Gonorrhea fertőzés szűrésére és kimutatására
Gonorrhea
Szűrés:
- Nők szűrése: a nemi úton terjedő betegségek (STD) szempontjából fokozottan veszélyeztetett nőknél ajánlott évente, illetve, ha terhesek vagy terhességet terveznek;
- Férfiak szűrése: évente ajánlott szexuálisan aktív homoszexuális férfiaknál
Fertőzés kimutatása a következtő tünetek esetében:
- Nőknél: fájdalmas vizelés, nagy mennyiségű, gennyes folyás vagy mestruációtól független hüvelyi vérzés;
- Férfiaknál: a hímvessző gennyes váladékozása, fájdalmas vizelés vagy a herék fájdalmas duzzanata
- Újszülöttek kötöhártya-gyulladása.
Vattapálcával vagy speciális kefével vesz az orvos mintát a hüvelyváladékból vagy a hímvesszőből, férfiaknál és nőknél is vizsgáljuk az első sugaras vizeletet (a vizeletsugár első frakcióját kell a laboratóriumba küldeni); egyéb szerveket érintő fertőzés esetén további váladékmintákra is szükség lehet.
Tájékoztassa az orvosát arról, szedett-e az elmúlt napokban antibiotikumot, használt-e a vizsgálatot megelőző 24 órában hüvelyöblítőt vagy bármilyen hüvelyi krémet, mert ezek befolyásolhatják a vizsgálat eredményét. A menstruáció nem zavarja a vizsgálatot. A vizeletminta gyűjtéséhez 1-2 órának el kell telnie az előző vizeletürítés után. Kövesse pontosan a mintavételhez kapott útmutatásokat.
-
Mire való a vizsgálat?
A gonorrhea vizsgálattal a Neisseria gonorrhoeae baktérium által okozott fertőzést lehet kimutatni, illetve a kezelés eredményességét ellenőrizni. A gonorrhea a nemi úton terjedő betegségek (STD) közül az egyik leggyakoribb fertőzés, kezelés nélkül súlyos szövődményeket okoz. Nagyon fontos a fertőzés kimutatása, a tünetmentes baktériumhordozók szűrése és a gonorrhea kezelése annak érdekében, hogy megelőzzük a késői szövődményeket és további emberek fertőzését.
Azért fontos a pontos bakteriológiai diagnózis, mert a panaszok és a tünetek nagyon hasonlítanak a Chlamydia fertőzéshez, a két betegség azonban eltérő antibiotikus kezelést igényel. Mivel a tünetek azonosak lehetnek, a kezelőorvos egyszerre vesz mintát Neisseria gonorrhoeae és Chlamydia trachomatis kimutatására. A gyógyulás ellenőrzésére ismételt mintavételre van szükség 3 hónappal a kezelés befejezése után.
Gonorrhoea kimutatására több módszer is rendelkezésünkre áll. Legérzékenyebb és legspecifikusabb a molekuláris vizsgálat, mellyel a Neisseria gonorrhoeae baktérium génállományát (DNS) mutatjuk ki.
Előnye, hogy vizeletminta, valamint nőgyógyászati vizsgálat nélkül vett hüvelyváladék vizsgálatára is alkalmas. Magyarországon egyelőre kevés laboratóriumban áll rendelkezésre a molekuláris vizsgálat.
Másik lehetőség a tenyésztéses vizsgálat. Mivel a Neisseria gonorrhoeae környezeti hatásokra nagyon érzékeny baktérium, figyelni kell a minta tárolásának és szállításának körülményeire (hőmérséklet, szén-dioxid koncentráció), mert a nem megfelelően tárolt minta álnegatív ereményhez vezet.
Gyors tájékozódó vizsgálat lehet férfiak esetében a húgycsőváladékból végzett mikroszkópos vizsgálat. Ezt egyes rendelőkben a kezelőorvos elvégzi: a váladékból készült kenetet Gram-festéssel, mikroszkóppal vizsgálva
fel lehet ismerni a baktériumokat. Gyakran ez az eljárás is elég a diagnózishoz, tünetmentes férfiak szűrésére azonban nem alkalmas. Szintén nem alkalmas nők vizsgálatára, mivel a hüvelyváladékban normálisan jelen lévő egyéb baktériumok hasonló képet mutathatnak a mikroszkóp alatt.
-
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
Szűrővizsgálat:
Mivel a fertőzés gyakran tünetmentes, az egészségügyi szervezetek rendszeres szűrővizsgálatok végzését javasolják.
Nők szűrése
USA-ban minden 25 évnél fiatalabb, szexuális életet élő nőnél javasolják az évente elvégzett gonorrhea szűrést.
Ajánlott az évenkénti szűrés minden olyan nőnél, akinél a fertőzés fokozott kockázatával kell számolni.
Nők esetében a gonorrhea fertőzés fokozott kockázatával jár:
- ha korábban már volt gonorrhea fertőzése, akkor is, ha megtörtént a kezelés
- ha más, nemi úton terjedő fertőzése (STD) is van, például HIV
- ha új vagy több szexuális kapcsolata van
- ha szexuális partnerénél STD-fertőzést mutattak ki
- ha nem használ óvszert
- ha pénzért vagy drogokért nyújt szexuális szolgáltatást
- ha illegális drogokat használ
- ha fogva tartott.
Terhes nőknél, ha 25 évnél fiatalabbak, illetve, ha 25 évnél idősebbek, de a rizikótényezők bármelyike fennáll, az amerikai ajánlások az első trimeszterben, az első orvosi vizsgálatnál javasolják a szűrővizsgálatot. Ha a kockázati tényezők változatlanok, a harmadik trimeszterben meg kell ismételni a vizsgálatot. Ha gonorrhea fertőzést mutattak ki, antibiotikus kezelést kell indítani, és a kezelés befejezése után 3 hónappal a vizsgálatot meg kell ismételni.
Férfiak esetében: szexuálisan aktív homoszexuális férfiaknál az egészségügyi szervezetek évente ajánlják a gonorrhea szűrését. Heteroszexuális férfiak esetében ez nem szükséges, kivéve a fokozott STD-kockázatú egyéneket (ld.a nők esetében felsorolt rizikótényezőket.)
Diagnózis
Gonorrhea vizsgálatra van szükség, ha fertőzésre utaló panaszok vagy tünetek jelentkeznek, illetve, ha a szexuális partnernél gonorrheát diagnosztizáltak.
Nők esetében, ha az alábbi panaszok jelentkeznek:
- menstruációtól független vagy szexuális együttlétet követő vérzés
- alhasi fájdalom
- fájdalmas közösülés
- gyakori vizelési inger vagy vizeléskor jelentkező fájdalom
- szokatlan hüvelyi váladékozás.
Férfiaknál is lehet tünetmentes a fertőzés, ami az alábbi tünetekkel járhat:
- fehér, sárga vagy zöldes váladékcsorgás a hímvesszőből
- vizeléskor jelentkező fájdalom vagy égő érzés
- a herék fájdalma, feszülése vagy duzzanata.
Férfiaknál és nőknél is előfordulhat a végbél fertőzése, mely a következő panaszokkal jár: viszketés, gyulladás, fájdalom, váladékcsorgás és/vagy vérzés a végbélnyílásból.
Ha egy újszülöttnél kötőhártya-gyulladás tüneteit lehet észlelni, mint például a szem duzzanatát, vörösségét vagy váladékozást, gonorrhea és chlamydia vizsgálatra is kell mintát venni.
A gonorrhea fertőzés antibiotikus kezelése után 3 hónappal a vizsgálatot meg kell ismételni.
-
Mit jelent a vizsgálati eredmény?
A pozitív gonorrhea teszt aktív fertőzésre utal, melyet antibiotikummal kezelni kell.
A negatív eredmény azt jelenti, hogy a vizsgálat időpontjában nincs kimutatható fertőzés. Fontos azonban, hogy azok, akiknél a fertőzés kockázati tényezői fennállnak, évente menjenek el szűrővizsgálatra.
A fertőzött személyek szexuális partnerét (partnereit) is vizsgálni, és ha szükséges, kezelni kell.
-
Mit kell még tudnom?
-
Mennyi idő alatt lesz kész az eredmény?
Ez attól függ, milyen laboratóriumban és milyen módszerrel vizsgálják a mintát.
A molekuláris vizsgálattal egy-két napra van szükség, tenyésztéssel ez tovább tart, általában 3-5 napot vesz igénybe. A férfiak húgycsőváladékából végzett mikroszkópos vizsgálat (Gram-kenet) még a rendelőben elvégezhető, de az eredmény nem annyira megbízható, mint a molekuláris vizsgálat.
-
Hogyan előzhető meg a gonorrhea?
-
Hogyan kezelhető a gonorrhea?
A ma érvényes szakmai ajánlások szerint a fertőzött betegnek kétféle antibiotikumot kell kapnia: ceftriaxont és azithromycint. A két gyógyszert egyszerre kell alkalmazni, ezzel csökkenthető annak a veszélye, hogy a gonorrhea baktérium a szerekkel szemben rezisztenssé váljon. Ha a tünetek nem javulnak, ismételt mintavételre van szükség, és az antibiotikum érzékenységi vizsgálat eredményének ismeretében kell a további kezelést megválasztani. A fertőzött személynek a kezelés befejezéséig tartózkodnia kell a nemi élettől, és a vizsgálatot 3 hónappal a kezelés után meg kell ismételni.
-
Ha meggyógyultam, elkaphatom újra a gonorrheát?
-
A szexuális partneremnek tudnia kell, hogy gonorrhea fertőzésem van?