KRAS mutáció kimutatása daganatszövetben a célzottan ható terápia alkalmazhatóságának megállapítása, valamint a prognózis megítélése céljából.
KRAS mutáció
Áttétes vastagbélrák vagy nem-kissejtes tüdőrák esetében, amikor a kezelőorvos az anti-EGFR terápia lehetőségét mérlegeli.
Daganatszövetre
Nincs speciális teendő.
-
Mire való a vizsgálat?
A vizsgálat alkalmával kimutatják a leggyakoribb KRAS génmutációkat a daganatos sejtek DNS állományában a megfelelő terápia kiválasztása céljából. KRAS mutáció vizsgálatot elsősorban áttétes vastagbélrákos vagy nem-kissejtes tüdőrákos betegnél kérnek, hogy megállapítsák, hogy az anti-EGFR kezelés hatékony lesz-e. A KRAS mutáns daganatok nem reagálnak az anti-EGFR kezelésre.
Amennyiben a daganat negatív a leggyakoribb KRAS mutációkra, egyéb, ritkább KRAS mutációk szűrése segítheti a terápiás válasz előre jelzését.
-
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
-
Mit jelent a vizsgálati eredmény?
Ha a daganatszövet hordoz KRAS mutációt, a beteg számára nem jár előnnyel az anti-EGFR terápia. KRAS mutáció jelenléte emellett valószínűleg rosszabb prognózist is jelent, bár egy adott mutáció jelenléte alapján nem lehet előre megmondani egy adott személynél, milyen súlyos vagy agresszív lefolyású a betegség.
KRAS mutáció hiánya előre jelzi, hogy a daganat reagálhat az anti-EGFR kezelésre, de a negatív teszt nem garancia erre. Negatív eredményt kaphatunk akkor is, ha a kiindulási daganat szövet nem elégséges és/vagy heterogén (bizonyos daganat sejtek hordozzák a mutációt, bizonyos sejtek nem). Továbbá, lehetnek olyan KRAS mutációk, melyeket a teszt nem mutat ki, mivel a DNS-láncon olyan speciális helyen vannak. Egyéb faktorok szintén vezethetnek anti-EGFR gyógyszerek hatástalanságához.
-
Mit kell még tudnom?
Mind az American Society of Clinical Oncology, mind a National Comprehensive Cancer Network ajánlja a KRAS mutáció vizsgálatot anti-EGFR kezelés megkezdése előtt.
Anti-EGFR terápia alkalmazható:
- vastagbélrák esetén anti-EGFR antitestek (pl. cetuximab, panitumumab)
- nem-kissejtes tüdőrák esetén anti-EGFR tirozin kináz gátlók (pl. gefetinib, erlotinib)
-
Szükséges minden daganatos beteget tesztelni KRAS mutációra?
-
Ez a vizsgálat és ez típusú terápia hasznos lehet más típusú daganatoknál is?
-
Szükséges megismételni a KRAS mutácó vizsgálatot?
Általában nem szükéges, azonban indokolt lehet, ha a kezelőorvos úgy gondolja, az első tumor minta nem volt elég. Emellett egyes esetekben a kezelőorvos kérheti további ritka KRAS mutáció kimutatását (mely az első panelben nem szerepelt). Az áttétes tumorok esetében előfordulhat, hogy daganatszövet nem hozzáférhető, és nincs elegendő minta a teszt elvégzéséhez. Ezekben az esetekben a primer tumorból vett minta (ha elérhető) alkalmas a vizsgálatra. Legtöbbször, ha a primer tumor hordozza a KRAS mutációt, az áttétes daganat is fogja hordozni.
-
Elvégezhető ez a vizsgálat általános laboratóriumban?
-
Elvégezhető ez a vizsgálat vérből?