Arra, hogy segítse a növekedési hormon (GH) hiány, illetve a kevésbé gyakori túltermelés diagnózisának felállítását; hogy vizsgálni lehessen az agyalapi mirigy működését; hogy követni lehessen a GH kezelés hatékonyságát.
Inzulinszerű Növekedési Faktor-1 (IGF-1)
Ha a gyermek a lassú növekedés tüneteit mutatja, alacsony termetű, és visszamaradt testi fejlődésű, vagy ha a felnőttnek alacsony a csontsűrűsége, csökkent az izomereje és magasak a lipid szintjei, ami GH és IGF-1 elégtelen termelődésére utal; ha egy gyermek a gigantizmus vagy egy felnőtt az akromegália tüneteit mutatja, ami fokozott GH és IGF-1 termelésből eredhet; ha az agyalapi mirigy működési zavara gyanítható.
A kar könyökhajlati vénájából vett vérmintára.
Általában nincs szükség külön felkészülésre, legfeljebb éhgyomri vérvétel szükséges.
-
Hogyan használjuk a tesztet?
Az inzulinszerű növekedési faktor-1 (IGF-1) meghatározás használható, hogy segítse:
- az azonosítását a növekedési hormon (GH) hiánynak; önmagában nem lehet vele diagnosztizálni a GH hiányt, de együtt rendelhető a GH stimulációs teszttel, hogy további információkat szolgáltasson.
- a követését más hormon tesztek rendellenes eredményeinek.
- a hipofízis funkció vizsgálatát.
Ritkábban az IGF-1 teszt használható lehet a növekedési hormon túltermelés kimutatására, és hogy segítse két ritka kórkép, az akromegália és a gigantizmus diagnózisának felállítását és a kezelés követését.
Az IGF-1 egy hormon, ami a növekedési hormonnal együtt elősegíti a normális csont és szöveti növekedést és fejlődést. Az IGF-1 tesztet gyakran rendelik együtt a GH meghatározással. Az IGF-1 teszt tükrözi a GH túltermelést vagy hiányt, de a vérszintje stabil a nap folyamán, ami az átlagos GH szintek jól használható indikátorává teszi.
Az IGF-1 teszt más hipofízis hormon tesztekkel együtt is rendelhető (pl. prolaktin, FSH, LH), hogy segítse az anyalapi mirigy működési zavarainak és csökkent hormon termelésének diagnosztizálását (hipopituitarizmus).
Az IGF-1 teszt és a GH-gátló teszt használható együttesen a GH-termelő hipofízis daganat kimutatására és a kezelés hatékonyságának követésére. A hipofízis (agyalapi mirigy) elülső lebenyének daganata jellemzően képalkotó diagnosztikával igazolható, ami segíti a daganat azonosítását és helyének pontos meghatározását. Ha műtét szükséges, a GH és IGF-1 szinteket meghatározzák a daganat eltávolítását követően, hogy megállapítsák, hogy a teljes tumorszövet sikeresen eltávolításra került-e. Gyógyszeres és/vagy sugárterápia szükséges lehet a műtéti eljárás mellett vagy néhány esetben a műtét helyett, hogy megpróbálják csökkenteni a GH termelést és visszaállítsák az IGF-1 szintet a normális, vagy az ahhoz közeli szintre. Az IGF-1 teszt rendszeres időközönként éveken át rendelhető, hogy követni lehessen a kezelés hatékonyságát, majd ezt követően a GH termelés ellenőrzésére és a daganat kiújulásának igazolására.
Az IGF-1 szintek és a GH meghatározás információt szolgáltathat a GH érzéketlenségről is. A tényleges GH teszt elvégzése előtt, ha az IGF-1 szint megfelel az életkornak és a nemnek, akkor a GH hiány kizárható és a tényleges GH teszt már nem szükséges.
-
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
Az IGF-1 teszt rendelhető a GH stimulációs teszttel együtt, ha:
- a gyermeknek a GH hiányra utaló tünetei vannak, mint például lelassult növekedési ütem és alacsony termet.
- a felnőttnek olyan tünetei vannak, amiről a kezelőorvos azt gyanítja, hogy a GH hiány következménye, mint például csökkent csontsűrűség, gyengeség, a lipid szintek rossz irányba történő változása és intenzív testmozgás közbeni gyors kimerülés. Azonban az IGF-1 hiány vizsgálata nem tartozik a mindennapos vizsgálatok közé felnőttekben, akik az említett tüneteket mutatják. A GH és IGF-1 hiány csak nagyon ritkán áll ezeknek a tüneteknek a hátterében.
Az IGF-1 teszt rendelhető akkor is, ha a kezelőorvos azt gyanítja, hogy a betegének alulműködik az agyalapi mirigye és időközönként olyankor is, amikor a GH kezelésben részesülők terápiájának követése szükséges.
Ritkábban az IGF-1 tesztet akkor is rendelik a GH gátlási teszttel együtt, amikor egy gyermek a gigantizmus vagy ha egy felnőtt az akromegália tüneteit mutatja.
Ha egy GH-termelő hipofízis daganat felfedezésre kerül, GH és az IGF-1 tesztet rendelnek a daganat műtéti eltávolítását követően, hogy megállapítsák, hogy a teljes tumorszövet eltávolításra került-e. Az IGF-1-et akkor is rendelik rendszeres időközönként, ha valakit gyógyszeres és/vagy sugárterápiában részesítenek, ami gyakran követője a műtéti beavatkozásnak.
Az IGF-1 rendelhető rendszeres időközönként éveken át, hogy kövessék a beteg GH termelését és figyeljék a hipofízis daganat kiújulását.
-
Mit jelent a vizsgálati eredmény?
A normális IGF-1 eredményt összefüggéseiben kell értékelni. Néhány betegnek lehet GH hiánya akkor is, hogy közben az IGF-1 szintjük normális.
Alacsony (csökkent) IGF-1
Ha az IGF-1 szint alacsony, valószínű, hogy GH hiánnyal vagy GH érzéketlenséggel állunk szemben. Ha egy gyermekről van szó, akkor a GH hiány már valószínűleg alacsony termetet és visszamaradt fejlődést okozott és lehet, hogy már GH-pótló kezelés alatt áll. A felnőttekben az életkorral összefüggésben csökken a termelése, de az elvártnál alacsonyabb szint GH hiányra vagy érzéketlenségre utalhat.
Ha felmerül a gyanúja annak, hogy a csökkent IGF-1 hátterében egy kiterjedtebb agyalapi mirigy funkciózavar (hipopituitarizmus) áll, számos más endokrin mirigyet és a hipofízis eredetű szabályozó hormonjaikat is vizsgálni kell, hogy dönteni lehessen a megfelelő kezelésről. A csökkent hipofízis működés veleszületett rendellenesség következménye vagy a hipofízis sérülésének eredménye lehet, trauma, fertőzés vagy gyulladási folyamat következményeként.
Az alacsony IGF-1 szinteket láthatunk táplálkozási zavarok (pl. anorexia nervosa), krónikus vese- vagy májelégtelenség, hatástalan vagy inaktív GH forma és nagy dózisú ösztrogén esetében.
Magas (emelkedett) IGF-1
Az emelkedett GH szintek általában fokozott GH termelésre utalnak. Mivel a GH szintek változnak a nap folyamán, az IGF-1 koncentrációk az átlagos GH termelést tükrözik és nem az aktuális GH mennyiségét abban a vérmintában, amit az IGF-1 meghatározás miatt aktuálisan levettek. Ez mindaddig pontos, amíg el nem érjük azt a pontot, amikor a máj IGF-1 szintetizáló kapacitása el nem éri a maximumát. Súlyosan emelkedett GH termelés esetében az IGF-1 szint egy emelkedett, maximum értéken stabilizálódik.
Az emelkedett GH és IGF-1 szintek normálisak pubertásban és terhességben, de ettől eltérő esetekben leggyakrabban hipofízis daganat (jóindulatú) következményei.
Ha az IGF-1 a hipofízis daganat műtéti eltávolítását követően is magas marad, az azt jelezheti, hogy a műtét nem volt teljesen hatékony. A csökkenő IGF-1 szintek az ezt követő gyógyszeres kezelés és/vagy sugárterápia alatt azt jelzik, hogy a kezelés csökkenti a GH termelést. Ha az IGF-1 szint normalizálódik, akkor a beteg már nem termel feleslegben GH-t. Ha valakit hosszú ideig nyomon követnek és az IGF-1 emelkedni kezd, az azt jelezheti, hogy az agyalapi mirigy daganata kiújult.
-
Mit kell még tudnom?
Ha az IGF-1 szint normális, de a kezelőorvos ennek ellenére továbbra is GH hiányt gyanít, akkor a kezelőorvos egy másik tesztet, az IGF-1 3-as számú kötőfehérjéjének (IGFBP-3) meghatározását rendelheti, ami tovább segíti a GH hiány igazolását. Csaknem a teljes IGF-1 mennyiség a vérben kötőfehérjéhez kötve található, amelyek közül a leggyakoribb az IGFBP-3, aminek termelődését szintén serkenti a GH.
-
Milyen jelei és tünetei vannak a GH és IGF-1 hiánynak?
Gyermekekben az alábbiak jelezhetik a GH és/vagy IGF-1 hiányt:
- Lelassult növekedés korai gyermekkorban a korosztályához képest.
- Alacsonyabb termet a hasonló korú társaihoz viszonyítva.
- Késleltetett pubertás.
- A Röntgen vizsgálat késleltetett csontnövekedést mutat.
Felnőttekben a rendellenesen alacsony GH és/vagy IGF-1 enyhe, kevésbé jellemző tüneteket okoz:
- Csökkent csontsűrűség.
- Gyengeség.
- Nem kívánt lipid szint változások.
- Csökkent testmozgás tűrőképesség.
-
Milyen jelei és tünetei vannak a GH és IGF-1 túltermelődésnek?
Gyermek esetében szokatlan testmagasság. Felnőtteknél sokkal finomabban jelentkezik: nagy orr, vastag ajkak, jellemző állkapocs, vagy gyűrűk és cipők, amelyek többé nem jó méretűek. Más jelek és tünetek a következők lehetnek:
- Mélyülő erőteljes hang
- Megnagyobbodott szervek (máj, szív, vesék és lép)
- Megnagyobbodott nyelv
- Merevedési zavarok
- Fáradtságérzés
- Fejfájás és látási zavarok
- Izületi fájdalom, duzzanat
- Menstruációs ciklus zavarok
- Izomgyengeség
- Horkolás
- Izzadás, testszag
- A bőr megvastagodása, szemölcsök
- Az idegek összenyomódása (karpalis csatorna szindróma)
-
El lehet-e végezni a tesztet a kezelőorvosom rendelőjében?
-
Mennyi ideig kell ellenőrzésekre járnom?
Amíg Önnek igazoltan rendellenes (magas, vagy alacsony) GH termelése van és GH pótló kezelésben részesül, az IGF-1 szintjének alakulását ellenőrizni kell. Azonban IGF-1 meghatározást nem végeznek rutinszerűen a GH-hiányos gyermekek GH kelezésének követésére. A legjobb jelzője a hatékony GH kezelésnek a GH-hiányos gyermekekben a növekedésük ütemének megfigyelése és a testmagasságuk mérése.