Az emelkedett ASO szint arra utalhat, hogy önnek a közelmúltban „A” csoportú Streptococcus (más néven Streptococcus pyogenes) által okozott fertőzése volt. Ez a vizsgálat segít felismerni a fertőzés által okozott szövődményeket: a reumás lázat, vagy a vesebetegség egy fajtáját, a glomerulonefritiszt.
Anti-streptolizin O (ASO)
A láz, mellkasi fájdalom, kimerültség, légszomj tünetegyüttesét okozhatja reumás láz. Az ödéma (vizenyő) és a sötét vizelet glomerulonefritiszre utalhat, különösen akkor, ha a közelmúltban nem megfelelően diagnosztizált és kezelt A-csoportú Streptococcus fertőzése volt.
A kar könyökhajlati vénájából vett vérre.
Nincs teendő.
-
Mire való a vizsgálat?
Az ASO vizsgálat elsősorban azt segít kideríteni, hogy volt-e a betegnek a közelmúltban Streptococcus pyogenesfertőzése, ha a következő betegségekre van gyanú:
- glomerulonefritisz (egyfajta vesebetegség);
- reumás láz;
melyek a fertőzés szövődményei.
Az ASO tesztet kiegészítheti még az anti-DNáz-B vizsgálat, ennek emelkedett szintje szintén átvészelt Streptococcus pyogenesfertőzésre utal.
A Streptococcus fertőzést a legtöbb esetben felismerik, és antibiotikummal kezelik, aminek a hatására meggyógyul. Ha a diagnózis vagy a kezelés nem volt megfelelő, szövődmények alakulhatnak ki, főleg kisgyerekekben, ezek a reumás láz és a glomerulonefritisz. ASO vizsgálatra tehát akkor lehet szükség, ha az orvos reumás lázra vagy glomerulonefritiszre gyanakszik, és a betegnek korábban torokgyulladása vagy egyéb streptococcus fertőzése volt.
Szerencsére az utóbbi időben ezek az ún. poszt-streptococcális szövődmények sokkal ritkábbak lettek, így az ASO vizsgálatra is ritkán van szükség.
-
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
Ha kezelőorvos arra gondol, hogy a beteg tünetei összefüggésben vannak a nemrég elszenvedett Streptococcus-fertőzéssel. Ezek a tünetek általában a torokgyulladást vagy bőrfertőzést követő hetekben jelentkeznek, ilyenkor a baktérium már nincs jelen a torok- illetve bőrváladékban.
A reumás láz tünetei lehetnek:
- láz
- duzzanat és fájdalom általában több ízületben, főleg a bokában, térdben, könyökben és csuklóban; az idő múlásával más-más ízületben jelentkezhet fájdalmas duzzanat
- kis, fájdalmatlan csomók a bőr alatt
- gyors, szaggatott kényszeres mozgások (Sydenham-féle chorea)
- bőrkiütések
- néha a szív gyulladása (karditisz) is előfordul, ez lehet tünetmentes, vagy légszomjjal, heves szívdobogással, mellkasi fájdalommal jár.
A glomerulonefritisz tünetei lehetnek:
- fáradtság, kimerültség
- csökkent vizeletmennyiség
- vérvizelés
- kiütés
- ízületi fájdalom
- vizenyő a szövetekben (ödéma)
- magas vérnyomás
Ezek a tünetek azonban más betegségekben is előfordulhatnak.
Néha szükség lehet az ASO vizsgálat ismétlésére 2 hét múlva, hogy össze lehessen hasonlítani az akut és a gyógyulási időszakban mért ASO-szinteket (titert): csökkent, emelkedett vagy változatlan maradt.
-
Mit jelent a vizsgálati eredmény?
Az ASO ellenanyagok 1 héttel- 1 hónappal a Streptococcus-fertőzés után termelődnek. Az ellenanyagszint (titer) 3-5 héttel a betegség után éri el a legmagasabb értéket, utána fokozatosan csökken, de hónapokkal a fertőzés gyógyulása után is kimutatható a vérből.
Negatív vagy nagyon alacsony ASO-szint azt jelenti, hogy valószínűleg nem volt a betegnek a közelmúltban Streptococcus pyogenesfertőzése.
Még biztosabbak lehetünk ebben, ha a 10-14 nappal később vett vérmintában is negatív (vagy nagyon alacsony) az ASO-szint, illetve, ha az antiDN-áz-B eredmény is negatív vagy nagyon alacsony. Az emberek kis százalékánál nem emelkedik meg az ASO-szint annak ellenére, hogy a Streptococcus-fertőzés szövődményes betegsége fennáll náluk. Ez főleg streptococcális bőrfertőzések után kialakuló glomerulonefitisz esetében szokott előfordulni.
A magas (pozitív ASO) vagy emelkedő ellenanyagszint arra utal, hogy a páciensnek nemrég Streptococcus-fertőzése volt. A csökkenő ASO-értékek jelzik, hogy a fertőzés lezajlott, már gyógyulóban van.
Az ASO-eredmény nem jelzi előre, hogy várható-e szövődmény a Streptococcus-fertőzés után, és arra sem lehet belőle következtetni, milyen fajta és milyen súlyos szövődménytől kell tartani. A vizsgálat abban segít, hogy reumás lázra vagy glomerulonefritiszre utaló tünetek esetén az emelkedett szint megerősíti a diagnózist.
-
Mit kell még tudnom?
-
Használható a vizsgálat torokgyulladás kimutatására?
Az ASO szint legalább 1 héttel a fertőzés után kezd emelkedni, ezért a betegség akut szakaszában nem segíti a diagnózist. Erre a torokváladék vizsgálata alkalmas: a tenyésztés vagy a Streptococcus gyorsteszt tudja igazolni a Streptoccoccus pyogenesokozta torokgyulladást. Fontos, hogy a diagnózis ismeretében minél hamarabb megkezdjék az antibiotikus kezelést, így megelőzhetők a későbbi szövődmények.
-
Ha Streptococcus okozta torokgyulladásom van, mindig készül ASO vizsgálat is?
-
Elvégezhető az ASO vizsgálat a rendelőben?