A hemolitikus anémia okának kiderítésére; és a hideg agglutinin betegség diagnosztizálására.
Hideg agglutininek
Ha anémiával kapcsolatos tünetek és/vagy fájdalom, sápadtság, valamint hideg levegő hatására a kéz- és lábujjak végeinek, valamint a füleknek a kékes elszíneződése jelentkezik; vagy ha önnél hemolitikus anémiát állapított meg a kezelőorvos, és ennek okát akarja kideríteni.
A kar könyökhajlati vénájából vett vérmintára.
A vizsgálat nem igényel különleges előkészületet.
-
Mire való a vizsgálat?
A vizsgálatot azért végezzük, hogy kimutassuk a hideg agglutinin betegséget vagy kiderítsük a hemolitikus anémia okát. Ha a beteg vérképében csökkent vörösvértest (vvt) számot vagy hemoglobin értéket mérnek, különösen, ha a csökkenés hideg hatására történik, következőnek ezt a vizsgálatot is kérhetik.
A hideg agglutinin betegség egy ritka autoimmun betegség, amiben az immunrendszer autoantitesteket termel, amelyek tévedésből a saját vvt-ket támadják meg és pusztítják el, így hemolitikus anémiát okoznak. Ezek az autoantitestek hidegben aktivizálódnak, és anémiás tünetekhez vezethetnek, ha az érintett egyén hidegben tartózkodik. A betegség lehet elsődleges és másodlagos, ekkor egy fertőzés vagy egyéb kórállapot váltja ki.
-
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
A vizsgálatot akkor kérik, ha a betegnek hidegben rendellenes reakciói alakulnak ki, és hemolitikus anémiára utaló tünetei vannak, amelyek hátterében hideg agglutinin betegség állhat. A tünetek lehetnek:
- kimerültség, gyengeség, fáradékonyság, sápadt bőr (pallor), szédülékenység és/vagy fejfájás az anémia miatt.
- néhány esetben fájdalmas kékes elszíneződés a kéz- és lábujjakon, a fülön és az orrhegyen, amely hideg levegőn való tartózkodáskor jelentkezik.
-
Mit jelent a vizsgálati eredmény?
A hideg agglutinin vizsgálat eredményét titerben adják meg, pl.: 1:64 vagy 1:512. Minél magasabb a szám, annál több autoantitest van jelen.
A pozitív eredmény jelezheti, hogy a vizsgált egyénnek hideg agglutinin betegsége van. A hideg agglutinin betegség lehet elsődleges vagy másodlagos, ez utóbbit más kórállapotok váltják ki:
- Mycoplasma pneumoniae fertőzés – az érintett egyének akár 75%-ánál mérhető emelkedett hideg agglutinin szint
- Mononukleózis infekcióza – az érintettek akár 60%-ánál mérhető emelkedett hideg agglutinin szint, ám az anémia előfordulása ritka ebben a kórképben.
- néhány rákos betegség, mint a limfóma, leukémia, vagy mielóma multiplex.
- bizonyos bakteriális fertőzések, mint a Legionella vagy a szifilisz.
- Egyes parazitafertőzések, mint a malária
- Néhány vírusfertőzés, mint a HIV, influenza, CMV, EBV és hepatitisz C
Ha az autoantitestek titere magasabb, és azok magasabb hőmérsékleten reagálnak, gyakrabban alakul ki hemolitikus anémia, és súlyosabbak a tünetek.
A vörösvértest (vvt) hemolízis és a hemolitikus anémia súlyossága betegről betegre és rohamról rohamra változhat. Bizonyos betegségekhez, mint a mononukleózis infekcióza, gyakran társul emelkedett hideg agglutinin szint, de ritkán anémia.
-
Mit kell még tudnom?
Ritka esetekben hideg agglutinin vizsgálatot is kérhet az orvos, ha a betegnek mononukleózis infekciózája vagy Mycoplasma pneumoniae fertőzése van, ezekhez társulhat ugyanis másodlagos hideg agglutinin betegség. Mivel azonban ez a teszt nem vizsgálja speciálisan ezeket a betegségeket, általában nem kérik a diagnózishoz vagy a követéshez.
-
Ha magas hideg agglutinin szintet mérnek nálam, tehetek-e valamit azért, hogy az elmúljon, vagy csökkenjen?
-
Mit tehetek, hogy elkerüljem a hideg agglutininek kiváltotta tünetek jelentkezését?
Annak érdekében, hogy minél kevesebbszer alakuljon ki a kéz- és lábujjak fájdalmas elszíneződése, valamint rendellenes vörösvértestpusztulás (hemolízis), fontos elkerülni és/vagy mérsékelni a hidegben való tartózkodást. Az egyes betegek érzékenysége eltérő lehet; van, akinél hideg ital vagy étel fogyasztása, vagy hideg zuhany is kiválthatja a tüneteket. Kérjük, beszélje meg az önt ellátó orvossal, hogy milyen módszerekkel tartható kézben legjobban a betegség.