A heparin szennyezés után a lupusz antikoaguláns a leggyakoribb oka a megnyúlt APTI-nek.
Időnként a tesztet azért is kérhetik, hogy meghatározzák a pozitív VDRL/RPR teszt hátterében álló okot, mert a kardiolipin antitest fals-pozitív erdményhez vezethet ezeknél a teszteknél.
A lupusz antikoaguláns megjelenhet egyéb autoimmun betegségekben, fertőzésekben, mint a HIV/AIDS, gyulladásban, rákban, és bizonyos gyógyszerek szedése mellett, mint a fenotiazinok, penicillin, kinidin, hidralazin, prokainamid és fansidar.
A véralvadásgátló heparinnal és heparin helyettesítőkkel (hirudin, danaparoid, argatroban) kezelt betegekben a lupusz antikoaguláns teszt eredménye fals pozitív lehet. A warfarin (syncumar) véralvadásgátló kezelés szintén nem valós eredményeket adhat, ha a II, VII, IX és X alvadási faktor szinje jelentősen csökken. Ha lehetséges, a lupusz antikoaguláns vizsgálatát a véralvadásgátló terápia megkezdése előtt kell elvégezni.
Ha egy trombózison átesett egyénben lupusz antikoagulánst mutatnak ki, általában a véralvadásgátló terápia meghosszabbítása és esetleg a dózis megemelése szükséges.
Ha valakiben megerősítést nyert a lupusz antikoaguláns jelenléte, a szokásos véralvadásgátló hatásmonitorozás (pl.: APTI heparinhoz, PI/INR warfarinhoz) nem megbízható, ezért más teszteket kell használni a terápia nyomonkövetésére. Például, kromogén szubsztrát anti-Xa meghatározás választandó a heparin, és kromogén szubsztrát Xa meghatározás a warfarin monitorozására.