Annak meghatározására, ha nagy mennyiségű higany van a szervezetben.
Higany
Ha higanymérgezésre utaló jeleket észlel vagy higany kitettség lehetősége áll fenn; illetve a foglalkozás közbeni higany kitettség ellenőrzésére.
Az alkar egyik könyökhajlati vénájából vett vérre és/vagy gyűjtött vizeletre.
Nincs szükség előkészületre.
-
Mire való a vizsgálat?
A higany vizsgálat arra való, hogy a nagy mennyiségű higany jelenlétét kimutassa az adott egyén vér és/vagy vizelet mintájában. A kezelőorvos kérheti a vizsgálatot, hogy meghatározza, vajon a beteg rövid távon (akut kitettség), vagy hosszú ideig (krónikus kitettség) volt toxikus menniységű higanynak kitéve. A vizsgálatot monitorozásra használhatják olyanoknál, akik a munkájuk során higanynak lehetnek kitéve.
A higany különböző formáinak vizsgálatához egynél több típusú minta vételére és vizsgálatára lehet szükség.
-
- A metilhigany jelenlétének kimutatására elsősorban vérmintát használnak. A higany egyéb formái (fém és szervetlen) szintén detektálhatók a vérben, de a jelenlévő mennyiség háromnaponta a felére csökken, ahogyan a higany a szervekbe (pl. agy és vesék) kerül. Ezért a vérvizsgálatot a gyanított kitettség után néhány napon belül el kell végezni.
- A vizelet a fémhigany és a szervetlen higany vizsgálatára alkalmas, de nem használható a metilhiganynak való kitettség meghatározására.
- A haj vizsgálata hasznos lehet a néhány hónappal korábbi metilhiganynak való kitettség meghatározására, azonban a vizsgálat viszonylag összetett és ezért ritkán alkalmazzák.
- Habár nem rutinszerűen kérik a vizsgálatot, a higany kimutatható körömben, anyatejben, székletben és a kilélegzett levegőben.
Egyéb általános laboratóriumi vizsgálatot kérhetnek, hogy a különböző szervrendszerek egészségi állapotát értékeljék olyanoknál, akik ténylegesen vagy vélhetően higanynak voltak kitéve. Ilyen vizsgálat többek között az átfogó metabolikus panel (CMP) és teljes vérkép.
-
-
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
Higany vizsgálatot akkor kérnek, ha az adott személy panaszokat és tüneteket mutat, ami nagy mennyiségű higanynak való kitettségre utal. Akut panaszok és tünetek a következők lehetnek:
- Égés a szájban és a tüdőben
- Köhögés, nehézlégzés, mellkasi szorítás
- Nehéz vizeletürítés és csökkent vizeletmennyiség
- Hányinger, hányás, hasmenés vagy hasi görcsök
- Megnövekedett szívritmus
- Láz vagy hidegrázás
- Szédülés
- Fejfájás
Azoknak, akik krónikusan higanynak vannak kitéve, nem specifikus tüneteik lehetnek, amelyek érintik a tüdőt, a vesét és az idegrendszert. Ilyen krónikus tünet lehet:
- Hallási, ízlelési és szaglási problémák
- Homályos látás, néha csőlátás
- Zsibbadás vagy remegés a karokban vagy lábakban
- Nehézkes járás
- Ingerlékenység
- Memóriavesztés
A vizsgálatot akkor is elvégeztethetik, ha nincsenek tünetek, azonban ismert, hogy az adott személy higanynak van kitéve és a kitettség mértékét szeretnék meghatározni.
A higany mérését rendszeresen kérhetik, azoknál, akik higanyt feldolgozó gyárban dolgoznak, továbbá kérhetik még a ólom és/vagy más nehézfémek vizsgálatainak elvégzését, azoknál, akik potenciálisan veszélyes anyagokkal dolgoznak.
-
Mit jelent a vizsgálati eredmény?
A higany szintje a vérben és a vizeletben normális esetben nagyon alacsony. A vizsgálati eredmény, amely nem, vagy csak alacsony szintű higanyt mutat, azt jelenti, hogy a vizsgált személy nem volt nagy mennyiségű higanynak kitéve, legalábbis nem abban az időablakban, amikor a vizsgálatot elvégezték.
A megnövekedett vérszint azt jelzi, hogy viszonylag nemrégiben történt a higanynak való kitettség. Általában a 10 mikrogramm/L-nél nagyobb vérszint szokatlan kitettséget jelez azoknál, akik rendszeresen nem dolgoznak higannyal.
Ellentétben a vérben lévő higany-szinttel, a 24-órás vizeletminta a fém vagy szervetlen higanynak való általánosabb kitettséget mutatja. A normál vizeletszint általában kevesebb mint 10 mikrogramm/L olyan személy esetén, aki nincs foglalkozási kockázatnak kitéve.
A vérben vagy a vizeletben lévő higanyszint nem jelzi a higany formáját vagy mennyiségét, amelynek a személy ki volt téve.
A hajban mért emelkedett higanyszint metil-higanynak való megnövekedett kitettséget jelez, de hajmintákat ritkán használnak, a vizsgálat standardizálásának problémái miatt, a minta szennyezettsége miatt és a tény miatt, hogy a haj több különböző preanalitikai tényezőnek van kitéve (hajfestés, szőkítés, sampon stb.).
-
Mit kell még tudnom?
Intézkedéseket hajtottak végre az elmúlt években, hogy csökkentsék és kontrollálják a lakosság higanyterhelését. A szigorúbb szabályozások és ajánlások csökkentették a levegőben, vízben, talajban, ételben és a munkahelyen megengedett mennyiséget.
Bizonyos halakban lévő magas higanymennyiség károsíthatja a magzat és a kisgyermekek idegrendszerének fejlődését. Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerellenőrző Hivatala (FDA) azt javasolja, hogy a terhes nők, a fogamzóképes nők, a kisgyermekek és a szoptató anyák kerüljék a cápa, a kardhal, a királymakréla és a zsindelyhal fogyasztását. Azt javasolják ezeknek a csoportoknak, hogy olyan halat egyenek, amelyekben általában kis mennyiségű higany van, mint a konzerv tonhal, rák vagy lazac.
-
Mi a tiomerzál?
A tiomerzál egy szerves higany vegyület, amit kis mennyiségben tartósítószerként alkalmaztak néhány oltóanyagban (vakcinában). Habár általában biztonságosnak tartják, a tiomerzál használata manapság kikopott. A tiomerzált ma már nem alkalmazzák tartósítószerként semmilyen gyermekkori vakcinában, kivéve az influenza oltást.
-
Az amalgám fogtömés tartalmaz higanyt?
Igen. Az amalgám (fogtömés) körülbelül 50% fémhiganyból áll. Néhányan azt gondolják, hogy a csekély mennyiségű higanygőz, ami rágáskor szabadul fel, hatással lehet az egészségre, de a legtöbb egészségügyi szervezet jelenleg azt gondolja, hogy az amalgám biztonságos. Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerellenőrző Hivatala (FDA) úgy határozott, hogy az amalgám fogtömés biztonságos felnőttek és 6 éven felüli gyermekek számára. Néhány ország elővigyázatosságból elkezdte szigorítani az alkalmazását.
-
Mely halfajok tartalmaznak nagyobb mennyiségű higanyt?
-
Mit tehetek azért, hogy csökkenjen a higanynak való kitettségem?
Azonkívül, hogy elkerüli az olyan halak fogyasztását, amelyek ismerten nagy mennyiségű higanyt tartalmaznak, elkerülheti az olyan fogyasztási termékek vásárlását és használatát, amelyek higanyt tartalmaznak, mint például a termosztátok, hőmérők és alternatív gyógytermékek, amelyek higanyt tartalmaznak. Ez néhány spanyol népi orvosságot és ayurvédikus gyógynövény készítményt foglal magában. A higanyt tartalmazó tárgyakat, például elemek, világítós játékok, hőmérők, termosztátok, kompakt fluoreszcens izzók a veszélyeshulladék lerakókba kell elhelyezni. Végül, bánjon óvatosan a kompakt fluoreszcens izzókkal, különösen, ha eltör egyet.