Elősegíti az autoimmun kórképek diagnózisának / differenciál diagnózisának felállítását, az autoimmun kórképek súlyosbodásának a követését.
ENA panel
Pozitív anti-nukleáris antitest (ANA) esetén; amennyiben a klinikai tünetek autoimmun kórképre utalnak; autoimmun kórképek aktivitásának követésére.
A kar könyökhajlati vénájából vett vérre.
Nincs szükség előkészítésre.
-
Mire való a vizsgálat?
ENA panel vizsgálat javasolt pozitív eredményt mutató ANA teszt után azoknál a betegeknél, akik autoimmun kórképekre jellemző tüneteket mutatnak.
A 4 tagú ENA panel teszt segít a kevert kötőszöveti betegség (MCTD), a szisztémás lupus erythematosus (SLE), valamint a Sjögren szindróma diagnózisának felállításakor. A 6 tagú ENA teszt a fentieken túl a scleroderma és a myositis/dermatomyositis kórképek diagnózisát is segítheti.
Bővebb ismeretekért ezekről a kórképekről látogasson el a „National Institute of Arthritis and Musculoskeletal and Skin Diseases” web oldalakra.
Az autoimmun kórképek egy részénél az ENA panel vizsgálat a betegség aktivitásának követésére is alkalmas.
-
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
ENA panel vizsgálat szükséges azoknál az egyéneknél, akiknek pozitív az ANA teszt eredménye és autoimmun kórképekre jellemző tüneteket mutatnak. Az autoimmun kórképekre jellemző tünetek igen változatosak, testünk legkülönbözőbb területeit érinthetik. Ezek közé tartoznak:
Láz, folyamatos fáradtság érzéssel
Izomfájdalom
Ízületi duzzanat/vagy fájdalom
Bőrtünet
Fényérzékenység
Raynaud- jelenség
Vizeletfehérje ürítés fokozott
Idegrendszeri és pszichés tünetek, mint pl. szorongás, depresszió, pszichózis
Hemolitikus anémia (alacsony vörösvértestszám), vagy leukopénia (alacsony fehérvérsejtszám)
A legtöbb esetben negatív ANA mellett nem szükséges az ENA panel elvégzése. Amennyiben nincs jelen anti-nukleáris (ANA) antitest, valószínűtlen, hogy pozitív legyen valamely specifikus ENA teszt eredménye.
Amennyiben az ENA panel komponensei elleni vizsgálati eredmény negatív, de a klinikai tünetek fennállnak, akkor a mérés megismétlése szükséges. Új mérés abban az esetben is javasolt, amikor a már diagnosztizált betegben egyéb autoimmun kórképre utaló, új klinikai tünetek jelentkeznek.
A kezelőorvos ismételt mérést kérhet a fennálló kórkép aktivitásának, progressziójának követése céljából is.
-
Mit jelent a vizsgálati eredmény?
Az autoimmun kórképek diagnózisa általánosan a jellegzetes klinikai tünetekre és az autoantitest vizsgálatok eredményeire épül. Az ENA panel teszt elvégzése segít kimutatni és elkülöníteni a különböző autoimmun kórképeket. Az ENA panelben levő autoantitestek az autoimmun betegek nagy százalékában kimutathatók, míg ritkábban fordulnak elő olyanoknál, akik nem autoimmun betegek.
Az ENA panel tagjaira kapott pozitív és negatív értékek mintázatát a klinikai állapottal összefüggésben kell értelmezni. Amennyiben valakinek autoimmun kórképre utaló tünete van, és az azzal összefüggésbe hozható ENA autoantitest eredmény pozitív, akkor valószínű, hogy a betegség fennáll.
Amennyiben valakinek tünetei vannak, de autoantitest negatív, az azt jelentheti, hogy még nem termelődtek antitestek, de jelentheti azt is, hogy a tünetek más okra vezethetők vissza.
Az ENA panelben lévő tesztek eredményeinek értelmezésére az alábbi táblázat szolgál. A pozitív eredmény azt jelenti, hogy a vérben az autoantitest szint meghaladja a megadott referencia értéket.
Autoantitest vizsgálat
Eredmény, ami alátámasztja autoimmun kórkép fennállását Anti-RNP
Kevert kötőszöveti betegségben (MCTD) 95-100%-ban pozitív, előfordul SLE-ben és sclerodermában is.
Anti-Sm
Az SLE-s betegek 30%-ában pozitív, specifikus marker antitest ebben a betegségben Anti-SS-A (Ro)
Sjögren szindrómában 75%-ban pozitív, előfordul még SLE-ben, sclerodermában Anti-SS-B (La) Sjögren szindrómában 60%-ban pozitív, előfordul még SLE-ben, sclerodermában. Ritkán jelen van SS-A nélkül.
Scl-70
Sclerodermában 60%-ban pozitív, magas specificitású marker antitest ebben a kórképben.
Anti-Jo-1
Polimiozitiszben előfordulási gyakorisága 30%. Kimutatható még pulmonáris fibrózis kórképben.
-
Mit kell még tudnom?
-
Eltűnik-e valaha az én ENA antitestem?
-
El lehet-e végezni a tesztet a kezelőorvosom rendelőjében?
-
Kezelőorvosom csak 4 tagú ENA panelt kért számomra, nem a 6 tagút. Kimaradhat így valami?
-
Mennyi idő alatt készül el az eredmény?