A TBC-vérvizsgálatot a TBC-fertőzés szűrésére és a TBC-betegség diagnosztikai eszközeként használják.
TBC-fertőzésről akkor beszélünk, ha egy személy hordozza a TBC-baktériumokat, de az immunrendszere képes a fertőzést ellenőrzés alatt tartani. Ezt látens tuberkulózisnak is nevezik. A TBC-fertőzött emberek nem mutatják a TBC tüneteit, és nem tudják másokra terjeszteni a betegséget. Ha azonban kezeletlenül hagyják, tuberkulózis betegséggé alakulhat.
TBC-betegségről akkor beszélünk, amikor az ember immunrendszere nem képes kontrollálni a TBC-baktérium fertőzést; ezt néha aktív tuberkulózisnak is nevezik. A TBC-betegségben szenvedő emberek általában TBC-tüneteket mutatnak, és terjeszthetik a betegséget.
A TBC-vérvizsgálat alkalmazható a TBC-fertőzés szűrővizsgálataként vagy a TBC-betegség diagnosztikai vizsgálatának részeként.
TBC-fertőzés szűrése: A TBC-fertőzés szűrése azt jelenti, hogy egy tünetmentes személyt vizsgálnak annak ellenőrzésére, hogy immunrendszere mutatja-e a Mycobacterium tuberculosisra való reakció jeleit. A szűrés akkor javasolt, ha valakinél nagy a kockázata annak, hogy ki van téve TBC-nek, és aTBC-fertőzés kimutatása esetén a kezelés előnyös lenne számára.
A TBC-betegség diagnosztizálása: Diagnosztikai vizsgálatokat akkor alkalmaznak, ha a betegnél a tuberkulózis tünetei jelentkeznek. A pozitív TBC-teszt alátámasztja a TBC-betegség diagnózisát. A TBC-teszt eredményein kívül az orvosok a TBC-betegség diagnosztizálásához figyelembe veszik a beteg kórtörténetét, valamint a fizikális vizsgálat, a képalkotó vizsgálatok és egyéb laboratóriumi vizsgálatok eredményeit.
A TBC-vérvizsgálat csak azt tudja kimutatni, hogy a személy immunrendszere reagál a Mycobacterium tuberculosisra. További vizsgálatokra van szükség annak megállapításához, hogy a páciens megfelel-e a TBC-fertőzés vagy a TBC-betegség kritériumainak.
Mit mér a teszt?
A TBC-vérvizsgálat az interferon-gamma (IFN-γ) nevű specifikus fehérje mennyiségét méri, amelyet a páciens T-limfocitái termelnek. A T-limfociták a fehérvérsejtek egy fajtája, és a szervezet immunrendszerének részét képezik.
A TBC-vérvizsgálat elvégzéséhez a páciens vérmintáját a TBC-baktérium inaktivált részeivel, úgynevezett antigénekkel keverik össze. A vérmintát olyan körülmények közé helyezik, amelyek elősegítik az immunsejtek aktiválását. A vizsgálat végén megmérik a kibocsátott IFN-γ mennyiségét. Az IFN-γ szintje arányos a TBC-antigénekre adott válaszként fellépő immunrendszer aktivitás mértékével. Az IFN-γ magasabb szintje arra utal, hogy a Mycobacterium tuberculosisnak való korábbi kitettség valószínűsíthető.