Vizsgálja a csontmetabolizmushoz kapcsolódó problémákat, vagy a paratireoid (mellékpajzsmirigy) funkciót.
Vizsgálja a csontmetabolizmushoz kapcsolódó problémákat, vagy a paratireoid (mellékpajzsmirigy) funkciót.
Ha önnek abnormális kalcium-, foszfor- és/vagy paratireoid hormonszintje van, vagy ha Önnél csontbetegségre vagy csontgyengeségre utaló bizonyítékot találnak.
A könyökhajlati vénából vett vérmintára. (Piros ("natív"), sárga ("géles"), vagy zöld kupakos ("heparinos") csőben. A plazmát műanyag tartályban lefagyasztva kell a laboratóriumba küldeni.) A speciális igények miatt célszerű előzetesen érdeklődni a vizsgálatot végző laboratóriumban.
Nincs teendő.
A D-vitamin-teszteket a csontgyengeség vagy a csontdeformáltság okának megállapítására alkalmazzák, vagy az abnormál kalciummetabolizmus (ez abnormál kalcium-, foszfor- vagy PHT- tesztben mutatkozik meg) kimutatására, amely a D-vitamin-hiány vagy -felesleg eredményeként jelenik meg.
Mivel a D-vitamin egy zsírban oldódó vitamin, és belekben a zsírokhoz hasonlóan szívódik fel, ezért a D-vitamin-teszteket gyakran alkalmazzák arra, hogy a pácienseket olyan betegségekre monitorozzák, amelyek zavarják a zsírabszorpciót, mint pl. a cisztikus fibrózis vagy a Crohn-betegség, hogy megbizonyosodjanak az esetükben arról, hogy elegendő mennyiségű D-vitaminjuk van-e. A D-vitamin-tesztet alkalmazzák arra is, hogy megállapítsák a kezelés hatékonyságát, amikor D-vitamin-, kalcium-, foszfor- és/vagy magnéziumkiegészítést írtak elő.
A kalcidiol- vagy a kalcitriolteszt is rendelhető, ha a páciensnek abnormál vérkálcium, -foszfor és/vagy -magnézium szintje van, vagy ha a csontrendellenesség bizonyított.
Ha a kálciumszint alacsony vagy a betegnek D-vitamin-hiány tünetei vannak, pl. gyermekekben csontdeformálódás (angolkór), vagy felnőttekben csontgyengeség, lágyság vagy törékenység (osteomalacia), akkor rendszerint a kalcidioltesztet rendelik, hogy azonosítsák a valószínűleg fennálló D- vitamin-hiányt.
Ha a kalciumszint magas vagy a páciensnek olyan betegsége van, amely túl sok mennyiségű kalcitrioltermeléssel jár, mint pl. a sarcoidosis vagy a limfómák néhány formája, akkor rendszerint kalcitrioltesztet rendelnek.
A D-vitamin-tesztek alkalmazhatók arra is, hogy segítsenek diagnosztizálni vagy monitorozni a paratireoid mirigy működését, mivel a paratireoid hormon szükséges a D-vitamin aktiválásához. Ha D-vitamin, kalcium, foszfor vagy magnézium pótlására van szükség, akkor néha a D-vitamin-szintet mérik a kezelés hatékonyságának monitorozására.
Az alacsony kalcidiolszint a vérben azt jelenti, hogy Ön nem kap elég napfényt vagy elegendő D-vitamint a táplálékban, amely a szervezete igényének megfelelő lenne; vagy azt, hogy nem megfelelő a felszívódás a belekben; vagy nem elegendő az a mennyiség, amely a májban kalcidiollá alakul át (amely azt jelenti, hogy a véráramba nem kerül elegendő). Esetenként olyan gyógyszerek, amelyeket rohamok kezelésére alkalmaznak, különösen a phenytoin (Dilantin), befolyásolhatják a máj kalcidiol termelését.
Rendszerint a magas kalcidiolszint a vitaminpirulákból vagy egyéb táplálékkiegészítőkből származó túlzott bevitelt tükrözi.
Alacsony kalcitriolszint gyakran látható májbetegségben és megjelenik a páciensben a korai veseelégtelenség egyik első elváltozásaként.
Magas kalcitriolszint fordulhat elő, ha nincs elegendő paratireoid hormon vagy olyan betegségek esetén, mint a sarcoidosis vagy némely limfóma, amely a vesén kívüli kalcitriolt állít elő.
A magas D-vitamin- és kalciumszint kalcifikációhoz vezethet, amely olyan szerveket károsíthat, mint pl. a vesék, mivel a szervezet megpróbálja csökkenteni a vér kalciumszintjét azáltal, hogy kalciumfoszfát vegyület rakódik le a szervekben.
Ha a magnéziumszint alacsony, az alacsony kalciumszintet okozhat, amely rezisztens a D-vitamin és paratireoid hormon szabályozásra. Szükség lehet mind magnézium-, mind kalciumkiegészítésre, hogy a normál funkció visszaálljon.
Igen. A szervezet által termelt D-vitamin-mennyiség elégtelen lehet, különösen akkor, ha korlátozott mennyiségű napsugárzás van (télen, olyan helyeken, ahol túlnyomóan felhős idő van). Mivel a táplálék eredetű D-vitamin természeténél fogva csak néhány táplálékban található, mint pl. a csukamájolajban, a táplálékban való felvétel nem lenne elegendő a legtöbb ember számára. Ugyanakkor az Egyesült Államokban a D-vitamint rutinszerűen adagolják a tejhez, dúsítják vele a gabonaféléket és a gyümölcsleveket, hogy biztosítsák a táplálékkal való megfelelő ellátást. Ez a D-vitaminos táplálékdúsítás igazi sikertörténet volt az Egyesült Államokban, drasztikusan csökkentette a fiatalkorú angolkórosak arányát és viszonylag ritkává tette az előfordulását.
Talán. Bár vannak olyan tejtermékek, amelyek D-vitaminnal dúsítottak, de a legtöbb tejtermék nem az.
Igen, a D-vitamin-krémnek van egy helyi alkalmazású formája, amelyet a psoriasis kezelésére alkalmaznak. Egyéb területeken is végeznek kutatásokat, ezek közé tartozik a D-vitamin azon lehetséges alkalmazása, amely segítség lehet az autoimmun megbetegedések ellenőrzésében.
Mivel a kalciumfelszívódás a D-vitamintól függ, sok gyártó D-vitamint adagol a kalciumkiegészítőkhöz, hogy biztosítsa az optimális kalciumfelvételt. Ha önnek más forrásokból elegendő mennyiségű D-vitaminja van, akkor nincs szükség további D-vitamin-bevitelre. Nem valószínű, hogy a tablettákban lévő D-vitamin-mennyiség túlzott mennyiségű D-vitamin-felvételhez vezetne, vagy káros lenne.