Baktérium által okozott tüdőgyulladás vagy más, alsó légúti fertőzés kórokozójának kimutatása, a kezelés eredményességének ellenőrzése.
Köpet bakteriális tenyésztése
Ha önnek alsó légúti fertőzésre utaló tünetei vannak, vagy baktérium által okozott tüdőgyulladás vagy más alsó légúti fertőzés kezelése után van.
Köpet (alsó légutakból származó váladék, nem nyál), általában az első reggeli felköhögéssel ürülő minta, a fertőzéstől függően 1-3 egymást követő napon gyűjtött mintára lehet szükség.
Általában javasolt, hogy mintavétel előtt a beteg 1-2 óráig ne egyen, közvetlenül a mintavétel előtt a száját csapvízzel öblítse ki.
-
Mire való a vizsgálat?
A köpet tenyésztése olyan baktériumok kimutatására irányul, amelyek az alsó légutak fertőzéseit (bakteriális tüdőgyulladás, hörghurut) okozzák. A tenyésztést kiegészíti a köpet mikroszkópos vizsgálata: Gram-festéssel készített kenetben keressük a fertőzést okozó baktériumokat.
Néha olyan kórokozók felelősek a fertőzésért, amelyeket a hagyományos tenyésztési eljárással nem lehet kimutatni. Ennek oka lehet az, hogy a kórokozó speciális tenyésztési feltételeket igényel, vagy nagyon lassan szaporodik. Ha ilyen fertőzés lehetősége merül fel, speciális vizsgálatok egészítik ki vagy helyettesítik a rutin tenyésztést. Ilyenek például a (tuberkulózist okozó és egyéb) mycobactériumok vizsgálata tenyésztéssel és mikroszkópos vizsgálattal (ún. saválló vagy Ziehl-Neelsen festés), gombatenyésztés vagy Legionella tenyésztés.
A kezelőorvos a köpettenyésztéssel együtt általában vérképvizsgálatot is rendel, a fehérvérsejtek száma és összetétele ugyanis jelzi a fertőzést; ezen kívül rendelhet hemokultúra tenyésztést, ha véráramfertőzésre gyanakszik.
A köpet soha nem steril, fertőzés esetén jelen vannak a kórokozók mellett a normál flórát alkotó baktériumok is. Ha kórokozó baktérium tenyészik ki, antibiotikum érzékenységi vizsgálatra kerül sor a megfelelő kezelés megválasztásához.
-
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
Köpettenyésztést akkor rendel a kezelőorvos, ha a tüdő vagy az alsó légutak bakteriális fertőzésére gyanakszik, például bakteriális tüdőgyulladásra. Erre utal, ha a mellkasröntgenen elváltozások láthatók a tüdők felett. A tünetek lehetnek:
- köhögés
- láz, hidegrázás
- izomfájdalom
- fáradtság
- légszomj
- mellkasi fájdalom
- zavartság
Néha a köpettenyésztést az antibiotikus kezelés befejezése után kéri az orvos, annak ellenőrzésére, hogy eredményes volt-e a terápia.
-
Mit jelent a vizsgálati eredmény?
Ha egy betegnél, akinek alsó légúti fertőzésre utaló tünetei vannak, a köpetből kórokozó baktériumok mutathatók ki, akkor valószínű, hogy bakteriális fertőzés okozza a tüneteket.
Felnőtteknél a bakteriális tüdőgyulladás leggyakoribb kórokozója a Streptococcus pneumoniae (pneumococcus). Gyakoriak még a következők:
- Staphylococcus aureus
- Haemophilus influenzae
- Moraxella catarrhalis
- Klebsiella pneumoniae
- Streptococcus pyogenes
Ha nem lehet a köpetből kórokozó baktériumot kitenyészteni, annak több oka lehet: a fertőzést vírus okozza, vagy a kórokozó baktérium csak kis mennyiségben volt jelen a mintában, vagy a betegséget olyan mikroorganizmus okozza, amelyet nem lehet hagyományos körülmények között tenyészteni.
Kórokozók, amelyeket hagyományos tenyésztéssel NEM lehet kimutatni a köpetből:
- Mycoplasma pneumoniae és Chlamydophila pneumoniae – fiatal felnőtteknél gyakori
- Legionella fajok
- Mycobacterium tuberculosis (tuberkulózis: lsd. saválló/Ziehl-Neelsen kenet és tbc tenyésztés)
- Pneumocystis jiroveci – egy gomba, mely transzplantáltaknál és HIV/AIDS-betegeknél okoz fertőzést
- egyéb gombák
- vírusok
- ritkán parazitás fertőzés is okozhat megbetegedést az alsó légutakban.
-
Mit kell még tudnom?
Nagyobb a visszatérő fertőzések kockázata azoknál, akiknek krónikus tüdőbetegségük van, vagy akiknek a tüdeje toxinok vagy irritáló anyagok tartós belélegzése, vagy korábbi fertőzések miatt károsodott.
Az alsó légutak bakteriális fertőzése esetén a köpet állaga sűrű, nyákos (viszkózus), színe sárgás, zöldes, szürkés, ritkán rozsdaszínű vagy véres, és kellemetlen szagú lehet.
-
Meg lehet előzni a bakteriális tüdőgyulladást?
Létezik pneumococcus oltás, amely védelmet jelent a felnőttkori bakteriális tüdőgyulladás leggyakoribb kórokozója, a Streptococcus pneumoniae ellen, és véd az egyéb súlyos pneumococcus fertőzésektől is. Más típusú pneumococcus oltás szükséges kisgyermekkorban a Streptococcus pneumoniae baktérium által okozott súlyos fertőzések megelőzésére (Magyarországon 2014 óta csecsemőknek kötelező) Szintén csecsemőkorban kötelező a súlyos fertőzéseket okozó Haemophilus influenzae-b baktérium elleni oltás.
-
Miért nem elég az egyszeri mintavétel?
-
Miért van szükség külön vizsgálatra a gombás és tuberkulotikus fertőzés megállapításához?
-
Már több mint egy hete beteg vagyok. Miért csak most rendel a kezelőrvosom köpettenyésztést?
-
Ha már meggyógyultam az alsó légúti fertőzésből, előfordulhat, hogy a betegség visszatér?
Az esetek többségében az eredményes kezelés után nem tér vissza a betegség. Ha a kezelés nem volt eredményes, a betegség elhúzódik vagy kiújul. Akinek olyan alapbetegsége (tüdőbetegsége) van, mely hajlamosít a visszatérő fertőzésekre, számíthat gyakori visszaesésre. Néha ezeknek a visszatérő fertőzéseknek a kezelése nagy problémát jelent.