A méhnyakrákot okozó, ún. nagy kockázatú HPV (hrHPV) típusok kimutatása a fertőzöttség szűrésére vagy pozitív citológiai lelet miatti kivizsgálásként.
Humán papillómavírus (HPV) vizsgálat
30-65 év közötti nőknél, illetve 21-29 éves nőknél pozitív citológiai eredmény esetén.
A méhnyakról nyert sejteket tartalmazó mintára.
A mintavétel előtti 2 napban ajánlatos kerülni a hüvelyöblítést, a tampon, hüvelyi krémek, dezodorok és gyógyszerek használatát. Egyes orvosok a házasélettől való tartózkodást is elrendelik a vizsgálat előtti 24-48 órában. Menstruáció idejére ne időzítsük a vizsgálatot. A vizsgálat előtt általában ki kell üríteni a húgyhólyagot.
-
Mire való a vizsgálat?
A HPV tesztet elsősorban a méhnyakrák szűrésére és/vagy a veszélyeztetettség megállapítására használják. A vizsgálattal meghatározható, hogy a méhnyakráksejtek meg vannak-e fertőzve nagy kockázati típusú humán papillómavírussal (hrHPV). Az ilyen fertőzések, ha hosszan fennállnak, rákhoz vezető elváltozásokat okozhatnak a méhnyaksejtekben. Amióta tudjuk, hogy a hrHPV-fertőzés a legtöbb méhnyakrák okozója, a HPV teszt a női egészségügyi szűrés alapvető részévé vált.
Magyarországon jelenleg még a hivatalosan alkalmazott méhnyakrákszűrő módszer a kétévenkénti citológiai kenetvétel a méhnyakról. Mindazonáltal a legfrissebb európai és amerikai irányelv a 30, illetve 35 év feletti nők esetében a HPV alapú elsődleges szűrést javasolja, amelyre a magyar gyakorlatot is fokozatosan átállítja a nőgyógyászati szakma.
A 30-35 év alatti korosztályban a HPV kimutatását nem javasolják elsődleges szűrésre a fertőzöttség nagy aránya és a fertőzések átmeneti jellege miatt. Ebben a korosztályban továbbra is a citológia a javasolt szűrőmódszer.
Minden korosztályban alkalmazhatják viszont a HPV tesztet abban az esetben, ha a citológiai vizsgálat gyanús eredményt adott (pl. ASCUS, LSIL, AGC). Ilyenkor a HPV eredménye segíthet eldönteni, hogy szükséges-e kolposzkópos vizsgálat, amelynek során nagyítással tekintik meg a hüvelyt és a méhnyakat kóros sejteket keresve. Ugyancsak segítséget nyújt a HPV teszt a pozitív citológiai eredményt követő szövettani vizsgálat esetén és a citológiai indikáció alapján végzett műtétet követő első citológiai vizsgálat során.
-
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
Számos szervezet a rutin méhnyakrák szűrés keretében HPV vizsgálatot a citológiai szűréssel együtt ajánlja 5 évenként az átlagos kockázattal bíró 30-65 év közötti nők számára. A 25-65 év közötti nők választhatják a csak HPV tesztből álló szűrést 3 évenként.
A legújabb hazai ajánlások(Koiss Róbert és mtsai: Orv. Hetil. 2017; 158(52):2062-2067;
Póka Róbert: Magyar Nőorvosok Lapja, 2018; 81:38-46) szerint a 30-65 éves korosztályban a HPV teszt elsődleges szűrőtesztként alkalmazható a méhnyakrák 5 évenkénti szűrésére.
Ennél gyakoribb szűrés szükséges a nagy kockázatú csoportba tartozó nőknél, például akiket méhen belül dietilsztilbösztrol-hatás ért, akiknél korábban súlyos rákmegelőző cervicalis (méhnyaki) elváltozást vagy méhnyakrákot diagnosztizáltak, akik HIV fertőzöttek vagy sérült az immunrendszerük.
HPV kimutatást bizonyos gyanús citológiai vizsgálati eredmény esetén is kérhet az orvos.
-
Mit jelent a vizsgálati eredmény?
Ha kettős szűrés történt, a HPV és a citológiai vizsgálat eredménye együttesen határozza meg a méhnyakrák kockázatát. A párhuzamos tesztelés gyakorlatának előnye, hogy megállapítható, hogy a méhnyaksejtek meg vannak-e fertőzve nagy kockázatú HPV-vel, ugyanakkor a sejtek kóros elváltozásai is láthatóak. Ezt a megközelítést azonban Magyarországon ritkán alkalmazzák.
Az alábbi táblázat a lehetséges kettős szűrési eredmények jelentését írja le, és magában foglalja az American Cancer Society (ACS), az American Society for Colposcopy and Cervical Pathology (ASCCP) és az American Society for Clinical Pathology (ASCP) ajánlásait. Ne feledje, hogy jelenleg a 30-65 év közötti nők számára javasolt a kettős vizsgálat.
Kettős vizsgálat eredménye Mit jelenthet az eredmény Ajánlott nyomon követés HPV teszt negatív, citológia normális Méhnyakrák kockázata jelenleg alacsony. Kettős vizsgálat ismétlése 5 év
múlva (vagy citológia a ismétlése 3 év múlva)HPV teszt pozitív, citológia normális A méhnyak sejtjei nagy kockázatú HPV-vel fertőzöttek, de a méhnyaksejtekben nincsenek rendellenességek. 1. lehetőség: Ismételje meg a kettős vizsgálatot 12 hónapon belül
2. lehetőség: A HPV-16 vagy a HPV-18 jelenlétének vizsgálata
- Ha a HPV-16 és/vagy a HPV-18 jelen van, ajánlott a kolposzkópia
- Ha nincs HPV-16 és/vagy HPV-18, ismételje meg a kettős vizsgálatot 12 hónapon belülHPV teszt negatív, citológia bizonytalan (ASCUS) Nincs HPV fertőzés; a méhnyak sejtjeiben bekövetkező változások fertőzés, gyulladás vagy hormonális változások következményei lehetnek, és valószínűleg kezelés nélkül is gyógyulnak. Ismételje meg a kettős vizsgálatot 3 év múlva. HPV teszt pozitív, citológia bizonytalan (ASCUS) A méhnyak sejtjei nagy kockázatú HPV-vel fertőzöttek. Valószínűleg a fertőzés az oka méhnyak sejtekben látható elváltozásoknak. Kolposzkópia a méhnyak sejtek nagyítással történő vizsgálatára. HPV teszt negatív, citológia kóros (enyhe fokú elváltozások) Nincs HPV fertőzés; a kóros méhnyak sejtek kialakulásának oka ismeretlen. 1. lehetőség: Ismételje meg az kettős vizsgálatot 12 hónapon belül
2. lehetőség: Kolposzkópia a méhnyak sejtek nagyítás alatt történő vizsgálatáraHPV teszt pozitív, citológia kóros (enyhe fokú elváltozások) A méhnyak sejtjei nagy kockázatú HPV-vel fertőzöttek, ami a kóros sejtek kialakulásának valószínű oka. Kolposzkópia a méhnyak sejtek nagyítással történő vizsgálatára. Ha csak citológiai vizsgálat történt, kóros méhnyaksejtek jelenléte esetén HPV meghatározást kell végezni, hogy megállapítsák, a sejtek elváltozását HPV fertőzés okozta-e.
A szűrőtesztként önmagában végzett HPV vizsgálatot végeztek és az eredmény negatív, a 2015-ös irányelvek további nyomon követési lépést javasolnak. (Az ajánlások azonban kevés számú adatokon alapulnak, a a folyamatban lévő kutatásokból további adatok várhatóak.)
- Ha az első HPV vizsgálat eredménye nagy kockázatú típusokra negatív, 3 évig nem szükséges újabb szűrővizsgálatot végezni.
- Ha a HPV 16-os vagy 18-as típusára pozitív az eredmény, kolposzkópiát kell végezni.
- Ha egyéb nagy kockázatú típusra (pl. HPV-31 vagy HPV-45) pozitív az eredmény, citológiai vizsgálatot kell végezni. Ha ez pozitív, kolposzkópiára van szükség. Ha negatív, akkor 12 hónap múlva kell újra ellenőrizni.
A HPV-tesztek egy része számos nagy kockázati típusú HPV DNS-ét kimutatja, de a konkrét típusokat nem határozza meg. Más tesztek képesek az egyes típusokat is kimutatni a DNS vagy RNS alapján, így különösen a 16-ost és 18-ast, amelyek a méhnyakrákok 70%-át okozzák.
-
Mit kell még tudnom?
A legtöbb nagy kockázati típusú HPV fertőzésből nem lesz rák vagy rákmegelőző elváltozás.
Ha valaki HPV fertőzést kap, az nem feltétlenül jelenti azt, hogy partnerének szexuális kapcsolata van valaki mással. A HPV vírus hosszú évekig képes lappangani a méhnyaksejtekben, így egy korábbi nemi kapcsolatban szerzett fertőzés is átadható a jelenlegi partnernek.
Igen ritkán előfordul, hogy hüvelyi szüléskor az anyától HPV-vel megfertőződik a magzat. Ilyenkor szemölcsök jelenhetnek meg a baba torkában vagy gégéjén (ún. gége papillomatózis).
A HPV fertőzöttség nem rontja a teherbe esés esélyét és a terhesség kiviselését. A HPV fertőzés által okozott rákmegelőző állapotok kezelésére alkalmazott bizonyos módszerek azonban megnehezíthetik a teherbe esést és a normális szülést.
-
Hogyan kezelhető a HPV fertőzés?
Magát a vírusfertőzést nem lehet kezelni, de a szervezet immunrendszere általában néhány év alatt legyőzi a vírust. A vírus által okozott betegségek viszont kezelhetők. A nemi szervi szemölcsök vegyszerekkel, fagyasztással, leégetéssel, sebészileg vagy lézerrel eltávolíthatóak. A legtöbb esetben ezzel a kezeléssel a szemölcsök végleg eltűnnek. Ha újra és újra visszajönnek, meg lehet próbálni egy interferon nevű gyógyszer befecskendezésével kiirtani őket. Kezelés nélkül a szemölcsök maguktól eltűnhetnek, változatlanok maradhatnak, vagy növekedhetnek, sokasodhatnak, akár nagy tömegbe tömörülhetnek.
A méhnyakon lévő rákmegelőző növedékeket sokféleképpen lehet kezelni, a rendellenes sejtek fagyasztásos sebészeti kiirtásától a gyanús szövet műtéti kimetszéséig. A méhnyakrák megelőzésének kulcsa a méhnyaki elváltozások mihamarabbi felfedezése, mert a rákot már jóval nehezebb kezelni.
-
Hogyan előzhető meg a HPV fertőzés?
A nemi partnerek számának korlátozása csökkenti a fertőződés veszélyét, bár a monogámia (egyetlen nemi partner) sem zárja ki a HPV fertőzés létrejöttét, ha a pár bármelyik tagjának valaha is volt nemi kapcsolata fertőzött partnerrel.
Az óvszerhasználat csökkentheti a HPV terjedésének esélyét, de csak az a bőrfelület védett, amellyel az óvszer érintkezésbe kerül, vagy amelyet fed. A vírus minden fedetlen bőrfelületet képes megfertőzni, így a nemi szerveket, lágyékot, combot, végbélnyílást, végbelet és valószínűleg a szájat is.
A HPV ellenes vakcinák Gardasil/Silgard, Gardasil 9, illetve Cervarix néven kerültek forgalomba az Európai Unió országaiban.
- A Gardasil® a HPV 4 szerotípusa (HPV 6, 11, 16 és 18) ellen nyújt védelmet. (A méhnyakrákok 70%-át a 16-os és 18-as típus okozza, míg a 6-os és a 11-es a nemi szervi szemölcsök 90%-áért felelős.)
- A Gardasil 9 a Gardasilhoz képest további 5 típus ellen véd, amelyek a méhnyakrákok 15%-át okozzák.
- Cervarix® a 16-os és 18-as típustól óv.
Mindhárom készítmény mindkét nemnél alkalmazható 9 és 26 éves kor között. Két vagy 3 adagos oltási séma alapján adják 6 hónap alatt. Mindegyik dózishoz ugyanazt az oltóanyagot kell használni.
Az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC) ajánlása szerint a 9-15 éves korú lányok tartoznak a HPV vakcináció elsődleges célcsoportjába. A hazánkban 2014-ben bevezetett HPV elleni önkéntes védőoltást azok a lányok kaphatják meg iskolai kampányoltás keretében, akik betöltötték a 12. életévüket és az általános iskola 7. osztályát végzik.
Az oltóanyagok biztonságosak, de csak akkor hatásos az oltás, ha az első vírusfertőzés előtt adják be. Akkor is érdemes azonban beadni az oltást, ha a fiatal már szexuálisan aktív, mert ha a már elkapott vírustörzs ellen nem is, de az oltóanyagban lévő többi típus ellen mindenképpen véd.
-
A férfiakat is szűrik HPV fertőzésre?
A férfiakat alapesetben nem szűrik HPV-re, csak ha a rákra nézve nagy kockázatú csoportba tartoznak, például sérült az immunrendszerük vagy férfiakkal állnak nemi kapcsolatban. A HPV kimutatása ilyenkor például végbélnyílás törletből történhet DNS-vizsgálattal. Pozitív lelet esetén – a méhnyaki mintákhoz hasonlóan – szakorvos állapítja meg a további teendőket, például gondosabb fizikális vizsgálatra vagy akár szövetminta vételére lehet szükség.
-
Én már kaptam HPV védőoltást. Kell-e méhnyakrákszűrésre járnom?
-
Nekem eltávolították a méhemet. Kell-e mégis méhnyakrákszűrésre járnom?
-
A HPV-n kívül milyen kockázati tényezői vannak a méhnyakráknak?
A kutatások szerint vannak bizonyos tényezők, amelyek HPV fertőzés talaján tovább növelhetik a méhnyakrák esélyét. Ilyen, ha valakinek sok gyereke van, ha hosszan használ fogamzásgátló tablettát, illetve, ha Chlamydia fertőzése van.
Növelik a kockázatot továbbá a következők: korán kezdett nemi élet, gyakran váltott nemi partner, a citológiai szűrés elhanyagolása, dohányzás, korábbi dietilsztilbösztrol-hatás (régen fenyegető vetélés esetén adták), diagnosztizált méhnyakrák a múltban, transzplantáció vagy HIV-fertőzés miatt sérült immunrendszer, valamint egyidejűleg fennálló egyéb nemi úton terjedő betegség, pl. herpesz.


Humán papillómavírus