Hogyan alkalmazzák a vizsgálatot?
Az amiláz-vérvizsgálatot a hasnyálmirigy-gyulladás és más hasnyálmirigy-betegség diagnosztizálására használják. A hasnyálmirigy-gyulladásra jellemző, hogy kezdetekor a vér amilázszintje igen gyorsan emelkedik, és kb. 2 nap múlva kezd csökkenni. E változás megfigyelése nagyban segíti a diagnózis elkészítését.
Az amilázaktivitás adatait – ritkábban – használják még a hasnyálmirigyrák, petefészekrák vagy a tüdőrák diagnosztizálására és nyomon követésére, illetve epehólyag-görcsroham és mumpsz esetén is.
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
Az amiláz aktivitásának meghatározását kéri az orvos, ha hasnyálmirigy-rendellenességre utaló tüneteket (pl. komoly hasi fájdalom, láz, étvágytalanság, hányinger) tapasztal.
Mit jelent az eredmény?
FIGYELEM: Mivel a referenciaérték számos tényezőtől függ (pl. a páciens kora, neme, a populáció, amelyből a mintavétel történt, a teszt módszere), az eredmények számértékei laboratóriumonként mást és mást jelenthetnek. Ezért ehhez a teszthez nem lehet általánosan érvényes referenciatartományt rendelni. Az Ön laboratóriumi leletén az a referenciatartomány van feltüntetve, amely a vizsgálatot végző laboratóriumban érvényes. Mindenképpen ajánlott az eredményeket szakorvossal megbeszélni. További információt kaphat a Referenciatartományok és jelentésük lapon.
Az amilázaktivitás referenciaértéke erősen függ a módszertől, amellyel meghatározzák.
Akármilyen módszerrel is határozzák meg az amilázaktivitást, hasnyálmirigy-gyulladásban az aktivitás értéke nagyon magas, gyakran 5-10-szerese a normál értéknek.
Az emelkedett amilázszint jelezhet még hasnyálmirigyrákot, petefészekrákot, tüdőrákot; petevezetékbeli terhességet; epehólyag-görcsrohamot; mumpszot; bélelzáródást; vagy perforált (átfúródásos) fekélyt.
Csökkent amilázszint jelezheti a hasnyálmirigy károsodását, vesebetegséget vagy terhességi toxikózist.
Mit kell még tudnom?
Akut hasnyálmirigy-gyulladásban az amiláz szint általában párhuzamosan változik egy másik enzimnek, a lipáznak az aktivitásával. Általában az amilázt és a lipázt együtt kérik az akut hasnyálmirigy-gyulladás diagnosztizálására.
Krónikus hasnyálmirigy-gyulladás gyakran társul alkoholizmussal. Az amilázszint emelkedését okozhatja még sérülés; a hasnyálmirigy-vezeték elzáródása; társulhat genetikai rendellenességgel is (pl. cisztikus fibrosissal).
Az amilázszint mérsékelten emelkedhet krónikus hasnyálmirigy-gyulladásban, de csökkenhet is, ha azok a sejtek károsodnak vagy pusztulnak el, amelyek az amilázt termelik.