A vizsgálat anémia (vérszegénység, csökkent vörösvértest-mennyiség), polycytaemia (túl sok vörösvértest), vagy kiszáradás gyanújának felmerülésekor használható.
Hematokrit
A teljes vérkép része, amelyet több különböző ok miatt is elrendelhetnek.
Vérminta szükséges, amelyet a kar egyik gyűjtőeréből (vénájából) vehetnek, esetleg ujjbegy- (gyermekek és felnőttek esetében) vagy sarokszúrással nyerhetnek (csecsemőktől).
Mivel a vizsgálat a vérkép részét képezi, ezért a mintát is úgy kell levenni, mint a vérkép meghatározásához. Azaz a vérmintánál meg kell akadályozni a bealvadást, ezért a vért EDTA-t tartalmazó („lila kupakos”) csőbe veszik le. A levételt követően a csőben lévő vért alaposan azonnal át kell forgatni (nem összerázni!), hogy az alvadásgátló hatása érvényesüljön!
Nincs teendő.
-
Hogyan alkalmazzák a vizsgálatot?
A vizsgálatot az alábbi esetekben használhatják:
- vérszegénység (vörösvértest-mennyiség csökkenése)
- polycythaemia (vörösvértestszám növekedése)
- a vérszegénység, polycythaemia vagy kiszáradás kezelésre adott válaszának figyelemmel kísérése
- vérátömlesztés szükségességének megállapítása, súlyos, tünetekkel járó vérszegénységben, és
- az ilyen vérátömlesztések hatékonyságának vizsgálata
-
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
A hematokrit a teljes vérkép része. Rendszeres időközönként ismételten rendelhetik több állapot miatt is, beleértve a:
- a vérszegénység és a polycythaemia diagnosztizálását,
- vérszegénységben a kezelés nyomon követését,
- kiszáradás utáni folyadékpótlást,
- folyamatban lévő vérzés követését, súlyosságának megállapítását.
-
Mit jelent az eredmény?
FIGYELEM: Mivel a referenciaérték számos tényezőtől függ (pl. a páciens kora, neme, a populáció, amelyből a mintavétel történt, a teszt módszere), az eredmények számértékei laboratóriumonként mást és mást jelenthetnek. Ezért ehhez a teszthez nem lehet általánosan érvényes referenciatartományt rendelni. Az Ön laboratóriumi leletén az a referenciatartomány van feltüntetve, amely a vizsgálatot végző laboratóriumban érvényes. Mindenképpen ajánlott az eredményeket szakorvossal megbeszélni. További információt kaphat a Referenciatartományok és jelentésük lapon.
A csökkent hematokrit vérszegénységre utal, amelyet például vashiány vagy más hiánybetegségek is okozhatnak. További vizsgálatokra is szükség lehet, a vérszegénység pontos okának feltárására.
Alacsony hematokrittal járó betegségek közé tartoznak továbbá még egyes vitaminok és nyomelemek hiánybetegségei, közelmúltbeli vérzés, májzsugor és a rosszindulatú daganatos betegségek.
A magas hematokrit leggyakoribb oka a kiszáradás, ilyen esetben megfelelő folyadékpótlást követően a hematokrit normális szintre tér vissza. Mindamellett egy erythrocytosisnak nevezett állapotra is utalhat – ez a fogalom a normálisnál nagyobb számú vörösvértestet jelöl. Ez csontvelői eltérés, vagy gyakrabban a tüdő nem megfelelő funkciójának kompenzálása következtében jöhet létre. (A csontvelőben több vörösvértest termelődik annak érdekében, hogy a test egészébe elegendő oxigén jusson el. Minden esetben, amikor a hematokrit tartósan magas szinten marad, az okot orvosi konzultáció keretében fel kell deríteni.
Egyébként egészséges egyének esetében egészen addig nem merül fel vérátömlesztés végrehajtása, amíg a hemoglobin 80 g/l (8 g/dl) vagy a hematokrit 24% (0,24) alá nem csökken.
-
Mit kell még tudnom?