Hogyan alkalmazzák a vizsgálatot?
A magas vérbilirubinszint sárgaságot okoz, amely okának kiderítésére további vizsgálatok szükségesek. A magas bilirubinszint azt jelentheti, hogy sok bilirubin termelődik (fokozott VVT-pusztulás miatt (haemolysis) vagy a máj képtelen időben a vér bilirubinszintjének csökkentésére (epeút-elzáródás, májbetegség (cirrhosis, heveny hepatitis) vagy öröklött bilirubin-anyagcserezavar miatt).
Nem szokatlan újszülöttkorban a magas bilirubinszint, különösen 1-3 napos korban. Ezt a jelenséget élettani újszülöttkori sárgaságnak is nevezik. Az élet első 24 órájában, az újszülöttek 50%-ában és a koraszülöttek még nagyobb százalékában magas a bilirubinszint. Ez azért van, mert születéskor az újszülött mája még nem teljesen érett és képtelen a bilirubin feldolgozására. Ez a helyzet magától oldódik néhány napon belül. Más esetekben az újszülött VVT-je elpusztulhatott az anya és a magzat vércsoportja közötti különbség miatt, e jelenséget újszülöttkori haemolyticus betegségnek nevezik.
Felnőttekben vagy idősebb gyermekekben, a bilirubin meghatározását májbetegségek, mint például cirrhosis, hepatitis vagy epehólyag kórmeghatározására vagy követésére használják. Sarlósejtes vagy egyéb haemolyticus anaemiákban szenvedő betegekben lehetnek fokozott VVT-pusztulással járó időszakok, amelyek magas bilirubinszintet okoznak.
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
Azon betegeknél, akiknél májbetegség gyanúja merül fel, a kezelőorvos általában a bilirubin-vizsgálatot más vizsgálatokkal (alkalikus foszfatáz, aszpartát-aminotranszferáz (GOT), alanin- aminotranszferáz (GPT)) együtt kéri. Kérhet bilirubin-vizsgálatot, ha sárgaságra jellemző tünetek (a sclera vagy a bőr sárgás elszíneződése) mutatkoznak, ha a kórtörténetben túlzott alkoholfogyasztás szerepel, gyógyszer- vagy drogtúladagolásra van gyanú, vagy hepatitis vírusfertőzés veszélyének volt kitéve. Egyéb tünetek lehetnek a sötét színű vizelet, hányinger/hányás vagy hasi fájdalom és/vagy puffadás. A fáradékonyság és a rossz közérzet gyakran kísérik az idült májbetegséget. Az újszülött bilirubinszintjének meghatározása a rutin egészségügyi ellátás részének tekinthető.
Mit jelent az eredmény?
Újszülöttek: A magas bilirubinszint pusztítja a fejlődő agysejteket az újszülöttekben, amely értelmi fogyatékosságot, fizikális károsodást vagy vakságot eredményezhet. Fontos, hogy az újszülöttek bilirubinszintje ne emelkedjen túl magasra. Amikor a bilirubinszint túllép a kritikus küszöbértéken, különleges kezelési beavatkozások szükségesek ennek csökkentésére. Fokozott bilirubinszintet eredményezhet az Rh vércsoport- inkompatibilitás miatti VVT pusztulása (az anya Rh-negatív [Rh-], az apa Rh-pozitív [Rh+], a magzat Rh+; az anya ellenanyagot termel az újszülött VVT-je ellen, ezáltal elpusztítja azt).
Felnőttek és gyermekek: A bilirubinszint használható a májkárosodás/betegség azonosítására vagy a sárgaság súlyosbodásának követésére. Ha emelkedett a konjugált bilirubinszint, lehetséges, hogy jelen van valamilyen máj vagy epeút-elzáródás, hepatitis, májsérülés, gyógyszerreakció vagy hosszú távú túlzott alkoholfogyasztás. Öröklődött bilirubin-anyagcserezavart okozó betegségek (Gilbert-kór, Rotor-kór, Dubin – Johnson-kór, Crigler – Najjar- szindróma) is okozhatnak magas bilirubinszintet.
Mit kell még tudnom?
Bár az újszülöttkorban (2-4 hetes korig) a bilirubin mérgező hatással van az agy fejlődésére, az idősebb gyerekekben és felnőttekben a magas bilirubinszint nem jelent hasonló veszélyt. Az idősebb gyermekekben és a felnőttekben fejlettebb a „ vér-agy gát”, amely gátolja a bilirubin áthatolását az agysejtek közé. Gyermekekben és felnőttekben az emelkedett bilirubinszint azonban a betegség erős gyanúját veti fel, amelyet kivizsgálni és kezelni kell.
A nőkhöz képest a férfiakban kissé magasabb a bilirubinszint, valamint az afro-amerikaiakban alacsonyabb. A kimerítő torna is emelkedett bilirubin szintet eredményezhet.