Gyulladásos folyamatok felismerésére, és annak ellenőrzésére, hogyan reagál a kezelésre a gyulladást okozó betegség.
C-reaktív fehérje (CRP)
Ha a kezelőorvos arra gyanakszik, hogy az akut panaszokat valamilyen baktérium vagy gomba által okozott súlyos fertőzés okozza, vagy ha olyan gyulladásos betegségben szenved, mint az ízületi gyulladás, autoimmun betegség vagy gyulladásos bélbetegség.
A kar könyökhajlati vénájából vett vérmintára.
Nincs speciális teendő.
-
Mire való a vizsgálat?
A C-reaktív protein (CRP) vizsgálattal gyulladást tudunk kimutatni.
A CRP használható súlyos akut gyulladásos folyamatok kimutatására és nyomon követésére, mint például:
- súlyos bakteriális tüdőgyulladás, húgyúti vagy emésztőrendszeri fertőzés, bőr- vagy egyéb szervi fertőzés, szepszissel vagy anélkül
- gomba- vagy vírusfertőzés
- kismedencei gyulladás (PID)
A CRP vizsgálatot használjuk krónikus gyulladásos betegségek nyomon követésére. Kimutatható a betegség fellángolása, illetve ellenőrizhető a kezelés hatása például a következő betegségekben:
- gyulladásos bélbetegségek (IBD)
- ízületi gyulladások egyes típusai, például reumatoid artritisz
- autoimmun betegségek, mint például lupusz (SLE) vagy vaszkulitisz
A CRP vizsgálatot használjuk még például:
- újszülöttek szepszisének kimutatására
- műtétek után a betegek állapotának ellenőrzésére. Műtétek után általában emelkedik a CRP szintje, de hamar ismét normalizálódik, hacsak nem alakul ki fertőzés.
- veseátültetések után a CRP jelezheti a transzplantáltakban a vese kilökődésének veszélyét.
A CRP-t gyakran együtt használjuk a vörösvérsejt süllyedési sebesség meghatározásával, mely szintén gyulladás kimutatására alkalmas, és a procalcitonin vizsgálattal, amely a szepszist jelzi. A CRP nem specifikus vizsgálat, így a diagnózis pontos megállapítására nem alkalmas, hanem egy általános gyulladást, illetve fertőzést jelző fehérje, mely felhívja az orvos figyelmét, hogy további vizsgálatokra és kezelésre van szükség. Hogy milyen vizsgálatok történnek, az a betegség feltételezett okától függ.
-
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
CRP meghatározást rendel az orvos, ha a kórelőzmény, a panaszok és a tünetek alapján arra gondol, hogy a betegnek súlyos bakteriális fertőzése van. Például akkor, ha egy újszülött tünetei fertőzésre utalnak, vagy bármely életkorban, ha az alábbi, szepszisre utaló tünetek mutatkoznak:
- láz, hidegrázás
- szapora légzés
- szapora pulzus
Rendszeresen ellenőrzik a vér CRP-szintjét bizonyos betegségeknél, például reumatoid artritiszben és lupusz (SLE) esetében jelzi a betegség súlyosságát, illetve azt, hogy hatásos-e a kezelés. Nagyon hasznos gyulladásos betegségek követésében, mert a CRP-szint hamar csökken, ha a gyulladás gyógyul.
Műtétek után a CRP-szintek ellenőrzése tájékoztat arról, nem alakult-e ki fertőzés.
-
Mit jelent a vizsgálati eredmény?
A vérben a CRP szintje normálisan alacsony.
Emelkedett CRP a következő esetekben lehet:
- Magas vagy emelkedő CRP-szint a szervezetben zajló gyulladásra utal, de nem jelzi az okot vagy a gyulladás helyét.
- Lehetséges, hogy bakteriális fertőzés áll fenn, magas CRP-értékeknél súlyos bakteriális fertőzésre gondolunk.
- Krónikus gyulladásos betegség esetében a magas CRP-értékek arra utalnak, hogy az idült betegség fellángolt, vagy a kezelés nem elég hatékony.
Ha a kezdetben magas CRP-szint csökken, ez azt jelzi, hogy a gyulladás vagy fertőzés gyógyul, hatásos a kezelés.
-
Melyek a krónikus gyulladásos betegségek?
„Krónikus gyulladásos betegség” névvel foglaljuk össze azokat az állapotokat, amelyek más-más szervet érintenek, de közös bennük a hosszan tartó lefolyás, visszatérő heveny gyulladásos epizódokkal. Ilyen például a sokízületi gyulladás (reumatoid artritisz, a lupusz (SLE) és a gyulladásos bélbetegségek (Crohn-betegség és colitis ulcerosa).
-
Mi a különbség a CRP és az ultraszenzitív CRP vizsgálat között?
Mindkét vizsgálat ugyanazt az anyagot méri a vérben. Az ultraszenzitív CRP (hs-CRP) a CRP nagyon kis mennyiségét tudja meghatározni, ezzel a vizsgálattal látszólag egészséges egyének szív-érrendszeri betegségekre való hajlamát állapítjuk meg. Általában 0,3 és 10 mg/L közötti tartományban méri a CRP-szintet. A „hagyományos” CRP vizsgálat fertőzések és krónikus gyulladásos betegségek kimutatására szolgál, ezt 8-1000 mg/L (közötti tartományban mérjük.
-
Mit tehetek azért, hogy alacsonyabb legyen a CRP szintem?
-
A CRP vizsgálatot el lehet végezni az orvosi rendelőben?
-
Mit kell még tudnom?
A CRP-szint emelkedhet a terhesség késői szakaszában, és szintén megemelheti a fogamzásgátló tablatták és hormonpótló gyógyszerek (például ösztrogének) szedése. Elhízott embereknél magasabb CRP-szintet lehet mérni. Rosszindulatú daganatos betegségeknél szintén megnő a CRP.
A vörösvérsejt süllyedési sebesség szintén magasabb a gyulladásos folyamatok esetében, de a CRP gyorsabban emelkedik, és a csökkenése is hamarabb jelzi a gyógyulást, mint a süllyedés normalizálódása.