Hogyan alkalmazzák a vizsgálatot?
A vér glükózkoncentrációjának meghatározását mind hyperglykaemia, mind hypoglykaemia kimutatására, valamint a diabétesz diagnosztizálására alkalmazzák. A vér glükózkoncentrációja mérhető éhomi állapotban (8-10 órás éhezés utáni mintavétel), véletlenszerűen, étkezések előtt és/vagy után, valamint az orális glukóz tolerancia teszt (OGTT/GTT) részeként. Az OGTT a vérglükóz meghatározásainak sorozata. Éhomi glükózmintát gyűjtenek; majd a páciens meghatározott mennyiségű (általában 75 gramm glükózt tartalmazó) cukoroldatot iszik. Ezt követően meghatározott időközönként (30, 60, 90 és/vagy 120 perc múlva) egy vagy több további glükózmérés következik, hogy folyamatosan kövessék a glükózszintet. Az OGTT-t rendelhetik a diabétesz diagnosztizálásának elősegítésére, és a megemelkedett vérglükózszint nyomon követésére. Az Amerikai Diabetes Társaság a diabétesz diagnosztizálására vagy az éhomi glükózt, vagy az OGTT-t javasolja, de az ajánlás szerint a diabetes diagnózisának megerősítésére a tesztelést kétszer, különböző időpontban kell elvégezni.
Az OGTT-t használják a terhes nők terhességi diabéteszre történő szűrésére is általában a terhesség 24–28. hetében. (A terhességi vagy gesztációs diabétesz a hyperglykaemia egy ideiglenes formája.) Ha akár az éhomi, akár a random glükóz a nem terhes diabéteszesekre megállapított érték felett van, akkor úgy tekintik, hogy a nőnek terhességi diabétesze van, és nincs szükség további szűrésre vagy újabb glükóz tolerancia tesztre.
A diabéteszes betegnek naponta többször kell ellenőriznie a vér glükózszintjét, hogy megállapítsa, mennyire van a normál glükózszint alatt vagy felett, és annak megállapítására, hogy milyen szájon át szedhető gyógyszerekre vagy inzulin(ok)ra van szüksége. Ez rendszerint úgy végezhető el, hogy a bőr megszúrásával egy csepp vért helyeznek a glükózmérő csíkra, és behelyezik azt a glükózmérőbe, egy kis gépbe, amely a vér glükózszintjének digitális leolvasását teszi lehetővé. Az önellenőrző készülékek csak tájékoztató adatokat szolgáltatnak, a pontos értéknek a laboratóriumban standard körülmények között mért értékek tekintendők!
Azoknál, akiknél hypoglykaemiát sejtenek, a glükózszintet a „Whipple triad” részeként alkalmazzák a diagnózis megerősítésére (lásd a „Mit kell még tudnom?” című részt).
A vizelet glükózmeghatározását gyakran kérik önálló vizsgálatként. Régebben gyakran alkalmazták a diabétesz monitorozására, de ma már leváltották a sokkal érzékenyebb és megbízhatóbb vérből történő meghatározások (glükóz, fruktózamin, haemoglobin A1c stb.). Ugyanakkor a vizeletglükóz egyike azoknak a paramétereknek, amelyet a vizeletanalízis elvégzésekor rutinszerűen meghatároznak. Az orvos a megemelkedett vizeletglükózszintet a vér glükózkoncentrációjának mérésével ellenőrizheti.
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
A vér glükózkoncentrációjának mérése egészséges, tünetmentes személyek diabéteszre és diabétesz előtti állapotának szűrésére is alkalmazható. Ez azért fontos, mert a diabétesz egy olyan gyakori betegség, amely kezdetben teljesen tünetmentes is lehet, vagy csak igen enyhe tünetekkel kezdődik. A glükózszűrés történhet népegészségügyi fórumokon vagy munkaegészségügyi programok részeként is. Szintén rendelhető, amikor a páciensnek orvosi rutinellenőrzése van. A szűrés különösen fontos a diabétesz kialakulására magas kockázattal bíró embereknél, azoknál, akik családi diabétesz anamnézissel rendelkeznek, vagy akik túlsúlyosak és 40 évesnél idősebbek. A diabétesz diagnosztizálásának segítésére a glükózszint vizsgálata szintén rendelhető, amikor valakinek hyperglykaemiás tünetei vannak, pl.:
- Megnövekedett szomjúság
- Megnövekedett vizeletürítés
- Kimerültség
- Elhomályosult látás
- Fertőzések lassú gyógyulása
vagy hypoglykaemiás tünetei, mint pl.:
- Izzadékonyság
- Éhség
- Reszketés
- Szorongás
- Zavartság
- Elhomályosult látás
A vér glükózszintjének sürgős meghatározása válik szükségessé akkor, ha azt kell megállapítani, hogy az alacsony vagy a magas glukózszint okozza-e az olyan tüneteket, mint pl. az ájulás vagy az öntudatvesztés. Ha a páciensnek diabétesz előtti állapota van (olyan éhomi vagy OGTT-szinttel jellemezhető, amely magasabb, mint a normál, de alacsonyabb, mint a diabétesznél meghatározott érték), az orvos meghatározott időnként elvégzendő glükóztesztet rendel, hogy a páciens állapotát ellenőrizze. Ismert diabéteszes eseteknél az orvos a glükóz szintjének mérését olyan vizsgálatokkal együtt kéri, amely hosszabb időtartamra, (néhány hétre) visszamenőleg tükrözi a glükózszintet a vérben. Ilyen vizsgálatok pl. a hemoglobin A1c vagy a fruktózamin meghatározása. Esetenként ellenőrzik az inzulintermelést is, ekkor a vér glükózszintjének meghatározását az inzulinnal és a C-peptiddel együtt rendelik.
A diebéteszes betegeknek naponta egyszer vagy többször is meg kell mérniük a vér glükózszintjét, hogy az orvos által előírt kezelés hatékonyságát ellenőrizni lehessen.
A terhes nőket rendszerint a terhességük késői szakaszában szűrik terhességi diabéteszre, kivéve, ha már korai tünetei vannak, vagy korábban már volt terhességi diabétesze. Ha egy nőnél kialakul a terhességi diabétesz, akkor az orvos a terhesség további idejére, valamint a szülés utáni időszakra is javasolja a vér glükózszintjének ellenőrzését.
Mit jelent az eredmény?
A magas glükózszint általában diabéteszt jelez, de nem szabad elfelejteni, hogy más betegségek és állapotok is okozhatnak megemelkedett glukózszintet. A következő, az Amerikai Diabetes Társaság klinikai gyakorlati ajánlásain alapuló táblázat összegzi a mérési eredmények értelmezését:
Éhomi vér glükóz 70 – 99 mg/dl (3,9 – 5,5 mmol/l)Normál glükóztolerancia100 – 125 mg/dl (5,6 – 6,9 mmol/l)Emelkedett éhomi glükóz (diabétesz előtti állapot)126 mg/dl (7,0 mmol/l) és e feletti, több tesztelési alkalommalDiabétesz
Orális Glükóz Tolerancia Teszt (OGTT)
[kivéve terhesség esetén]
(2 órával a 75 gramm glükóz felvétele után)Kevesebb, mint 140 mg/dl (7,8 mmol/l)Normál glükóztolerancia140 – 200 mg/dl (7,8 – 11,1 mmol/l)Csökkent glükóztolerancia (diabétesz előtti állapot)Több mint 200 mg/dl (11,1 mmol/l) több mérési alkalommalDiabétesz
Terhességi diabétesz szűrése: Glükóz Terhelési Teszt
(1 órával az 50 gramm glükóz felvétele után)Kevesebb, mint 140* mg/dl (7,8 mmol/l)Normál glükóztolerancia 140* mg/dl (7,8 mmol/l) és efelettKóros, OGTT szükséges (lásd alul)* Némelyek a >130 mg/dl-es (7,2 mmol/l) cut off-ot használják, mert azzal a terhességi diabéteszes nők 90%-át azonosítják, míg ezt összehasonlítva a >140 mg/dl-es (7,8 mmol/l) küszöbértékkel, ez az arány 80%.
Terhességi diabétesz diagnosztika: OGTT
(100 gramm glükóz felvétele)Éhomi*95 mg/dl (5,3 mmol/l)1 órával a glükózterhelés után*180 mg/dl (10,0 mmol/l)2 órával a glükózterhelés után*155 mg/dl (8,6 mmol/L)3 órával a glükózterhelés után* * *140 mg/dl (7,8 mmol/l)
* Ha két vagy több érték a kritikus felett van, akkor terhességi diabéteszt diagnosztizálnak.
** 75 grammos glukózterhelés alkalmazható, bár ez a módszer nem olyan jól hitelesített, mint a 100 grammos OGTT; a 3 órás mintát nem veszik le, ha 75 grammot alkalmaznak.
Egyes további betegségek és állapotok, amelyek szintén megemelkedett glükózszintet okozhatnak:
- Akromegália (végtag-megnagyobbodás)
- Akut stressz (pl.: válasz traumára, szívrohamra, stroke-ra, szélütésre)
- Krónikus veseelégtelenség
- Cushing-szindróma
- Gyógyszerek, többek között: kortikoszteroidok, triciklikus antidepresszánsok, vizelethajtók, adrenalin, ösztrogének (fogamzásgátló tabletták és hormonpótlók), lítium, phenytoin (Dilantin), szalicilátok,
- Túlzott táplálkozás
- Hyperthyreosis
- Hasnyálmirigyrák
- Hasnyálmirigy-gyulladás
Alacsony vagy nem detektálható vizeletglukóz-eredmény normálisnak tekinthető. Bármi, ami a vér glükózszintjét emeli, potenciálisan emeli a vizelet glükózszintjét is. Megnövekett vizeletglükózszint előfordulhat olyan gyógyszereknél is, mint pl.: az ösztrogének, a klorhidrátok, valamint a vesebetegség néhány formájánál.
Mérsékelten emelkedett szint fordul elő a diebétesz előtti állapotban. Ha ez az állapot gondozás nélkül marad, akkor gyakran 2. típusú diabéteszhez vezethet.
Alacsony glükózszint (hypoglykaemia) előfordul a következő állapotok esetén is:
- Adrenalinelégtelenség
- Alkoholfogyasztás
- Gyógyszerek, mint pl. acetaminophen és anabolitikus szteroidok
- Kiterjedt májbetegség
- Hypopituitarismus
- Hypothyreosis
- Inzulin-túladagolás
- Inzulinomák (inzulintermelő hasnyálmirigy-daganat)
- Éhezés
Mit kell még tudnom?
A hypoglykaemiát a vérglükózszint olyan szintre való esésével jellemzik, ahol először az idegrendszeri tünetek jelentkeznek (izzadás, szívdobogás, éhség, reszketés és szorongás), azután kezdődik az agyi érintettség (zavartság, hallucináció, elhomályosult látás és néha kóma, esetleg halál is). A hypoglykaemia aktuális diagnózisa a „Whipple triad”-nak való megfelelést kívánja meg. Ezek három kritériumba foglaltak:
- Dokumentált alacsony glukózszint (kevesebb, mint 40 mg/dl (2,2 mmol/l), amelyet gyakran együtt tesztelnek az inzulinszinttel és néha a C-peptid-szinttel)
- Hypoglykaemiás tünetek
- A tünetek visszafordíthatók, ha a vér glükózkoncentrációja visszatér a normál szintre.
Az elsődleges hypoglykaemia ritka, és gyakran már a csecsemőkorban diagnosztizálják. Az ilyen személyeknek hypoglykaemiás tünetei lehetnek anélkül, hogy alacsony vérglükózszintjük lenne. Ebben az esetben az olyan diétás változtatások, mint kevés élelem gyakori fogyasztása, illetve néhány könnyű étkezés naponta, valamint az egyszerű cukrok helyett komplex szénhidrátok választása elegendő lehet a tünetek enyhítésére. Ha a diétás intézkedések nem elegendőek, akkor az éhomi hypoglykaemia iv. (intravénás) glükózkezelést igényelhet.