1. Az allergénspecifikus IgE-n kívül milyen egyéb vizsgálatok vannak az allergia kivizsgálására?
Az allergológus vagy a bőrgyógyász használhatja a bőrpróbákat (tűszúrással vagy karcolással), tapaszvizsgálatokat és orális ételpróbákat. A kezelőorvos azzal is próbálkozhat, hogy egyes ételeket elvon a páciens étrendjéből, majd fokozatosan visszaállítja az eredeti étrendet, annak vizsgálatára, hogy melyik ételre alakul ki allergia. Nagyon fontos, hogy ezeket a vizsgálatokat csak szigorú orvosi felügyelet mellett szabad elvégezni, mivel közben életveszélyes anafilaktikus reakció léphet fel.
2. Az allergiavizsgálatok eredménye negatív, de vannak allergiás tünetek. Mi más lehet ez?
Fennállhat egy úgynevezett genetikai hiperszenzitivitás valamilyen anyaggal szemben. Ilyen lehet pl. a gluténérzékenység vagy egy enzim – pl. a laktáz – hiánya, amely laktózérzékenységet okoz. Lehet, hogy csak egy allergiaszerű betegsége van, amelyet nem IgE közvetített, s amelyre nincs specifikus laboratóriumi vizsgálat. Számos olyan betegség létezik, amelynek tünetei között allergiás tünetek is előfordulnak.
3. Enyhe allergiás tünetek ellenére lehet súlyos a betegség?
Az allergiás reakciók nagyon egyéniek. Lehetnek enyhék vagy súlyosak, és a reakciók nem azonosak az allergénnel való érintkezésekkor. A páciens állapota idővel rosszabbodhat; a reakció érintheti az egész szervezetet, sőt, néha halálos is lehet. Ugyanakkor az is előfordulhat, hogy az allergiás reakciók idővel csökkennek.
4. Elmúlhat valaha is az allergia?
Bár a gyerekek gyakran kinövik az allergiájukat, a felnőttek nem. A legsúlyosabb allergiás reakciók, mint például a mogyoró okozta anafilaxis, nem múlnak el. Az allergén mellőzése, az elővigyázatosság, valamint a gyógyszerek alkalmazása jelenti a legjobb kezelést. (A gyógyszeres kezelések közé tartozhat például az antihisztaminok és adrenalininjekciók alkalmazása.) Az immunterápia segíthet az elkerülhetetlen allergiás tünetek enyhítésében, de nem hatásos ételallergiákra és a kezelést, amely rendszeres injekciózásból áll, határozatlan időn át kell folytatni.
5. Miért kérik, hogy mellőzzem a friss gyümölcsök fogyasztását, amikor fapollenre van allergiám?
Mivel keresztreakció léphet fel néhány levegőben lévő allergén és a gyümölcs eredetű allergének között. A szervezet becsapható, s a gyümölcsfogyasztásnál is úgy reagál, mintha fapollennel érintkezett volna, így allergiás reakció lép fel. Az ilyen fajta keresztreakció azonban viszonylag ritka jelenség.