Hogyan alkalmazzák a vizsgálatot?
A tireoglobulinvizsgálatot főként tumormarkerként használják, a pajzsmirigydaganat-kezelés hatékonyságának és a daganat kiújulásának vizsgálatában. Mivel normális körülmények között tireoglobulintermelés csak a pajzsmirigyben történik, ezért annak szintje nagyon alacsony vagy mérhetetlen lesz azokban a betegekben, akiknél a teljes pajzsmirigyet eltávolították a daganat kezelése során. Többféle pajzsmirigydaganat ismeretes, de csak a leggyakoribb típusúak (papilláris és follikuláris pajzsmirigydaganatok) azok, amelyek a follikulus sejtekből indulnak ki és tireoglobulint termelnek. Használhatják a vizsgálatot a fokozott pajzsmirigyműködés okának kiderítésére is.
A tireoglobulinvizsgálat eredménye alapján a kezelőorvos kérhet egy radioaktív jód felvételi vizsgálatot (a jód szükséges a pajzsmirigyhormonok képzéséhez) és/vagy radioaktív jód kezelést a megmaradt normális pajzsmirigyszövet vagy pajzsmirigydaganat felderítésére és/vagy elpusztítására. Néhány héttel vagy hónappal később ismét kérhetik a tireoglobulinszint meghatározását a kezelés hatékonyságának ellenőrzésére.
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
Kérhetik a tireoglobulinszint-meghatározást a pajzsmirigydaganatok sebészeti eltávolítása után, hogy kiderüljön, vajon a műtét után maradt-e vissza ép vagy daganatos szövet. Gyakran kérik a vizsgálatot időszakonként sebészeti beavatkozás után, még tünetmentes esetekben is, annak ellenőrzésére, hogy a daganat nem újult-e ki vagy nem terjedt-e tovább.
Kérhetik a vizsgálatot azokban az esetekben is, ha a kezelőorvos arra gyanakszik, hogy a betegnek a pajzsmirigyműködése fokozott (Basedow-kór), a mirigy gyulladására (thyreoiditis) utaló jelek vannak jelen, vagy a mirigy megnagyobbodott.
Mit jelent az eredmény?
Thyreoidectomia (a pajzsmirigy sebészeti eltávolítása) után, valamint radioaktív jód kezelést követően a tireoglobulinnak mérhetetlen vagy nagyon alacsony szintűnek kell lennie. Ha mégis mérhető szint található, akkor még mindig jelen van normális vagy daganatos pajzsmirigyszövet a szervezetben.
Ha a szint alacsony néhány héttel vagy hónappal a sebészeti beavatkozást követően, és idővel emelkedést mutat, akkor valószínűleg a daganat visszatért.
Mit kell még tudnom?
Emelkedett tireoglobulinszint önmagában nem jelent rossz prognózist. A daganat visszatérésének ellenőrzésében az időbeli változások fontosabbak, mint az egy időpontban mért tireoglobulinszint.
Fontos, hogy az egymást követő tireoglobulinszint-meghatározások ugyanazon laboratóriumban történjenek, mivel a különböző laboratóriumokban használt vizsgálati módszerek eltérő eredményeket adhatnak.
A pajzsmirigydaganatban szenvedő betegek 15-20%-ában jelen vannak a tireoglobulinellenes antitestek, az úgynevezett tireoglobulin-antitestek vagy tireoglobulin-autoantitestek. Ezek az antitestek befolyásolhatják a tireoglobulinvizsgálatot, és tévesen alacsony vagy magas eredményeket adhatnak az alkalmazott módszertől függően. Éppen ezért, több laboratóriumban egy időben megtörténik az antitireoglobulin-antitestek meghatározása is a tireoglobulinvizsgálattal együtt.