Hogyan alkalmazzák a vizsgálatot?
A húgysav vizsgálati eredményből következtetni lehet arra, hogy a szervezetben a sejtek lebomlása normál ütemben folyik-e, azaz nem túlságosan gyors vagy lassú. A vizsgálatot a kemoterápiában vagy sugárkezelésben részesülő betegek állapotának követésére is használják.
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
A húgysav meghatározását akkor kéri az orvos, ha felmerül a gyanúja a húgysav felhalmozódásának. A magas húgysav szint következményeként a páciensek nagy részében köszvény alakul ki. A köszvény leggyakoribb oka egy öröklött anyagcserebetegség, amely a purin bázisok lebontását érinti. A köszvényben szenvedőknél gyakori az ízületi gyulladás, elsősorban a lábujjakban, de más ízületeknél is.
A vizsgálattal a kemoterápiás vagy sugárkezeléseket is szokták ellenőrizni. Ennek során azt figyelik, hogy a kezelések nem okoznak-e a kívánatosnál nagyobb sejtelhalást, ekkor ugyanis megemelkedik a vérben a húgysav koncentrációja.
A vizsgálatot akkor is kérhetik, ha felmerül a vesefunkció károsodása vagy a vesék alulműködése.
A magas húgysav szint gyógyszeres kezeléssel csökkenthető, az ilyen kezelések hatékonyságának megítélésére is kérhetik a vér húgysav vérszintjének meghatározását.
Mit jelent az eredmény?
FIGYELEM: Mivel a referencia érték számos tényezőtől függ, (pl. a páciens kora, neme, a populáció, amelyből a mintavétel történt, a teszt módszere), az eredmények számértékei laboratóriumonként mást és mást jelenthetnek. Ezért ehhez a teszthez nem lehet általánosan érvényes referencia tartományt rendelni. Az Ön laboratóriumi leletén az a referencia tartomány van feltüntetve, amely a vizsgálatot végző laboratóriumban érvényes. Mindenképpen ajánlott az eredményeket szakorvossal megbeszélni. További információt kaphat a Referencia tartományok és jelentésük lapon.
A normálnál magasabb húgysav szint azt jelenti, hogy a szervezet nem képes megfelelően irányítani a purin bázisok anyagcseréjét: vagy túl sokat termel belőlük, vagy nem képes megfelelő ütemben kiválasztani és kiüríteni azokat
A húgysav nagy koncentrációban képes kikristályosodni az ízületekben, melynek révén a köszvényre jellemző fájdalmas gyulladás lép fel. A kristályosodás nem csak az ízületekben, hanem a vesében is bekövetkezhet, ennek során vesekő alakulhat ki, amely károsíthatja a veséket.
Mit kell még tudnom?
Számos gyógyszer képes befolyásolni a vér húgysav szintjét. Különösen a vízhajtó szerek (pl. tiazidok) képesek a húgysav koncentrációját nagy mértékben megemelni.
Az aszpirin (és más más szalicilátok) hatása nem konzekvens: Alacsony koncentrációban (aszpirint csak alkalmanként szedőknél) a vér húgysav koncentrációja emelkedhet, míg nagy koncentrációban (pl. a rheumatoid arthritisesek kezelésekor) a húgysav koncentrációja csökkenhet.
Akiknél már kialakult a köszvény vagy a húgysavból felépülő vesekő, fokozottan kell ügyelniük a táplálkozásra. Kerülni kell minden olyan ételt, amelynek magas a purin tartalma. Ilyen ételek közé tartoznak a belsőségek (pl. máj, vese, pacal) és egyes halféleségek (pl. szardíniák). Az alkohol is emeli a szervezet húgysav szintjét, mivel lassítja a húgysav kiválasztását. Az éhezés, fogyókúra, intenzív fizikai aktivitás is a vér húgysav koncentrációjának emelkedését okozhatja.
Bár önmagában a húgysav vizsgálatra alapozva nem lehet kimondani valakiről, hogy köszvényes, az ízületi folyadékban talált urát kristályok nagyban valószínűsítik a betegséget.