Mit vizsgálunk?
A diabeteshez társult autoantitesteknek több féle formája van. Idetartoznak a hasnyálmirigy Langerhans-szigeteinek úgynevezett szigetsejt-citoplazmatikus antitestjei (Islet cell cytoplasmic autoantibodies, ICA), az inzulin autoantitestek (insulin autoantibodies, IAA), a glutaminsav dekarboxiláz elleni antitestek (glutamic acid decarboxylase antibodies, GADA), és az insulinomához társult-2-antitestek (insulinoma-associated-2 autoantibodies, IA-2A). Ezek az autoantitestek nem okozói az 1-es típusú diabetesnek, hanem a szervezet saját sejtjei (pl. az inzulint termelő hasnyálmirigy béta-sejtjei) elleni pusztító immunválasz markereként szolgálnak. Amikor a béta-sejtek 80-90 %-a az immunrendszer támadása által elpusztul, megjelennek a cukorbetegségre jellemző tünetek, (mint pl. a gyakori vizelés, szomjúság érzet, súlyvesztés, a rossz sebgyógyulási hajlam). Az elégtelen inzulinhatás hyperglycaemiat (magas vércukorszintet) eredményez. Ha a tüneteket nem észlelik időben, és a hyperglycaemiat nem kezelik, diabetikus krízis jöhet létre, amely kifejlődhet néhány hét múlva, vagy éppenséggel néhány napot követően is.
Az ICA vizsgálat a szigetsejt fehérjéi ellen irányuló, szigetsejt ellenes antitestek egy csoportját mutatja ki. A vizsgálathoz leginkább úgynevezett szemikvantitatív eredményt szolgáltató, indirekt immunfluorescens eljárással alkalmaznak.
A GADA és az IA-2A antitestek két specifikus szigetsejt antigén ellen irányulnak.
Az egyedüli antigén, amelyről azt tartják, hogy igen specifikus a beta sejtekre az inzulin. Az inzulin ellenes antitestet IAA-nak rövidítik. Az IAA teszt nem tesz különbséget a szervezet immunrendszere által a saját inzulin ellen, illetve a diabetes kezelése során kívülről adagolt inzulin ellen termelt antitestek között.
A diabetes összes eseteinek kb. 10 %-a 1-es típusú (autoimmun) eredetű. Ezeknek nagy részét (kb. 75 %-át) 20 évesnél fiatalabb pácienseknél diagnosztizálták, ezért ez e betegség korábban mint juvenilis, vagy inzulin dependens diabetes néven volt ismert. Az újonnan történt osztályozásnál törekedtek arra, hogy az elnevezésben tükröződjön a béta-sejt pusztulás is.
A vizsgálat fontosságát az adja, hogy a véráramban a szigetsejt ellenes antitesteket hónapokkal, akár évekkel az 1-es típusú cukorbetegség kifalakulása előtt ki lehet mutatni. A pozitív szigetsejt ellenes antitestek eredmény nem jelent azonban automatikusan megbetegedést is, csak felveti a betegség kialakulásának megnövekedett kockázatát. Ily módon nem minden szigetsejt ellenes antitesttel rendelkező személyben fog kialakulni az 1-es típusú cukorbetegség, ezért a nem-cukorbeteg személyeknek a szigetsejt ellenes antitestre történő vizsgálata csak kutatási tanulmány részeként ajánlott. A betegség kialakulásakor már más a helyzet: A tapasztalatok azt mutatják, hogy amikor már diagnosztizálható az autoimmun 1-es típusú diebetes, a pácienseknek körülbelül 95 %-ában már a diagnózis kezdetekor megjelenik egy vagy több diabeteses autoantitest.
Hogyan történik a mintavétel?
A kar könyökhajlati vénájából veszik a vért.
MEGJEGYZÉS: Ha valamilyen orvosi, laboratóriumi vizsgálattól fél, vérvételkor hajlamos a rosszullétre, vagy szorongás fogja el, ajánljuk, hogy felkészülésként olvassa el a következő írásokat: A vizsgálattal járó fájdalom leküzdése, Vérvétellel kapcsolatos tanácsok, Hogyan segítsünk a gyermekeknek az orvosi vizsgálatokon, és Hogyan segítsünk az időseknek az orvosi vizsgálatokon.
A Mi történik a mintával? Rövid látogatás a laborban írás bepillantást nyújt a vér- és torokváladék minták előkészítési és feldolgozási folyamatába.