Annak megállapítására, hogy fennáll-e gasztrin túltermelés; a Zollinger-Ellison-szindróma, gasztrin termelő tumorok (gasztrinómák), G-sejtes hiperplázia diagnosztizálásához; a gasztrinoma kiújulásának ellenőrzésére.
Gasztrin
Peptikus fekély és/vagy hasmenés, hasi fájdalom esetén, ha az orvos azt gyanítja, hogy ennek oka a gasztrin túltermelés; rendszeresen a gasztrinoma kiújulásának ellenőrzésére.
A kar könyökhajlati vénájából vett vérre.
A vérvételt megelőzően 12 órán át koplalnia szükséges - beleértve a kávé és a koffein tartalmú italok kerülését - és ne igyon alkoholt a mintavételt megelőzően 24 órán keresztül. Az orvos kérheti bizonyos gyomorra ható gyógyszerek szedésének mellőzését néhány napig a vizsgálat előtt. A gasztrinszintet növelő gyógyszerek közé tartoznak a savlekötők, a H2-blokkoló szerek (mint például a cimetidin) és a protonpumpa-gátlók (mint például az omeprazol).
-
Mire való avizsgálat?
A gasztrin teszt elsősorban a gasztrin és a gyomorsav túltermelésének kimutatását segíti. Használják a gasztrin-termelő tumorok – gasztrinomák -, a Zollinger-Ellison (ZE) szindróma és a G-sejtes hiperplázia diagnosztizálásához is. A G-sejtek olyan speciális sejtek a gyomorban, amelyek gasztrint termelnek, ami pedig fokozza a gyomorsav termelését.
A gasztrin tesztet alkalmazhatják a gasztrinoma kiújulásának ellenőrzésére sebészi eltávolítást követően.
A gasztrin stimulációs teszt további információkat nyújthat, ha a kezdeti gasztrin vizsgálati eredmény mérsékelten, de nem szignifikánsan emelkedett, és az orvos azt gyanítja, hogy a páciens tüneteit gasztrinoma okozza. Ez az eljárás magában foglal egy mintavételt a kiindulási gasztrinszint mérésére, a gasztrin termelést stimuláló anyag (rendszerint szekretin hormon) beadását, majd további vérminták gyűjtését meghatározott időközönként a gasztrin vizsgálathoz. Az emelkedett gasztrin szint egyéb (jóindulatú) okai nem mutatnak növekedést szekretin beadását követően.
A gyomorsav pH-jának mérését rendelhetik néha a gasztrin teszttel együtt vagy azt követően a ZE-szindróma diagnosztizálásához.
-
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
Gasztrin teszt rendelhető hasmenés, hasi fájdalom és/vagy visszatérő peptikus fekélyek esetén, amelyek nem reagálnak a kezelésre, és ha az orvos gyanúja szerint ez a túlzott gasztrin termelés következménye. Gasztrin stimulációs teszt rendelhető, ha a gasztrin szint mérsékelten emelkedett, és az orvos azt gyanítja, hogy a páciensnek gasztrinomája van.
Ha egy gasztrin-termelő tumort eltávolítanak, a gasztrin vizsgálat rendszeresen rendelhető szűrőtesztként a kiújulás ellenőrzésére.
-
Mit jelent az eredmény?
A vér alacsony vagy normál gasztrin szintje nem jelent problémát.
Mérsékelten emelkedett szintek figyelhetők meg többféle állapotban, mint például a ZE-szindróma, a G-sejtes hiperplázia, a krónikus atrófiás gastritisz (a gyomrot bélelő szövetek hosszú távú gyulladásából adódó állapot, amely a savtermelő sejtek elvesztéséhez vezet), a vészes vérszegénység, a pylorus szűkület (elzáródás a gyomor és a nyombél csatlakozásánál) és a krónikus veseelégtelenség.
A nagymértékben emelkedett, tünetekkel járó gasztrin szint és a gasztrin stimulációs teszt során jelentősen emelkedő gasztrin-koncentráció jelzi a ZE-szindróma és egy vagy több gasztrinóma jelenlétének valószínűségét. Képalkotó vizsgálatok rendelhetők magas gasztrin-koncentrációt követően, a gasztrinoma helyének megállapítására. A termelt gasztrin mennyisége nem függ össze sem a tumor méretével, sem a tumorok számával. Még az apró daganatok is képesek nagy mennyiségű gasztrint termelni.
A gasztrinoma sebészeti eltávolítását követően a kezdetben alacsony gasztrinszint emelkedése jelezheti a daganat kiújulását. Ha a koncentráció a kezelést követően nem csökken, az azt jelezheti, hogy a kezelés nem volt teljesen hatékony.
-
Mit kell még tudnom?
A gasztrinomák bárkit érinthetnek, de akiknél fennáll a MEN-1-nek (multiplex endokrin neoplázia, 1-es típus) nevezett öröklött állapot, azoknál fokozott kockázat áll fenn. Ezek az egyének olyan genetikai változattal rendelkeznek, amely növeli a tumorok kialakulásának kockázatát a hasnyálmirigyben vagy egyéb endokrin mirigyekben.
Fontos megjegyezni, hogy a legtöbb gyomorfekély nem gasztrinomák következménye. Ezek általában Helicobacter pylori fertőzéssel és néha a nem-szteroid gyulladáscsökkentő szerek (NSAID) - például ibuprofen - használatával függenek össze.
A gasztrin szint általában emelkedik az életkorral és olyan gyógyszerek hosszan tartó használatával, mint a savlekötők és a protonpumpa-gátlók, amelyek semlegesítik, vagy gátolják a gyomorsav termelését. Jellemzően azokban az egyénekben is emelkedett lesz, akik nem éhgyomri állapotban vannak. A gasztrin-koncentráció életkorral járó emelkedése tükrözheti a gyomorsavtermelő képesség általános csökkenését.
A vér gasztrin szintje cirkadián ritmust követ. Ez azt jelenti, hogy a koncentráció hajnali 3 és 7 óra között a legalacsonyabb. Napközben magasabb lesz, és az étkezésre adott válasznak megfelelően ingadozik.
-
Mi a Zollinger-Ellison szindróma?
A Zollinger-Ellison (ZE) szindróma a gyomor-bél rendszer ritka betegsége. Jellemzői a súlyos visszatérő peptikus fekélyek a gyomorban, a nyombélben és/vagy a vékonybél felső szakaszán. A fekélyeket a magas gasztrin szint miatt nagymértékben megemelkedett mennyiségű gyomorsav okozza, mivel a gasztrin a gyomorsav termelését serkentő hormon. A ZE szindrómában a magas gasztrin szintet gasztrin termelő tumorok okozzák, amelyek általában a nyombélben keletkeznek, de előfordulhatnak a hasnyálmirigyben és ritkán a test más részein. Több mint a felük rosszindulatú, és áttéteket képezhetnek a szervezet más részeiben, például a májban. A daganatokat sebészeti úton kell eltávolítani, és néha a gyomor teljes eltávolítása is szükséges a savtermelés kontrollálásához.
-
Mennyi idő múlva lesz elérhető a gasztrin vizsgálat eredménye?
A gasztrin vizsgálatot speciális laboratóriumi berendezéssel végzik, és nem minden laboratórium végzi a gasztrin tesztet. Bizonyos esetekben előfordulhat, hogy a mintát referencia laboratóriumba kell küldeni, és az eredmények megérkezése néhány napig eltarthat.
Nem elég csak gyomorra ható gyógyszereket szednem, hogy kezeljem a túlzott gasztrint és gyomorsavat?A gyomorra ható gyógyszereket, mint például a protonpumpa-gátlókat felírhatják a kezelés részeként, de fontos a mögöttes állapot diagnosztizálása. Bár a gasztrinomák ritkák, több mint a felük rosszindulatú, és továbbterjedhetnek a szervezet más részeire is.