A kialakuló szívbetegség kockázatának szűrésére.
LDL-koleszterin
A rendszeres koleszterin vagy lipidprofil részeként, vagy ha a koleszterinszint magas.
Az alkar vénájából vagy ujjbegyből vett vérmintára. (Vénás vér piros ("natív") vagy sárga kupakos ("géles") csőben.) A speciális igények miatt célszerű előzetesen érdeklődni a vizsgálatot végző laboratóriumban.
Az LDL-C vizsgálatot rendszerint 9-12 órás éhezést követően végzik (ezalatt csak vizet szabad inni). Orvosa dönthet úgy, hogy a vizsgálatot éhezés nélkül is el lehet végezni. Kövesse orvosa utasításait és a vérminta levételekor közölje, hogy éhezett-e vagy sem. Kockázati faktor nélküli, fiatal betegeknél a vizsgálatnak nem előfeltétele az éhezés.
-
Hogyan alkalmazzák a vizsgálatot?
-
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
Az LDL-t az orvos rendszerint más tesztekkel együtt, beleértve a triglicerid-, koleszterin- és HDL-koleszterin-teszteket, a lipidprofil egyik részeként kéri. A lipidprofilt az orvos egészséges embereknél, a fizikai rutinvizsgálat részeként kéri. A lipidprofilt annál a páciensnél is kérhetik, akinél egy szűrővizsgálat során magas koleszterinszintet állapítottak meg. Ekkor a vizsgálat arra irányul, hogy eldöntsék, a magas koleszterinszintért az LDL-frakció megnövekedése-e a felelős.
-
Mit jelent az eredmény?
Az LDL emelkedett szintje nagyobb kockázatot jelent a szívbetegségre. A diétával és/vagy gyógyszerrel történő kezelések azt célozzák, hogy a magas LDL-szint egy bizonyos célérték alá csökkenjen, csökkentve ezáltal a szívbetegség kockázatát is. A célértékek az alábbiak:
– Az LDL kevesebb legyen, mint 2,59 mmol/l, ha Önnek szívbetegsége vagy cukorbetegsége van.
– Az LDL kevesebb legyen, mint 3,37 mmol/l, ha Önnek 2 vagy ennél több rizikó faktora* van.
– Az LDL kevesebb legyen, mint 4,14 mmol/l, ha Önnek 0 vagy 1 rizikófaktora* van.*: Rizikófaktorok:
– Dohányzás
– Kor (nőknél 55 év felett, férfiaknál 45 év felett)
– Alacsony HDL-koleszterin-szint (kevesebb mint 1,04 mmol/l)
– Magas vérnyomás (a vérnyomásérték 140/90 vagy magasabb, vagy vérnyomáscsökkentők szedése)
– A családban előforduló korai szívbetegség (közvetlen ágon férfiaknál 55 év alatt, nőknél 65 év alatt)[Megjegyzés: A magas (1,56 mmol/l feletti) HDL-koleszterin-értéket "negatív kockázati faktornak" kell tekinteni. Ebben az esetben a rizikófaktorok számából 1 elhagyható.]
-
Mit kell még tudnom?
Az LDL-koleszterin-teszthez a vérvétel éhgyomorra történik. Ez azt jelenti, hogy a vérvételt megelőző 12 órában semmi olyat nem szabad enni vagy inni, ami a 12 órás időtartamra kalóriát biztosít. Ennek az az oka, hogy az LDL-szint számításakor gyakran más vizsgálatok – pl. trigliceridek – eredményeit is figyelembe veszik, ezekhez pedig éhgyomri vérvétel szükséges. Az így képzett eredményt "Számított LDL"-nek hívják. (A számítás egyik módja az, amikor az összkoleszterin koncentrációjából kivonják a HDL-koleszterin koncentrációját, majd ezt követően a triglicerid koncentrációjának az ötödrészét: LDL = Koleszterin - HDL - (TG/5).) Fontos megjegyezni, hogy a számítás csak bizonyos korlátok között (pl. maximum 4,5 mmol/L triglicerid koncentrációig) alkalmazható, és a számított LDL-koleszterin értéke az egyes mérések hibáival erősen terhelt lehet. Ez a hiba elérheti akár a 30%-ot is, ezért a számított LDL-koleszterin ma már korszerűtlen és a gyakorlatban nem alkalmazható! A kémiai automatákon az LDL-koleszterin közvetlen mérésére gyors, egyszerű és megbízható mérési eljárások vannak.
A legtöbb laboratórium ma már megfelelő kalibrátorokat és speciális módszert alkalmazva közvetlenül méri az LDL-koleszterint. Az így képzett eredményt "Direkt LDL"-nek hívják. Ehhez nem szükséges a páciensnek vérvételkor éhgyomorra lenni.
Az LDL-koleszterint akkor célszerű mérni, amikor az egyén egészséges. A vér LDL-koleszterin-szintje akut betegségek, közvetlenül szívinfarktus vagy stresszfolyamat (pl. műtét vagy közlekedési baleset) után időlegesen alacsony. Bármilyen betegséget követően legalább 6 hetet kell várni, és csak ezt követően érdemes elvégezni az LDL-koleszterin-meghatározást.Terhesség alatt a koleszterinszint általában magas. Szülés után legalább hat hetet kell várni, amíg az LDL-koleszterint érdemes meghatározni.
-
1. Milyen kezelés ajánlott magas LDL-szint esetén?
Az első lépés a magas LDL-szint csökkentésére az életmód-változtatás. Ebbe beletartozik a telített zsírsavakat tartalmazó ételek fogyasztásának mérséklése, az optimális testsúly elérése és megtartása, valamint a rendszeres fizikai aktivitás. Ha az életmódváltozással nem sikerül a kívánt szintre csökkenteni az LDL-koleszterint, akkor gyógyszeres kezelés válhat szükségessé.
-
2. Mennyit változik az LDL-koleszterin az életmód, a fizikai aktivitás vagy az étkezési szokások megváltoztatásával?
-
3. Általában hány éves kortól érdemes mérni az LDL-szintet?
-
4. Szükséges-e fiatal korban elvégezni a tesztet annál, akinek a családjában magas LDL-szintet mértek?
Gyakran szűrik azon szülők gyermekeit, akiknek családjában magas LDL-szint és szívbetegség volt megfigyelhető. Van azonban egy figyelemre méltó ellentmondás: A 18 év alatti fiatalok gyógyszeres kezelésével szemben erős fenntartások vannak, mivel a gyógyszerek befolyásolhatják a növekedést és a fejlődést.