1. A vashiány egyet jelent a vérszegénységgel? Mik a tünetei?
A vashiányos vérszegénység a vashiány legsúlyosabb formája. A vaskészletek fokozatos kimerülése viszonylag mérsékelt vashiányt jelent, és előfordul, hogy a kimerülésnek egyáltalán nincs semmilyen tünete. Ha egyébként valaki egészséges, a hemoglobin bizonyos szint (kb. 100 g/l) alá csökkenése előtt a tünetek ritkán jelennek meg.
Alacsony vaskészletre utaló tünet a fáradtság és a szapora szívverés.
A vaskészletek további kimerülésével, az alábbi tünetek jelentkezhetnek:
- Légszomj és szédülés
- Ha a vérszegénység súlyos, akkor angina (mellkasi szorító fájdalom), fejfájás, lábfájdalom jelenhet meg
- A gyermekeknél tanulási (megismerésre vonatkozó) zavarok lehetnek.
- A vérszegénység általános tünetei mellett hosszantartó vashiányban megjelenhetnek bizonyos jellegzetes tünetek. Ezek közé tartozik az égő érzés a nyelvben vagy a "sima" nyelv (a nyelv ízlelőszemölcseinek sorvadása), a szájzug berepedezése, a pica (sóvárgás olyan különleges anyagok iránt, mint az édesgyökér, kréta vagy az agyag), és a kanál alakú kéz- és lábujj körmök.
2. Melyek a szervezet vastúlterheltségének a jelei?
A leggyakoribb tünet a fájdalom, amelyet általában a vas ízületekben történő lerakódása okoz. A tünetek közé tartozik még a kimerültség, és az energiahiány, a hasi fájdalom, a nemi vágy elvesztése és szívpanaszok. Gyakran előfordul azonban, hogy a vastúlterheltségnek semmilyen jele nem mutatkozik.
3. Mely ételek tartalmazzák a legtöbb vasat?
Ha a laboratóriumi vizsgálati eredmények vérszegénységre utalnak, yakran segíthet a helyes étrend. A vasban gazdag diétához jó választás többek között: a sovány hús, máj, tojás, zöld leveles főzelékfélék (spenót, leveles kelfélék, kelkáposzta), búzacsíra, teljes kiőrlésű gabonafélék és az ezekből készült kenyér, mazsolák és a melasz. Súlyos vashiányos vérszegénységben, vagy terhesség és szoptatás alatt vastartalmú vitaminokra lehet szükség az ezekben az esetekben jelentkező többlet vasigény fedezésére. A legmegfelelőbb kiegészítő táplálék kiválasztásához erősen ajánlott az orvos véleményének kikérése.
4. Egy barátom azt mondta, hogy a túl sok vasbevitel is lehetséges. Tényleg így van?
A krónikus vashiányt vagy a hiányos táplálkozást leszámítva általában szükségtelen vaspótló étrendi kiegészítők (tabletták) szedése. Az ajánlottnál sokkal több vas bevitele haemosiderosis kialakulásához vezethet, amely a szérum vas és ferritin szint megemelkedését okozza.Különösen érvényes ez azoknál, akik a haemochromatosis génjét hordozzák: náluk a többlet vasbevitel fokozott vasfelhalmozódáshoz, és a szervkárosodás ütemének a felgyorsulásához vezethet.
5. A vashiányos vérszegénység gyorsan alakul ki, vagy hosszabb idő szükséges a létrejöttéhez?
A vashiányos vérszegénység fokozatosan alakul ki. Amikor a vasvesztés mértéke meghaladja a bélből felszívódó vas mennyiségét, akkor először a vasraktárak merülnek ki. Ebben a szakaszban a ferritin lecsökken, de a szérum vas és a TVK szintje általában még normális, és nem alakul ki vérszegénység. Ahogy a vashiány súlyosbodik, a szérum vas koncentrációja csökken, a TVK és a transzferrin megemelkedik, és a vörösvértestek kisebbekké és halványabbakká kezdenek válni, de még mindig megfelelő mennyiségben állnak rendelkezésre. Hosszas vagy súlyos vashiány esetén alakul ki a vérszegénység.