Hogyan alkalmazzák a vizsgálatot?
Amikor egy betegnek újonnan diagnosztizálják az 1-es vagy a 2-es típusú cukorbetegségét, a C-peptid vizsgálatot arra lehet felhasználni, hogy segítségével meghatározzák, hogy mennyi inzulint termel még a beteg hasnyálmirigye, és vajon ezt az inzulint ténylegesen hasznosítja-e a szervezete vagy sem.
Az 1-es típusú cukorbetegség gyakorlatilag egy autoimmun folyamat eredménye, amely gyakran a korai gyermekkorban kezdődik, és idővel magába foglalja a béta sejtek majdnem teljes pusztulását. Végül is a kevés, vagy a már egyáltalán nem termelődő inzulin (és C-peptid) miatt van szükség az állandó külső inzulin-bevitelre a szervezetbe.
A 2-es típusú (gyakran "felnőttkori diabetesnek" hívott) cukorbetegségben több tényező vezet az inzulin csökkent termelődéséhez és a fokozott inzulin rezisztenciához. A 2-es típusú cukorbetegség rendszerint szájon át szedhető gyógyszerekkel is eredményesen kezelhető. Ezek a gyógyszerek stimulálják a szervezet inzulin szintézisét, és/vagy előidézik, hogy a sejtek érzékenyebbek legyenek a már elkészített inzulinra. A 2-es típusú cukorbetegeknél is előfordulhat azonban, hogy olyan kevés inzulin termelődik, hogy szükségessé válik a külső, injekciós pótlás.
Mivel a szervezet által termelt inzulin szint arányos a vérben megjelenő C-peptid szinttel, ezért a mért C-peptid szintet fel lehet használni a béta sejtek aktivitásának, illetve inzulin-termelő képességének monitorozására. Az eredmények alapján az orvos megalapozottan dönthet arról, hogy szükség van-e, és ha igen, mikor külső inzulinra.
A C-peptid mérések eredménye nem csak a már ismert cukorbetegség kezelésére, de a hypoglykaemiák okának feltárására is felhasználható. Hypoglyckemia tüneteit okozhatja a túlzott mértékű inzulin adagolása, alkohol fogyasztás, öröklött májenzim-hiány, máj vagy vesebetegség, insulinomák (a hasnyálmirigy szigetsejtjeinek a daganata, amelyek ellenőrizetlen mennyiségű inzulint illetve C-peptidet termel).
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
C-peptid szintet akkor kéri az orvos, ha valakinek újonnan diagnosztizált cukorbetegsége van, és szeretné megbecsülni a béta sejtek működését, azaz mennyi inzulint készítenek a béta sejtek. A 2-es típusú cukorbeteséget illetően a vizsgálatot akkor kérik, amikor az orvos szeretné ellenőrizni a páciens béta sejtjeinek állapotát és inzulin-termelő képességét, valamint meghatározni, hogy mikor van szükség inzilun-pótló injekcióra. A C-peptid szintjének vérből és vizeletből történő meghatározásából következtetni lehet a veseműködésre is (C-peptid clearance).
A C-peptid koncentrációjának meghatározása az akut vagy visszatérő hypoglykaemia okának felderítésében is segítséget jelenthet. A hypoglykaemia tüneteihez tartozik az izzadás, gyors szívdobogás, éhség- és szomjúságérzet, szédülés, zavartság, látási problémák. Ezek a tünetek rohamszerűen jelentkeznek, és mivel nem specifikusak, (azaz egyéb állapotok illetve betegségek esetén is megjelenhetnek), mindig célszerű gondolni diabeteses hypoglickemiára is.
A C-peptid vizsgálat eredménye felhasználható a túlzott mértékű saját inzulintermelés és a túl sok külsőleg bevitt inzulin elkülönítésére is. Ezen kívül segít diagnosztizálni az insulinomákat is.
A C-peptid vizsgálata olyan speciális esetben is hasznos lehet, amikor valakinek eltávolították a hasnyálmirigyét, és ezt követően, az inzulinképzés biztosítására, hasnyálmirigy szigetsejt beültetésére került sor. Ekkor a C-peptid szintjét figyelhetik a kezelés hatékonyságának monitorozásához illetve az eljárás folyamatos sikerének igazolásához.
Mit jelent az eredmény?
FIGYELEM: Mivel a referencia érték számos tényezőtől függ, (pl. a páciens kora, neme, a populáció, amelyből a mintavétel történt, a teszt módszere), az eredmények számértékei laboratóriumonként mást és mást jelenthetnek. Ezért ehhez a teszthez nem lehet általánosan érvényes referencia tartományt rendelni. Az Ön laboratóriumi leletén az a referencia tartomány van feltüntetve, amely a vizsgálatot végző laboratóriumban érvényes. Mindenképpen ajánlott az eredményeket szakorvossal megbeszélni. További információt kaphat a Referencia tartományok és jelentésük lapon.
A magas C-peptid szint általában magas inzulin szintet jelent. Ez lehet a túlzott inzulin-termelés, vagy egy magas vércukorszintre történő válasz eredménye, amelyet túlzott cukorfelvétel és/vagy inzulin rezisztencia okoz. (Az inzulin rezisztencia azt jelenti, hogy a szervezet sejtjei nem képesek megkötni az inzulint a cukor sejtekbe történő transzportjához. A sejtek így cukor-hiányossá válnak, és jelzik a szervezetnek, hogy készítsen több inzulint.)
Magas C-peptid szint előfordulhat még insulinomák, hypokalaemia, terhesség, Cushing-szindróma és veseelégtelenség esetén is.
A glükóz terhelés (orális glülóz tolarencia teszt, OGTT) esetén a C-peptid szint átmenetileg akár 5-6-szorosára is emelkedhet. Ezt figyelembe kell venni az eredmény értékelésekor!
A C-peptid szint alacsony, ha a béta sejtek által termelt inzulin kevés, vagy amikor a külsőleg bevitt (exogén) inzulin, vagy más gátló anyag (pl. epinefrin) gátolja az inzulin-termelést. Egyes vizelethajtók és az alkohol is csökkentheti a C-peptid szintet.
Mit kell még tudnom?
A C-peptid vizsgálata speciális eljárást és műszerezettséget igényel, ezért nem terjedt el széleskörben, és nem minden laboratórium végzi. Két fő módszer van a C-peptid meghatározására: RIA (radioimmunoassay) és ICMA (immunochemiluminometric assay). A módszereknek különböző a referencia tartománya, az érzékenysége, és a specificitása, ezért nem helyettesíthetők egymással. A vizsgálatot célszerű ugyanabban a laboratóriumban, ugyanazzal a módszerrel elvégeztetni.
Az eredmények értékelésekor figyelembe kell venni, hogy bár az inzulin és a C-peptid állandó arányban termelődik, a C-peptid és az inzulin különböző módon ürül ki a szervezetből. Az inzulin átalakítása és eltávolítása a máj által történik, míg a C-peptid lebontódik, és a vesén keresztül kiürül. Lényeges különbség van a molekulák élettartamában is: a C-peptidé körülbelül 30 perc, az inzuliné 5 perc, azaz normál körülmények között körülbelül ötször annyi C-peptid van jelen a véráramban, mint inzulinból. Ha figyelembe vesszük, hogy a páciensek között előfordulhat olyan, akinek a veséje és/vagy a mája nem megfelelően működik, megállapítható, hogy a C-peptid meghatározásának erednényéből nem lehet messzemenő következtetést levonni, azaz a C-peptid vizsgálat ugyan fontos információt nyújthat a béta sejtek inzulin-termelő képességéről, de ezt az információt a körülmények figyelembe vételével, kellő kritikával kell fogadni.
Fontos tudni, hogy ha a hypoglykaemia okának tisztázása a cél, a C-peptid meghatározásához szükséges vérvételt éhgyomorra kell elvégezni!