Hogyan alkalmazzák a vizsgálatot?
Gyakran az FSH vizsgálatot más vizsgálatokkal (LH, tesztoszteron, ösztradiol, progeszteron) együtt alkalmazzák a meddőség kivizsgálásban. Az FSH vizsgálata része a csökkent spermaszámmal rendelkező férfiak kivizsgálásának is. Az FSH koncentrációjának meghatározása fontos a menstruációs zavarok kivizsgálásában, továbbá segítségül szolgál a hypophysis betegségek, illetve az ovariumot és a herét érintő betegségek kivizsgálásában. Gyermekekben az FSH vizsgálatát (az LH-val együtt) a túl késői, vagy a túl korai nemi fejlődés okának kivizsgálására alkalmazzák.
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
Férfiaknál és nőknél az FSH és LH vizsgálatot meddőség, a hypophysis vagy a gonadok betegségének kivizsgálására alkalmazzák. Az FSH vizsgálatot gyakran kérik annak megállapítására, hogy a nő már menopausában van-e. Gyermekekben az FSH és LH vizsgálatot akkor kérik a fiú- vagy lánygyermektől, amikor nem a megfelelő korban (korán vagy később) kezdődik a serdülés. A serdülőkor kezdetének a jelei a következők:
- emlő megnagyobbodás nőknél
- fanszőrzet növekedése
- nemiszervek növekedése férfiaknál
- menstruáció kezdete nőknél.
Ha a fent említett jelek az életkor korai vagy késői szakaszában jelentkeznek, olyan állapot vagy betegség lehet a háttérben, amely a hypothalamust, hypophysist, a gonadokat, esetleg más rendszereket érinti. Az FSH és LH meghatározás segíthet megkülönbözteni a benignus tüneteket a valódik betegségtől. Ha egyszer megállapították, hogy a tünetek valódi betegség miatt vannak, további kivizsgálás szükséges a betegség okának kiderítésére.
Mit jelent az eredmény?
FIGYELEM: Mivel a referencia érték számos tényezőtől függ, (pl. a páciens kora, neme, a populáció, amelyből a mintavétel történt, a teszt módszere), az eredmények számértékei laboratóriumonként mást és mást jelenthetnek. Ezért ehhez a teszthez nem lehet általánosan érvényes referencia tartományt rendelni. Az Ön laboratóriumi leletén az a referencia tartomány van feltüntetve, amely a vizsgálatot végző laboratóriumban érvényes. Mindenképpen ajánlott az eredményeket szakorvossal megbeszélni. További információt kaphat a Referencia tartományok és jelentésük lapon.
Nőkben az FSH és LH szintek segíthetnek megkülönböztetni a primer (közvetlenül az ovariumot érintő ok miatti) és a szekunder (a hypophysist vagy hypothalamust érintő ok miatti) ovarium elégtelenséget. Az emelkedett FSH és LH szint a primer ovarium elégtelenségre jellemző. A következőkben néhány primer ovarium elégtelenséget sorolunk fel:
Fejlődési rendellenességek:
- Ovarium agenesis (az ovarium fejlődése elmarad)
- Kromoszómális rendellenesség, (például Turner szindróma)
- Ovarium szteroidképzés rendellenessége, (például 17-alfa-hidroxiláz hiány)
Korai ovarium elégtelenség:
- Policisztás ovarium szindróma (PCOS)
- Kemoterápia alkalmazásának következményeként
- Autoimmun betegség
Idült anovulatio (a peteérés hiánya):
- Policisztás ovarium szindróma (PCOS)
- Pajzsmirigy betegsége
- Mellékvese betegsége
- Petefészek rák
Amikor a nő a menopausás korba lép, az ovárium működése leáll, és az FSH szint emelkedik.
Az alacsony FSH és LH szintek a hypophysis vagy hypothalamus betegség okozta szekunder ovarium elégtelenségre utalnak.
Férfiakban az emelkedett FSH szint primer testicularis elégtelenség miatt lehet. A here alulműködését okozhatja fejlődési rendellenesség vagy valamilyen sérülés.
Fejlődési rendellenességek:
- A here fejlődésének hiánya (Gonád agenesis)
- Kromoszómális rendellenesség, (például Klinefelter szindróma)
A here alulműködését okozhatja:
- Vírusfertőzés (mumps)
- Trauma
- Sugárzás, sugárkezelés
- Kemoterápia
- Autoimmun betegség
- Csírasejt tumor
Az alacsony szinteket a hypophysis vagy a hypothalamus betegsége is okozhatja.
Fiatal gyermekeknél a magas FSH és LH szintek és/vagy a másodlagos nemi jellegek szokatlanul fiatal korban történő megjelenése pubertas praecox-ot (idő előtti nemi érést) jeleznek. Ez a jelenség lányoknál gyakoribb, mint a fiúknák. A túl korai fejlődés nek többféle oka is lehet, amelyeket diagnosztizálni, és szükség esetén kezelni kell. Az okok közé tartozik:
- Központi idegrendszeri lesio
- Hormont kiválasztó tumor
- Petefészek tumor vagy ciszta
- Here tumorok
Normál sérdülőkor előtti magas FSH és LH szint a serdülésre jellemző jegyekkel benignus pubertas praecox-ot jelez. Ekkor nincs háttérbetegség, csak a szokványos serdülés egy szokatlan, jóindulatú változata.
Késleltetett serdüléskor az FSH és LH szintek a korcsoportnak megfelelőek, vagy alacsonyabbak lehetnek. Itt mindenképpen szükséges a késői nemi érés okának kiderítése. Ehhez gyakran többféle hormonszint meghatározására kerül sor, melyek között a GnRH (Gonadotropin Releasing Hormon) adását követő LH koncentrációjának mérése is szerepelhet. A késleltetett serdülés oka lehet (a teljesség igénye nélkül):
- Gonad (petefészek vagy here) elégtelenség (mint például a PCOS)
- Hormonhiány
- Turner szindróma (kromoszómális rendellenesség lányokban)
- Klinefelter szindróma (kromoszómális rendellenesség fiúkban)
- Idült fertőzések
- Daganat
- Étkezési zavar (anorexia nervosa)
Mit kell még tudnom?
Az FSH szint emelkedett lehet cimetidin, clomiphen, digitalis vagy levodopa szedésekor.
Az FSH szint csökkent lehet orális fogamzásgátló, phenothiazin szedésekor, vagy hormonkezelés hatására.
Ha valaki a meghatározás előtt nem régen olyan képalkotó vizsgálaton vett részt, amelyen izotóp bevitel történt, a még ki nem ürült izotóp befolyásolhatja az FSH meghatározás eredményét. (Ez elsősorban akkor lényeges, ha az FSH meghatározás maga is izotóp eljárással /RIA/ történik.)