Hogyan alkalmazzák a vizsgálatot?
Az ammóniameghatározás eredményét elsősorban arra használják, hogy kivizsgálják a viselkedésben, öntudatban bekövetkező változások okát. Kérhetik együtt más vizsgálatokkal is (mint pl. vércukor, elektrolitok, valamint vese- és májfunkciós tesztekkel), amelyek segítenek diagnosztizálni egy ismeretlen kóma okát, vagy segítenek alátámasztani a Reye-szindróma vagy hepatikus encephalopathia diagnózisát. Ammóniameghatározást kérhetnek még az ureaciklus zavarának kimutatására, illetve a zavar súlyosságának becslésére.
Előfordul, hogy az ammóniaszint monitorozásával kapott eredmények alapján próbálják követni a hepatikus encephalopathia kezelésének hatékonyságát. Mivel a hepaticus encephalopathiát elsősorban a vérben és az agyban felhalmozódott toxinok okozzák, a vér ammóniaszintje kevéssé korrelál a károsodás mértékével, ezért ez a felhasználási mód erősen vitatott.
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
Az ammónia meghatározását kérhetik olyan újszülöttnél, akinek tünetei közé tartozik a fokozott ingerlékenység, hányás, letargia, illetve rohamok jelentkeznek a születést követő első napokban. Kérheti az orvos a vizsgálatot akkor is, ha egy gyereknél a vírusos megbetegedést (influenzát vagy náthát) követően 1 héttel jelentkeznek a tünetek, és ez alapján az orvos Reye-szindrómára gyanakszik.
Amikor egy felnőtt esetében tapasztalunk elmebeli változást, tájékozódási képtelenséget, álmosságot vagy visszasüllyedést a kómába, szintén kérhetik az ammóniaszint meghatározását, amelynek eredménye segíti a tudatban bekövetkező változás okának felderítését. Tartós májbetegségben szenvedő páciensek esetében az ammóniameghatározást lehet kérni más májfunkciós tesztekkel együtt, amikor egy betegnek hirtelen "rosszabbra fordul az állapota", fokozottabb mértékben lesz beteg.
Mit jelent az eredmény?
FIGYELEM: Mivel a referenciaérték számos tényezőtől függ (pl. a páciens kora, neme, a populáció, amelyből a mintavétel történt, a teszt módszere), az eredmények számértékei laboratóriumonként mást és mást jelenthetnek. Ezért ehhez a teszthez nem lehet általánosan érvényes referenciatartományt rendelni. Az Ön laboratóriumi leletén az a referenciatartomány van feltüntetve, amely a vizsgálatot végző laboratóriumban érvényes. Mindenképpen ajánlott az eredményeket szakorvossal megbeszélni. További információt kaphat a Referenciatartományok és jelentésük lapon.
A vér ammóniaszintjének jelentős emelkedése azt jelzi, hogy a szervezet nem elég hatékonyan metabolizálja és eliminálja az ammóniát. A magas ammóniaszint azonban nem utal az emelkedés okára, ezért más vizsgálatokra is szükség van! Csecsemőkben az extrém magas szint az ureaciklus egy öröklött enzimelégtelenségével vagy hiányával lehet összefüggésben, de előfordulhat az újszülöttek hemolitikus betegségében is (amelyben az újszülött vörösvértestje pusztul el). Mérsékelt, rövid ideig tartó ammóniaszint-emelkedés viszonylag gyakori az újszülöttekben, ahol a szint anélkül emelkedhet és csökkenhet, hogy az észrevehető tüneteket okozna.
Emelkedett ammóniaszint és csökkent vércukorszint jelezheti a Reye-szindróma jelenlétét tünetekkel rendelkező gyermek és serdülő esetében. Emelkedett koncentráció jelezhet egy korábban nem diagnosztizált enzimhiányt az ureaciklusban is. Mind gyerekekben, mind felnőttekben az emelkedett ammóniaszint jelezheti a máj és/vagy a vese károsodását. Előfordul, hogy egy-egy akut krónikus betegség úgy viselkedik, mint egy programindító: az ammóniaszint úgy megemelkedik, hogy a beteg szervezetének már nehézséget jelent az eltávolítása.
Az ammóniának a vérben mérhető normál koncentrációja nem jelenti a hepaticus encephalopathia megszűntét! Nemcsak arról van szó, hogy más felhasználatlan termékek, toxinok is hozzájárulnak az elmebeli működésben bekövetkezett változáshoz, illetve zavartsághoz, de az ammónia vérben mérhető szintje nem tükrözi az agyi ammóniaszintet (ez utóbbi akár magas is lehet), ezért nehéz korrelációt vonni a tünetek és az ammónia vérszintje között.
Mit kell még tudnom?
# Emelkedett ammóniaszintet lehet még találni: gyomor-bélcsatorna vérzése esetén – a vérsejtek hemolizálódtak (széttörtek) a bélben, így felszabadítva a fehérjét.
# Izommegerőltetés esetén – az izmok ammóniát termelnek, amikor aktívak és elnyelik, amikor nyugalomban vannak.
# Érleszorító használatakor – az ammóniaszint emelkedhet a vérvétel során.
# Gyógyszerek, amelyek emelhetik az ammóniaszintet, ide sorolva: alkohol, altatók, vizelethajtók és narkotikumok
# Dohányzás
Csökkent ammóniaszint tapasztalható magas vérnyomás esetén, és néhány antibiotikum használatakor (pl. neomycin).
Az ammónia meghatározása elvégezhető artériás vérből is, ez a módszer azonban sokkal ritkábban használt. Néhány orvos úgy érzi, hogy az artériás ammónia meghatározása klinikailag hasznosabb, és az irányelvek is azt mondják, hogy az artériás érték jobban használható a hepatikus encephalopathia felismerésében, de széleskörű egyetértés ebben nincs.