Annak a meghatározására, mekkora Önnél a szív- és érrendszeri betegség (CVD), így a koszorúér-betegség (CHD), és az iszkémiás stroke kialakulásának a kockázata.
Lp-PLA2
Amikor a kezelőorvos szerint Önnél közepes vagy magas a CVD kialakulásának, vagy az iszkémiás stroke bekövetkeztének a kockázata; amikor a családban halmozottan előfordult CVD vagy CHD.
A kar könyökhajlati vénájából vett vérre.
Nincs speciális teendő.
-
Mit vizsgálunk?
A lipoprotein-asszociált foszfolipáz A2 (Lp-PLA2) egy olyan enzim, ami valószínűleg szerepet játszik az érfalak gyulladásában és amiről úgy gondolják, hogy elősegíti az érelmeszesedést (ateroszklerózist). A teszt a vérben az Lp-PLA2 mennyiségét és aktivitását méri.
A közelmúltban néhány vizsgálat kimutatta, hogy az Lp-PLA2 a szív- és érrendszeri betegség (CVD), így a koszorúér-betegség (CHD), és az iszkémiás stroke független kockázati tényezője. Ezekben a vizsgálatokban az Lp-PLA2 szintje – egyéb kockázati tényezőktől függetlenül – a CHD-val és iszkémiás stroke-kal diagnosztizált betegek jelentős részénél magasabb volt. Az eredmények alapján ez a viszonylag új teszt, mint a növekvő számú szívbetegség kockázati marker egyike, potenciálisan segíthet annak a meghatározásában, mekkora valakinél a CVD kialakulásának a kockázata.
A Centers for Disease Control and Prevention intézet adatai szerint a CVD az Egyesült Államokban évente több halált okoz, mint bármely más betegség. A CHD és az iszkémiás stroke egyaránt azzal függ össze, hogy a verőerekben instabil zsíros plakkok rakódnak le, amelyek az erek szűkületéhez és elzáródásához vezetnek és szívinfarktust vagy agykárosodást okoznak. Mindkét állapottal összefüggésben számos különböző kockázati tényezőt azonosítottak. Ilyen a magas vérnyomás, a diabetesz, a metabolikus szindróma, a dohányzás, az elhízás, a magas koleszterin szintek, az emelkedett LDL (alacsony-sűrűségű lipoprotein, a „rossz” koleszterin), és csökkent HDL (magas-sűrűségű lipoprotein, a „jó” koleszterin").
Számos olyan betegnél kialakul végül a CVD, akinél egy vagy több általánosan elismert kockázati tényező jelen van; a betegek egy jelentős részénél, akiknél szintén kialakul a CVD, viszont a kockázati faktorok közül csak kevés van jelen vagy ezek teljesen hiányoznak. Ezért a kutatók olyan további markereket keresnek, amelyekkel a fokozott CVD-kockázatnak kitett betegek nagyobb része azonosítható.
A fent felsorolt hagyományos kockázati tényezőkön túl úgy vélik, hogy a CVD kialakulásának az általános kockázatát emeli a kisfokú krónikus szisztémás gyulladás és az érfal (vaszkuláris) gyulladás. A szisztémás gyulladást a hs-CRP teszt jelzi; magas szintek esetén emelkedett a CVD kockázata. Az Lp-PLA2 teszt az érfali gyulladással van kapcsolatban; magas szintek esetén úgy vélik, hogy nő a szív- és érrendszeri események, így a szívinfarktus vagy a stroke esélye.
-
Hogyan történik a mintavétel?
A vérmintát a könyökhajlat egyik vénájába vezetett mintavételi tűn keresztül veszik.
MEGJEGYZÉS: Ha valamilyen orvosi, laboratóriumi vizsgálattól fél, vérvételkor hajlamos a rosszullétre vagy szorongás fogja el, ajánljuk, hogy felkészülésként olvassa el a következő írásokat: A vizsgálattal járó fájdalom leküzdése, Vérvétellel kapcsolatos tanácsok, Hogyan segítsünk a gyermekeknek az orvosi vizsgálatokon, és Hogyan segítsünk az időseknek az orvosi vizsgálatokon.
A Mi történik a mintával? Rövid látogatás a laborban című írás bepillantást nyújt a vér- és torokváladék-minták előkészítési és feldolgozási folyamatába.
-
Milyen előkészület szükséges a vizsgálathoz?
-
Mire való a vizsgálat?
Néha az Lp-PLA2 tesztet is felhasználják arra, hogy valakinél meghatározzák a koszorúér-betegség (CHD) vagy az iszkémiás stroke kialakulásának a kockázatát.
Úgy gondolják, hogy az Lp-PLA2 egy olyan enzim, ami szerepet játszik az érfalak gyulladásában és elősegíti az érelmeszesedés (ateroszklerózis) kialakulását. A közelmúltban egyes vizsgálatok kimutatták, hogy az Lp-PLA2 a szív- és érrendszeri betegség (CVD), így a koszorúér- betegség (CHD), és az iszkémiás stroke független kockázati tényezője.
A vizsgálatot általában olyan személyek kivizsgálása során használják, akiknél a CHD vagy a stroke kockázata közepes vagy nagy mértékben emelkedett és akinél egy vagy több hagyományos kockázati tényező van jelen. Például kérhetik akkor, ha valakinek normális vagy minimálisan emelkedett a vérzsírszintje, a vérnyomása a normális felső határa közelében (határérték hipertóniás) jár, vagy metabolikus szindrómája van.
Az Lp-PLA2 tesztet néha a hs-CRP teszttel együtt kérik, hogy értékeljék, mekkora valakinél a CVD-kockázatot jelentő általános gyulladás mértéke. A hs-CRP-től eltérően azonban az Lp-PLA2 teszt eredményét nem befolyásolják azok a CVD-től eltérő állapotok, melyek általános gyulladást tudnak kiváltani; így akkor is értékelhető az eredmény, ha valaki egy gyulladásos betegségben, például ízületi gyulladásban szenved.
Az Lp-PLA2 viszonylag új teszt, amit nem kérnek gyakran. Teljes klinikai értékét még pontosan meg kell határozni. Az eredmény kiegészítő információt nyújthat, ez nem helyettesíti a koleszterinszint és egyéb vérzsírszint-vizsgálatok végzését.
Egyes kutatók azt vizsgálják, hogy az Lp-PLA2 szinteket csökkentő kezelés csökkenti-e a CHD és az iszkémiás stroke kockázatát. Ha kiderül, hogy a CVD és a stroke kockázata csökken az Lp-PLA2 szint csökkentésével, akkor az Lp-PLA2 tesztet is gyakrabban kérik és használhatják a beteg terápiára adott válaszának a figyelemmel követésére.
-
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
Az Lp-PLA2 egy viszonylag új teszt, amit nem kérnek gyakran. Egyes orvosok egyéb szívbetegség kockázati markerekkel együtt kérik; akkor, ha valakinek a családjában sok a CHD, metabolikus szindrómája van és/vagy úgy vélik, hogy a nála a CHD vagy iszkémiás stroke kockázata közepes vagy emelkedett.
-
Mit jelent a vizsgálati eredmény?
A számottevően emelkedett Lp-PLA2 szint azt jelzi, hogy valakinél nagyobb a CHD vagy az iszkémiás stroke kialakulásának a kockázata és így a beteg általános kockázatára vonatkozóan az orvos számára kiegészítő további információt ad.
A teszt nem mutatja ki a CHD-t vagy az iszkémiás stroke-ot; csak a kockázatot jelzi. Sok embernél, akiknél emelkedett a szint, nem alakulnak ki ezek a betegségek; míg vannak olyanok, akik normál szint mellett is betegek lesznek.
-
Mit kell még tudnom?
Bár a közelmúltban végzett vizsgálatok alapján az Lp-PLA2 hasznos a CHD és az iszkémiás stroke kockázatának az értékelésében, klinikai használhatóságát még meg kell határozni.
Az Lp-PLA2 nem érhető el általánosan. A legtöbb esetben a vérmintát referencia laboratóriumba küldik és az eredmények néhány napon belül készülnek el.
-
Mennyire halálos a stroke?
Az American Stroke Association szervezet szerint a stroke az Egyesült Államokban a negyedik leggyakoribb halálok és a mozgáskorlátozottság vezető oka. A stroke-os esetek 80%-s iszkémiás (érelzáródás miatt következik be).
-
Mindenkinél el kell végezni az Lp-PLA2 vizsgálatot?
A vizsgálatot a főbb egészségügyi szervezetek aktuálisan nem ajánlják vagy javallják az általános populáció számára szűrésként vagy elsődleges szívbetegség kockázati markerként. Kezelőorvosa segít eldönteni, melyek azok a tesztek, amelyek alapján a CVD kialakulásának a kockázata a legjobban meghatározható, és tájékoztatja Önt, milyen módon tudja az életmódja megváltoztatása révén csökkenteni a kockázatát.