A vizsgálat a vérrögök képződésének és az ismeretlen okból megnyúlt aktivált parciális tromboplasztin idő (APTI) okának kiderítésére szolgál, különösen akkor, ha önnél többször előfordult vetélés; része az antifoszfolipid szindróma miatti kivizsgálásnak; időnként autoimmun betegségek kivizsgálása során is végzik.
Antifoszfolipid antitestek
Ha önnél ismeretlen okból megnyúlt APTI-t mutatnak ki; ha önnél többször előfordult ismeretlen okból kialakult vérrög; ha többször volt vetélése, főként a második és harmadik trimeszterben.
A kar könyökhajlati vénájából levett vérmintára.
A vizsgálat nem igényel előkészületet.
-
Mire való a vizsgálat?
Az antifoszfolipid antitest vizsgálat a következő kórállapotok okának tisztázására szolgál:
- Nem megfelelő vérrögképződés (ismeretlen okból kialakult trombotikus epizód, túlzott alvadás)
- Ismétlődő vetélés
- Alacsony vérlemezkeszám (trombocitopénia)
- Megnyúlt APTI eredmény
A beteg tüneteitől és panaszaitól függően a kezelőorvos a következő tesztek közül egyet vagy többet rendelhet az antifoszfolipid antitest kimutatására, és/vagy az antifoszfolipid szindróma (APS) diagnosztizálásához:
- Gyakran kérnek kardiolipin antitest vizsgálatot (IgG, IgM és néha IgA), mivel ezek a leggyakoribb antifoszfolipid antitestek
- Lupusz antikoaguláns tesztek (pl.: dRVVT, LA-szenzitív APTI), ha a betegnek megnyúlt az APTI-je
- Béta-2 glikoprotein teszt is kérhető az egyéb antifoszfolipid antitest vizsgálatok mellett, hogy igazolja jelenlétüket és további információval szolgáljon a kezelőorvos számára.
Ha az antifoszfolipid antitest jelenléte igazolódik, ugyanezen teszt(ek)et meg lehet ismételni 12 hét múlva, hogy kiderüljön, jelenlétük átmeneti vagy állandó-e.
A teszt akkor is kérhető, ha autoimmun betegség diagnosztizálására vagy vizsgálatára van szükség egy betegben, mert ezek is előfordulhatnak olyan kórállapotok mellett, mint a lupusz. Ha egy autoimmun betegségben szenvedő egyénnél negatív lesz az antifoszfolipid antitest teszt, a vizsgálatot meg lehet ismételni, a betegség folyamán esetlegesen később kialakuló antitest kimutatására.
-
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
A teszt akkor kérhető, ha a betegben a vérrög kialakulására utaló tünetek jelennek meg (trombotikus epizód), úgy mint a fájdalom, a végtagok duzzanata, légszomj és fejfájás. A teszt akkor is rendelhető, ha egy nőnél többször előfordul vetélés és/vagy ha a megnyúlt APTI miatt végeznek további vizsgálatokat.
Ha a tesztek egyike pozitív lesz, több héttel később megismételhető, hogy kiderüljön, az antitest átmenetileg vagy tartósan van-e jelen. Antifoszfolipid szindrómára utaló tünetek esetén is kérhetőek az antifoszfolipid vizsgálatok.
Ha egy igazoltan autoimmun betegségben szenvedő egyénben negatív lesz az antifoszfolipid teszt eredménye, a vizsgálatot rendszeres időközönként meg lehet ismételni, az antifoszfolipid antitest kialakulásának szűrésére.
-
Mit jelent a vizsgálati eredmény?
Az antifoszfolipid antitest vizsgálat eredményét körültekintéssel kell értékelni. A negatív eredmény csak annyit jelent, hogy a specifikus antitest, amire a teszt irányul, a vizsgálat időpontjában nem volt jelen.
Egy vagy több antitest ideiglenesen megjelenhet alacsony-közepes mennyiségben, fertőzés vagy gyógyszer hatására, illetve a kor előrehaladtával. Ezeket a mennyiségeket gyakran nem tekintik jelentősnek, de figyelembe kell venni a beteg tüneteinek és klinikai adatainak értékelésekor.
Bizonyos esetekben a betegben meglehetnek vagy hiányozhatnak ugyanannak a specifikus antitestnek az immunglobulin (Ig) osztályai. Például, a betegnek lehet jelentős mennyiségű IgG és IgM kardiolipin antitestje, vagy pozitív lehet a kevésbé gyakran vizsgált IgA kardiolipin antitestre.
A közepes vagy nagy mennyiségben jelen levő egy vagy többféle anitfoszfolipid antitest, amely 12 hét múlva is kimutatható, valószínűsíti annak a specifikus antitestnek a tartós meglétét.
Abban az esetben, ha a vizsgálatok a lupusz antikoaguláns meglétére utalnak, és az ismételt vizsgálatok során még mindig kimutathatóak, a beteg valószínűleg pozitív lupusz antikoagulánsra. Azoknak az embereknek, akikben jelen van egy vagy több antifoszfolipid antitest, vagy akiket antifoszfolipid szindrómával diagnosztizáltak, fokozott hajlamuk lehet a visszatérő vérrög képződésre, ismétlődő vetélésre és/vagy az alacsony vérlemezkeszámra (trombocitopéniára).
A vizsgálati eredmények nem képesek meghatározni sem a szövődmények kialakulásának esélyét, sem azok típusát vagy súlyosságát egy adott betegben. Egyes betegeknél sokféle visszatérő probléma jelentkezhet, míg másoknál semmilyen nehézség nem alakul ki. Erre példa a tünetmentes egyén, akinél az egyéb okból végzett kivizsgálás során (pl. műtét előtt) megnyúlt APTI-t találnak, majd a további vizsgálatok kimutatják az antifoszfolipid antitestek jelenlétét, illetve a tünetmentes idős egyén, akiben antifoszfolipid antitest alakul ki.
Az antifoszfolipid antitestek átmenetileg kimutathatóak lehetnek gyulladás, autoimmun betegség, fertőzések és rákos betegség mellett.
-
Mit kell még tudnom?
Az antifoszfolipid antitest vizsgálatot időnként akkor is kérik, ha pozitív a szifilisz kimutatására szolgáló VDRL/RPR teszt eredménye. A szifilisz laboratóriumi vizsgálatához használt reagensek foszfolipideket tartalmaznak, és álpozitív eredmény születhet, ha a betegnek antifoszfolipid antitestje van.
Álpozitív eredményt adhat, ha a beteg quinidint, prokainamidot, fenitoint vagy penicillint szed.
-
Tehetek-e azért valamit, hogy megelőzzem vagy megszüntessem az antifoszfolipidek termelődését?
Nem. Nem pontosan ismert, hogy milyen mechanizmussal alakulnak ki ezek az antitestek. Vannak azonban befolyásolható rizikófaktorok, mint a dohányzás és a túlsúly, amelyek szintén hajlamosítanak a vérrögösödésre. Ezeknek a problémáknak a kezelése csökkentheti az ön kockázatát a vérrögök kialakulására, de nem fogja megelőzni az antifoszfolipid antitestek kialakulását, vagy eltüntetni őket, ha már jelen vannak.
-
Ha van egyféle antifoszfolipid antitestem, fog bennem termelődni másfajta is?
-
Mi a lupusz antikoaguláns?
A lupusz antikoaguláns (LA) az antifoszfolipid antitestek egyik típusa, amely a tesztcsőben lezajló alvadási folyamatot befolyásolja (úgynevezett antikoaguláns), de a szervezetben a túlzott alvadásra hajlamosít (vénás vagy artériás trombózis). Az LA-ra nincs specifikus vizsgálat, hanem többféle vizsgálat alkalmazásának segítségével mutatható ki.
-
Mindenkit le kell tesztelni antifoszfolipid antitestekre?