A gyógyszer által kiváltott lupusz diagnosztizálásának és monitorozásának elősegítése.
Hiszton elleni antitestek
Olyan, lupuszra jellenző klinikai tünetek fennállása esetén, melyek összefüggésbe hozhatók az alkalmazott gyógyszerekkel.
A könyökhajlati vénából vett vérminta (szérum) szükséges.
A vizsgálat nem igényel előkészítést.
-
Mire való a vizsgálat?
A hiszton elleni antitest vizsgálatot elsősorban a gyógyszer által kiváltott lupusz diagnózisának alátámasztására alkalmazzák, különösen olyan egyéneknél, akik a „Mit vizsgálunk?” részben említett gyógyszerek valamelyikét szedik.
A histon elleni antitest vizsgálat alkalmas a gyógyszer által kiváltott lupusz elkülönítésére a lupusz egyéb formáitól, például a szisztémás lupus erythematosustól (SLE), más autoimmun rendellenességtől vagy az egyén tüneteinek egyéb okaitól. Noha nem diagnosztikus értékű, az antitest jelenléte összhangban van ezzel a kórképpel.
A vizsgálatot általában az ANA teszttel együtt, vagy pozitív ANA eredményt követően rendelik el a diagnózis felállítását segítő duplaszálú DNS specifikus antitest (anti-dsDNA) méréssel együtt.
Amennyiben valamely személynél gyógyszer okozta lupuszt diagnosztizálnak, az azonosított gyógyszer szedését az egészségügyi szakember javaslatára le lehet állítani. Egy vagy több hiszton elleni antitest titerének meghatározása alkalmas lehet a betegség követésére.
-
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
Hiszton elleni antitest vizsgálatot akkor rendel el az orvos, ha egy személy több hétig, esetleg néhány évig szed egy gyógyszert, mialatt olyan jelek / kilinikai tünetek jelentkeznek, amelyek a gyógyszer által kiváltott lupusznak tulajdoníthatók. Ez különösen igaz akkor, ha az érintett személynek korábban nem volt, és családi anamnézisében sem fordult elő autoimmun betegség.
A tünetek a következők lehetnek:
- Egy vagy több izületben izületi gyulladáshoz hasonló fájdalom (de kisizületi gyulladás nincs, vagy enyhe)
- Fáradtság
- Láz
- Izomfájdalom (myalgia)
- Vörös kiütés az orr és az arc területén, mely gyakran pillangóra emlékeztet (malar rash)
- Fényérzékenység
- Fogyás
Az SLE-re jellemző központi idegrendszert (CNS) és a vesét érintő tünetek és szövődmények, előfordulnak, de ebben a formában sokkal ritkábban.
A hiszton elleni antitest-teszt a gyógyszer abbahagyása után időközönként megismételhető, hogy ellenőrizni lehessen a hiszton elleni antitestszintek csökkenését.
-
Mit jelent a vizsgálati eredmény?
A hiszton elleni antitest teszt eredmény értékelésénél több tényezőt is figyelembe vesznek. Pozitív esetben az egyén nagy valószínűséggel gyógyszer által kiváltott lupuszban szenved, amennyiben az alábbiak is fennállnak:
- Lupusz asszociált tünetegyüttes
- Gyógyszer szedése több héten, vagy éveken át, mely kapcsolatba hozható a tünetekkel.
- A gyógyszer szedése előtt nem volt autoimmun betegség
- Pozitív ANA teszt
- Alacsony pozitív, vagy negatív anti-dsDNA és egyéb autoantitest színtek
- Tünetek, melyek a gyógyszer abbahagyásakor megszűnnek.
- Hiszton elleni antitestszintek, melyek titere a gyógyszer felfüggesztésével csökkenni kezdenek.
A pozitív hiszton elleni antitest eredmény önmagában nem állítja fel a diagnózist. Ugyanis az SLE-sek 50%-a hiszton elleni antitest pozitív, melyet általában nem specifikus gyógyszer vált ki. Ezekben az esetekben az anti-dsDNA színt pozitív és jelentősen emelkedett.
A negatív eredmény azt jelenti, hogy az egyén tüneteit a gyógyszer okozta lupusztól eltérő állapot, pl. gyógyszerallergia okozza. A negatív eredmény ugyanakkor nem is zárja ki a gyógyszer okozta lupuszt. Az egyének egy kis hányadánál fennállhat a betegség akkor is, ha nem mutathatók ki antitestek.
-
Mit kell még tudnom?
Gyógyszeres kezelés hatására fellángolhat az SLE anélkül, hogy a beteg gyógyszeres lupuszban szenvedne.
Az SLE több nőt érint, mint férfit és álatalában 20 és 40 év közötti korban jelentkezik. Gyógyszer által kiváltott lupusz bárkit érinthet, mindkét nemet egyformán, de leggyakrabban idősebbekben fordul elő.
-
Mit tehetek a hiszton elleni antitest szintem megváltoztatása érdekében?
-
Amennyiben a hiszton elleni antitest szintem csökken, szedhetem újra a gyógyszerem?
-
Minden egészségügyi szolgáltatómnak jeleznem kell, ha gyógyszer által kiváltott lupuszt diagnosztizálnak nálam?