Hogyan alkalmazzák a vizsgálatot?
A szervezet, hogy megvédje magát az antigénnek nevezett idegen anyagoktól, ellenanyagot, antitesteket termel. A HAV vizsgálat során általában kétféle antitest-kimutatást végeznek.
Az egyik az IgM (immunoglobulin M), amely a vírusfertőzést követően a leghamarabb jelenik meg a szervezetben, ezért a fertőzés korai kimutatására alkalmas. A HAV elleni IgM antitestet főleg azoknál célszerű vizsgálni, akiknek egyértelműen acut hepatitisük, májgyulladásuk van. Ennek főbb tünetei a sárgaság, sötét színű vizelet, láz, étvágytalanság, és világos színű széklet.
A másik antitest féleség az IgG (immunoglobulin G), amely a fertőzést követően később jelenik meg, de akár évekig megmaradhat a szervezetben, hogy megfelelő védelmet biztosítson ugyanazon vírus további fertőzésével szemben. A teljes HAV elleni antitest vizsgálat, amely mind az IgM, mind pedig az IgG kimutatását jelenti, egyaránt jelzi az aktuális és a korábbi HAV fertőzést, de nem szabad elfelejteni, hogy pozitív lehet a HAV elleni védőoltást követően is.
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
Az IgM antitest kimutatását akkor kéri az orvos, ha HAV fertőzésre utaló tünetek jelentkeznek a páciensnél, és/vagy a páciens a közelmúltban ki volt téve a HAV fertőzés veszélyének. Az IgM és IgG antitest, azaz a totál antitest kimutatást a HAV elleni védőoltás előtt szokták kérni azért, hogy megállapítsák, szükség van-e egyáltalán a védőoltásra. (Ha elegendő ellenanyag van a szervezetben, a védőoltás nem ad nagyobb védelmet.) Azoknál is el szokták végezni a vizsgálatot, akik HAV elleni védőoltásban részesültek. Ekkor azt nézik meg, hogy a védőoltást követően megfelelően reagált-e a szervezet, mennyi ellenanyagot termelt.
Mit jelent az eredmény?
Pozitív (vagy „reaktív”) eredmény esetén azok, akik nem részesültek HAV elleni védőoltásban, HAV fertőzésen estek át, - még akkor is, ha nem észlelték annak tüneteit. Amerikai adatok szerint a 40 év feletti felnőtt lakosság kb. 30%-ában ki lehet mutatni a HAV elleni antitesteket. A HAV elleni védőoltásban részesülteknél a pozitív eredmény azt jelenti, hogy nagy valószínűséggel védettek a HAV-val szemben, és újabb fertőződés nem fog bekövetkezni.
Mit kell még tudnom?
A megfigyelések arra utalnak, hogy egy egyszeri HAV fertőzést követően hosszantartó védettség alakul ki a szervezetben az újrafertőzéssel szemben.