A kezelés fő indikátora a páciens LDL-koleszterin szintje és az egyéb kockázati tényezők. LDL-koleszterin célértékek a különböző kockázati csoportoknál:
- Igen nagy kockázat: az LDL kisebb mint 1,4 mmol/L és legalább nagyobb, mint 50%-os csökkenés a kiindulási értékhez képest.
- Nagy kockázat: az LDL kisebb mint 1,8 mmol/L és legalább nagyobb, mint 50%-os csökkenés a kiindulási értékhez képest.
- Közepes kockázat: az LDL kisebb 2,6 mmol/L.
- Kis kockázat: az LDL kisebb 3,0 mmol/L.
A magas LDL-koleszterin csökkentésének egyik legegyszerűbb módja az életmód megváltoztatása. Ennek két legfontosabb tényezője: az egészséges étrend és a megfelelő fizikai aktivitás. Az étrendnél fontos az alacsony telített zsírsav tartalmú ételek fogyasztása, a fizikai aktivitásnál a mértékletes, egyénre szabott edzésen való részvétel. A megfelelő étrend összeállításában dietetikus adhat tanácsot.
Ha az alacsony zsírtartalmú diéta és az edzés nem elegendő az LDL-koleszterin célértékekre való csökkentéséhez, akkor a gyógyszeres terápia lehet a következő lépés. Számos gyógyszercsoport hatékony az LDL csökkentésében, (ezeket összefoglaló néven statinoknak hívják), az orvos ezek közül írja fel a legmegfelelőbbnek tartottat. A kezelés hatékonyságát rendszeres időközönként ellenőrzik. Ha a gyógyszer nem csökkenti az LDL-koleszterin szintjét a meghatározott értékre, akkor az orvos vagy megemeli a gyógyszer dózisát, vagy egy másik gyógyszert választ.