Hogyan alkalmazzák a vizsgálatot?
Higanyvizsgálat során túlzott higanymennyiség jelenlétét keresik. A vizsgálattal megállapítható, hogy valaki intenzíven vagy tartósan nagy mennyiségű higanyszennyezésnek volt-e kitéve. Kérhetik a vizsgálatot azért is, hogy ellenőrizzék azokat, akik a munkahelyükön higanyszennyezésnek vannak kitéve.
Kérhetnek és vizsgálhatnak egynél több mintát is.
A vérmintában elsősorban a metil-higany jelenlétét vizsgálják. A higany más formában is kimutatható a vérből, de az ATSDR szerint annak mennyisége kb. háromnaponként felével csökken, ahogy a higany más szervekbe vándorol.
A fém, illetve szervetlen formában előforduló higanyt a vizeletben nézik, de ez a vizsgálat nem alkalmas a metil-higany kimutatására.
A haj vizsgálatával lehetőség van a hónapokkal korábban történt metil-higany-szennyeződés kimutatására is, de mivel a hajvizsgálat meglehetősen bonyolult, ezért nem használják túl gyakran.
Mintaként ugyan nem használják rutinszerűen, de a higany kimutatható a körömből, anyatejből, székletből és a kilégzett levegőből is.
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
Higanyvizsgálatot akkor szoktak kérni, ha a páciens tünetei túlzott higanyszennyeződésre utalnak. Akut tünetek lehetnek pl.: égő érzés a szájban és a tüdőben, csökkent vizeletürítés, hányinger, hányás, hasmenés és szapora pulzus. A tartós higanyszennyeződésnek kitett páciensek nem specifikus tüneteket tapasztalhatnak, amelyek elsősorban a tüdőt, veséket és az idegrendszert érintik. Akkor is kérhetik a vizsgálatot, ha ismert, hogy a páciens kapcsolatba került higannyal, mert így megállapítható a szennyeződés mértéke. Rendszeres higanyvizsgálattal ellenőrizhetik azokat a pácienseket, akik higanyt felhasználó iparágban dolgoznak, valamint kérhetik a vizsgálatot – az ólom- és/vagy egyéb nehézfémvizsgálatokkal együtt – azoknál is, akik különféle veszélyes anyagokkal dolgoznak.
Mit jelent az eredmény?
FIGYELEM: Mivel a referenciaérték számos tényezőtől függ (pl. a páciens kora, neme, a populáció, amelyből a mintavétel történt, a teszt módszere), az eredmények számértékei laboratóriumonként mást és mást jelenthetnek. Ezért ehhez a teszthez nem lehet általánosan érvényes referenciatartományt rendelni. Az Ön laboratóriumi leletén az a referenciatartomány van feltüntetve, amely a vizsgálatot végző laboratóriumban érvényes. Mindenképpen ajánlott az eredményeket szakorvossal megbeszélni. További információt kaphat a Referenciatartományok és jelentésük lapon.
A megemelkedett higanyszintek higanyexpozícióra utalhatnak, bár ebből nem derül ki, hogy miként és mekkora mennyiségű higannyal került valaki kapcsolatba. Ha a vérben található higanyszint emelkedett, akkor valószínűleg a közelmúltban történt az expozíció, míg a 24-órás gyűjtött vizelet inkább a múltbeli fém- vagy szervetlen higannyal történt szennyeződések átlagát mutatja. Ha a vérben és a vizeletben lévő higanyszint normális, akkor valószínűleg nem történt higanyszennyeződés, legalábbis nem a vizsgált időszak alatt.
A hajban lévő emelkedett higanyszint azt jelentheti, hogy a páciens nagy mennyiségű metil-higannyal került kapcsolatba. Hajmintát azonban igen ritkán vizsgálnak, mert az eljárás meglehetősen bonyolult, a standardizáció nehézkes, és az eredmény erősen függ a haj különféle úgynevezett preanalitikai változóitól is (pl. hajfesték, őszülés, sampon stb.)
Mit kell még tudnom?
Az elmúlt években intézkedések történtek, hogy az embereket érő higanymennyiséget ellenőrizzék és csökkentsék. A szigorúbb szabályok és ajánlások miatt csökkent a levegőben, vízben, talajban, élelmiszerekben és munkahelyeken megengedhető higanymennyiség.