A veleszületett adrenális (mellékvese) hiperplázia (congenital adrenal hyperlasia, CAH) szűrése, diagnózisának felállítása, kezelésének nyomon követése; néha olyan más betegségek kizárása, amelyek hasonló tünetekkel járnak.
17-Hidroxiprogeszteron
Egyes országokban az újszülöttkori szűrés részeként; ha az újszülött neme nem egyértelmű; ha a fiatal lánynak erőteljesebb a szőrnövekedése az arcon és testszerte (hirzutizmus) vagy más olyan tünetek esetében, amelyek összefügghetnek a magasabb férfi nemi hormon szinttel (virilizáció); amikor a fiúgyermek szexuális érése túl korai; rendszeres időközönként a CAH kezelésének követésére.
A kar könyökhajlati vénájából vagy újszülötteknél a sarokból (kapilláris vérmintaként) vett vérre.
Nincs speciális teendő.
-
Mit vizsgálunk?
A 17-hidroxiprogeszteron (17-OHP) egy koleszterinből származó szteroid hormon, ami a kortizol hormon bioszintézise során keletkezik egy közti lépésben. A vizsgálattal meghatározzuk a 17-OHP mennyiségét a vérben, hogy diagnosztizáljuk/vizsgáljuk a veleszületett adrenális hiperpláziát (CAH), azt a veleszületett betegséget, ami csökkent mellékvese kortizol és aldoszteron termeléssel és fokozott férfi nemi hormon (androgén) termeléssel jár.
A kortizol a mellékvese (kéreg) által termelt hormon. Segít a fehérje, glükóz és lipid lebontásban, vérnyomásemelő hatású és szabályozza az immunrendszert. A mellékvesék egyéb szteroid hormont is szintetizálnak, például aldoszteront, ami segít a só és vízháztartás, illetve a vérnyomás szabályozásában, androgéneket, mint a tesztoszteron, ami a férfi nemi jelleg kialakításáért, de más hatásokért is felelős.
Számos enzimre van szükség azokhoz a lépésekhez, melynek során kortizol képződik.
Ha ezek közül egy vagy több hiányzik, vagy nem működik megfelelően, nem megfelelő mennyiségű kortizol keletkezik, mint ahogyan ez a CAH esetében is így van. A CAH leggyakoribb oka a 21-hidroxiláz enzim hiánya, ami az esetek 90%-áért felelős.
Mivel az alacsony kortizol szint egy bizonyos hipofízis hormon koncentrációját megemeli, ami serkenti a mellékvesék növekedését és hormon termelését (adrenokortikotrop hormon; ACTH), a mellékvese mérete megnő (adrenális hiperplázia). Azonban a megnövekedett méret és aktivitás ellenére sem képes kortizolt termelni a mellékvese. Más anyagok, mint például a 17-OHP és az androgének, amelyek szintéziséhez nem szükséges a hiányzó enzim, ezért felszaporodnak. Ez az oka annak, hogy a 17-OHP meghatározása segíti a CAH diagnózisát.
A 21-hidroxiláz hiánnyal járó CAH súlyos vagy enyhe formában öröklődik:
A CAH súlyos formája újszülöttekben a kortizol és az aldoszteron majdnem teljes hiányát okozza, amit kezelni kell. Ezt a súlyos formát újszülöttkorban vagy a korai kisgyermekkorban általában felismerik. Ebben a korban olyan tünetekkel jelentkezhet a CAH, mint például hányás, hallászavar, gyengeség (letargia), étkezési zavarok, visszamaradt növekedés, dehidráció, alacsony vérnyomás, rendszerint akut betegségként.
Az androgén feleslegnek köszönhetően fiúkra jellemző nemi jelleg alakulhat ki lánygyermekeknél. A lánygyermeknél a nemi szervek se fiú, se lány jellegűek, ez alapján sokszor nemi hovatartozásuk sem egyértelmű. A lányoknál szőrösödés figyelhető meg az arcon és a testen (hirzutizmus) és más fiúra jellemző másodlagos nemi jelleg alakulhat ki gyermekkorban és serdülőkorban. Menstruációs zavarok jelentkeznek. A fiúk ilyen helyzetben kisgyermekkorban teljesen egészségesnek tűnnek, de a nemi érésre utaló jelek hamarabb jelennek meg.
Az enyhébb és lényegesen gyakoribb CAH megjelenési formában csak részleges a a 21-hidroxiláz enzim hiánya. Ezt a típust néha késői vagy nem klasszikus CAH-nak is hívják, és olyan tünetekkel járhat, amelyek a gyermekkor, serdülőkor vagy felnőttkor során bármikor megjelenhetnek. A tünetek nem egyértelműek, idővel lassan alakulnak ki és jelentősen változnak betegenként. Annak ellenére, hogy a CAH ilyen formája nem veszélyezteti az életet, gyermekeknél növekedési, fejlődésbeli és nemi éréssel kapcsolatos problémákat, felnőtteknél meddőséget (infertilitást) okozhat.
-
Hogyan történik a mintavétel?
-
Milyen előkészület szükséges a vizsgálathoz?
-
Mire való a vizsgálat?
Szűrés
Egyes országokban a 17-hidroxiprogeszteron (17-OHP) tesztet rutinszerűen rendelik az újszülöttkori szűrés részeként, hogy kimutassák a 21-hidroxiláz enzim hiánya miatt kialakuló veleszületett adrenális hiperpláziát (CAH). [Magyarországon egyelőre nem a rutin szűrés része.] A CAH egy olyan betegség, amelyet olyan specifikus gének öröklött mutációja okoz, amelyek a kortizol szintézisben érintett enzimeket kódolnak. A CAH esetek 90%-át a 21-hidroxiláz gén (más néven P450c1 vagy CYP21A2) mutációja okozza és a vérben emelkedő 17-OHP szint alapján lehet felfedezni.
A 17-OHP tesztet lehet használni a CAH szűrésére idősebb gyermekeknél vagy felnőtteknél is, mielőtt a tünetek megjelennek vagy a CAH diagnózisának a megerősítésére olyan betegekben, akiknél jelentkeztek a tünetek.
A 17-OHP teszt eredménye lehet ál-pozitív is. Ha a 17-OHP szintje mérsékelten emelkedett, más teszteket is el kell végezni, mint például andoszténdion vagy tesztoszteron szint meghatározását. Az ACTH stimulációs teszt szintén rendelhető (CAH-ban az ACTH stimulációs próba jelentősen megnöveli a 17-OHP szintet). Molekuláris genetikai teszt végezhető, hogy kimutassa CYP21A2 gén a betegséget okozó mutációját. Kariotipizálás is végezhető a kromoszóma rendellenesség kimutatására, és arra, hogy meg lehessen állapítani az újszülött nemét. A hormoneltérés elektrolitszint (nátrium- és káliumszint)-eltérést is okoz, ezek mérését is kérhetik.
Nyomon követés
Ha valakinél 21-hidroxiláz enzim hiányt diagnosztizáltak, a 17-OH progeszteron teszt rendszeres elvégzése segíthet a kezelés hatékonyságának ellenőrzésében.
A CAH kizárása
-
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
Egyes országokban a 17-OHP teszt az újszülöttkori szűrés része; meg is ismételhető, ha eredménye kóros, hogy ezzel igazolni lehessen az kezdeti eredményeket.
A 17-OHP tesztet akkor is kérik, ha az újszülött vagy kisgyermek a mellékvese elégtelenség vagy CAH tüneteit mutatja.
Ilyenek a következők lehetnek:
- Kedvetlenség, általános gyengeség (letargia)
- Étvágytalanság
- Dehidráció
- Alacsony vérnyomás
- Nemi szervek, amelyek nem egyértelműen fiú vagy lány jellegűek (kettős genitália)
- Férfi nemi jelleg kialakulása (virilizáció).
- Aknék, pattanások
A tesztet olyan esetekben is kérhetik, amikor az idősebb gyermek vagy felnőtt esetében felmerül az enyhe fokú vagy késői CAH gyanúja. A 17-OHP szintet mérhetik olyan lányoknál és nőknél, akiknél a tapasztalt tünetek felvetik a CAH vagy más betegség pl. PCOS gyanúját.
A tünetek a következők lehetnek:
- Túlzott szőrnövekedés az arcon és testszerte (hirzutizmus)
- A menstruációs ciklus (menses) hiánya vagy rendszertelen vérzés.
- Másodlagos férfi nemi jelleg kialakulása
- Meddőség (infertilitás)
A tesztet kérhetik olyan fiúknál és férfiaknál is, akiknél az alábbiak állnak fenn:
- Korai (idő előtti) pubertás
- Nemzőképtelenség (infertilitás)
Ha valakinél már diagnosztizálták a 21-hidroxiláz enzim hiányt, a 17-OHP tesztet rendszeresen kérhetik a kezelés eredményességének követése céljából.
-
Mit jelent az eredmény?
Ha egy újszülöttnek vagy kisgyermeknek jelentősen megemelkedett a 17-OHP szintje, akkor valószínű a CAH. Ha valakinek csak enyhén emelkedett értékei vannak, akkor kevésbé súlyos CAH vagy esetleg 11-béta-hidroxiláz enzim (egy másik enzim, aminek hiánya összefügg a CAH betegséggel) hiány lehet az ok.
Normális 17-OHP szint esetén a vizsgált betegnek valószínűleg nincs 21-hidroxiláz enzim hiány miatt kialakuló CAH-ja.
Alacsony vagy csökkenő koncentrációk azt jelentik, hogy a CAH miatt kezelt beteg reagál a kezelésre. Magas vagy emelkedő koncentrációk azt jelentik, hogy a kezelésen változtatni kell.
-
Mit kell még tudnom?
-
Lehet-e CAH betegségem, ha a genetikai vizsgálat nem mutatta ki a CYP21A2 gén mutációját?
-
El kell-e mondanom minden az kezelőorvosomnak, hogy CAH-om van?
-
Ha nekem CAH-om van és a gyermekemnek is, kell-e a családtagjaimat vizsgálni?
Ezt meg kell beszélnie az orvosával vagy a genetikai tanácsadójával. Mivel a CAH autoszomális recesszíven öröklődő mutáció következménye, mindkét szülőnek hordoznia kell a megváltozott gént ahhoz, hogy a gyermek örökölhesse a betegséget. Ha mindkét szülő hordozó, gyermekeiknek 25% esélye van arra, hogy örököljék a betegséget.
-
Lehet-e a 17-hidroxiprogeszteron szintet vizsgálni a kezelőorvosom rendelőjében?
-
Hogyan tudja a az orvos megállapítani az újszülött nemét, ha annak a nemi szerveki nem egyértelműen férfi vagy női jellegűek?