Hogyan alkalmazzák a vizsgálatot?
Az alkohol/etanol vizsgálatot mind orvosi, mind pedig jogi célból végezhetik. A mintákat a két féle vizsgálat céljára általában külön veszik, és az eredményt is külön-külön értékelik.
Orvosi, gyógyászati célú vizsgálat:
Az orvosi jellegű vizsgálat célja az alkohol jelenlétének kimutatása annak érdekében, hogy hatékonyan kezelhessék a tüneteket. Orvosi célra vér- (néha vizelet-) alkoholvizsgálatot alkalmaznak, amely során az etanol jelenlétét és koncentrációját vizsgálják. Ha a sürgősségi osztályra kerülő páciens tünetei alkoholmérgezésre utalnak, egy vagy több vizsgálat elvégzését kérhetik. Az alkoholmérgezés tünete lehet pl. a zavarodottság, dülöngélés, hányás, letargia vagy öntudatlanság. Mivel más betegség illetve állapot is okozhat hasonló tüneteket, az az etanol meghatározáson kívül gyakran kérnek más vizsgálatot is, pl. teljes vérképet, glükóz- és elektrolit vizsgálatot. Amennyiben fennáll a gyanúja annak, hogy a páciens más anyagot is fogyasztott, akkor kiegészítő drogtesztet vagy más, mérgezőbb alkohol (pl. metanol, izopropil-alkohol) jelenlétét kimutató vizsgálatot is kérhetnek.
Jogi célú vizsgálat:
A jogi célú vizsgálatot azért végzik, hogy kimutassák az alkohol jelenlétét, és különböző törvényekkel összefüggésben értékeljék annak eredményét. A jogi célú vizsgálatot megfelelő jogosultsággal rendelkező laboratóriumokban végzik. A mintát szigorúan, zárt láncban kezelik (azaz a mintamozgás és kezelés pontosan dokumentált). A vizsgálatot kérhetik azért, hogy egy szabálytalankodó gépjárművezető véralkohol szintjét ellenőrizzék, vagy hogy egy kiskorú esetleges alkoholfogyasztását kimutassák, vagy meghatározzák, hogy az alkoholfogyasztás szerepet játszott-e egy baleset illetve bűncselekmény bekövetkezésében. Haláleset után végzett etanol vizsgálat kimutathatja, hogy az alkohol hozzájárult-e az illető halálához. Jogi célú etanol vizsgálat történhet célzottan vagy véletlenszerűen egy munkahelyi program keretében, hogy kimutassák az alkalmazottak fogyasztottak-e alkoholt. Végezhetnek ilyen jellegű vizsgálatot akkor is, ha valaki életbiztosítást köt. (Ezek az esetek jogi célú alkoholvizsgálatnak minősülnek, és zárt láncú, szigorú dokumentáció vonatkozik rájuk).
Jogi célból végezhetnek vérvizsgálatot, vizeletvizsgálatot, nyálvizsgálatot és/vagy lélegzetvizsgálatot. A lélegzetvizsgálat a járművezetőknél elvégzett leggyakoribb vizsgálat. A tüdőből kiáramló levegőből mintát vesznek, és egy átszámítási tényező segítségével megbecsülik a vérben lévő alkohol mennyiségét. Az eredmények alátámasztása vagy cáfolása céljából és/vagy a lélegzetvizsgálat kiegészítéseként véralkohol vizsgálatot is kérhetnek. Alternatívaként vizeletvizsgálatot is végezhetnek. Ilyenkor általában a páciens vizeletmintát ad, majd 20-30 perc után újabb mintavétel következik. Az első mintában lévő alkohol változó lehet, mert nem tudni, mennyi ideig volt a vizelet a hólyagban. A második minta időzített minta, és itt is egy átszámítási tényező segítségével határozható meg a becsült véralkohol-szint. Néha véletlenszerű vizeletmintát is kérhetnek, hogy így vizsgálják az alkoholos befolyásoltságot. A nyálból történő alkohol vizsgálat nem terjedt el széles körben, de alternatív szűrővizsgálatként alkalmazható.
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
Orvosi célú etanol vizsgálatot kérhetnek, ha a páciens tünetei alapján valószínűsíthető a részegség vagy az alkoholmérgezés.
Jogi célú etanol vizsgálat kérhető bármikor, ha valaki a gyanú szerint nem tartott be valamilyen alkoholfogyasztással kapcsolatos törvényt, ha baleset és/vagy váratlan haláleset történt, mert így meghatározható, hogy az alkoholnak volt-e bármilyen szerepe. Munkahelyen véletlenszerűen végezhető alkoholvizsgálat, ha a munkáltató azt gyanítja, hogy az alkalmazott munkavégzés közben alkoholos befolyásoltság alatt áll. Újabban egyes biztosítók is szoktak - elsősorban életbiztosítás-kötéskor - alkoholvizsgálatot végeztetni.
Mit jelent az eredmény?
Orvosi célú vizsgálatok esetében a mintában lévő etanol azt jelenti, hogy az illető valószínűleg ivott, és a mintában lévő etanol-koncentráció jelezheti, hogy milyen fokú az etanolmérgezés. A tünetek és komplikációk személyenként jelentősen eltérhetnek, és jelentősen függnek az általános egészségi állapottól, életkortól, és a szedett gyógyszerektől vagy drogoktól is. Az, hogy az alkohol miként tud kiürülni a szervezetből, függ az illető májának, az abban lévő enzimek működésétől is. Jogi célú vizsgálatkor a kapott eredményeket összehasonlítják a jogilag megengedett határértékekkel. (Magyarországon zéró-tolerancia!)
Mit kell még tudnom?
A különféle mintákból mért etanolkoncentráció eredménye nem cserélhető fel egymással. A lélegzet- és vizeletmintából elfogadottan jól becsülhető a legtöbb ember véralkohol-koncentrációja, de van több befolyásoló tényező is. Azokat a vizeletmintákat például, amelyek mind glükózt, mind pedig mikroorganizmusokat tartalmaznak (pl. cukorbetegeknél) nem szabad hosszabb ideig szobahőmérsékleten hagyni, mert a mikroorganizmusok a mintában lévő glükózt etanollá erjeszthetik. Ugyanez tapasztalható haláleset utáni mintavételnél is.
A lélegzetminta-koncentrációt jelentősen befolyásolhatja a mintavételt közvetlenül megelőzően fogyasztott alkohol, vagy ketonok más okból történő jelenléte a leheletben (pl. cukorbetegeknél), továbbá más, alkoholt tartalmazó anyagok (pl. szájvizek vagy köhögéscsillapító szirupok).