A laktoferrin egy széklet vizsgálat, amelyet a bélrendszeri gyulladás kimutatására használnak. A bélrendszer gyulladása társulhat bizonyos bakteriális fertőzésekhez, továbbá gyulladásos bélbetegségben (IBD) szenvedő betegeknél összefügg a betegség aktivitásával és súlyosságával. A vizsgálat kérhető az IBD és nem gyulladásos rendellenességek elkülönítésére és az IBD aktivitásának követésére.
Az orvos a laktoferrin vizsgálatot segítségként a tartósan fennálló vizes vagy véres hasmenés okának kivizsgálásához kérheti. A teszt más székletvizsgálatokkal együtt is rendelhető, ilyen például a széklet mikrobiológiai vizsgálata bakteriális fertőzés kimutatására, teszt a peték és paraziták (O&P) kimutatására, széklet fehérvérsejt-teszt és/vagy a széklet okkult vér vizsgálata.
Ha az orvos gyulladást gyanít, gyulladást jelző vérvizsgálatok is rendelhetők, mint például vörösvértest-süllyedés és/vagy CRP (C-reaktív fehérje) vizsgálat. A tesztet kérhetik azért, hogy segítsen meghatározni egy beteg tüneteinek okát, és hogy kizárjanak hasonló tüneteket okozó állapotokat. Ez azt jelenti, hogy a feltételezett okoktól függően további vér- és székletvizsgálatokat is végezhetnek.
Ha IBD a diagnózis, a laktoferrin teszt rendelhető a betegség aktivitásának követésére és súlyosságának megítélésére. Például, ha egy páciensnek mérsékelten emelkedett a laktoferrin szintje, akkor a vizsgálat néhány héttel később megismételhető, hogy lássuk, szintje továbbra is mérsékelten emelkedett, növekedett vagy újra normális lett-e.
A laktoferrin vizsgálat azért is kérhető, hogy segítsen eldönteni, indokolt-e endoszkópos vizsgálat, ha IBD gyanúja áll fenn.
Az IBD diagnózisát általában endoszkópos vizsgálattal (kolonoszkópia vagy sigmoidoszkópia) erősítik meg, hogy megvizsgálják a bélrendszert, és kis szöveti mintát (biopsziát) nyerjenek a gyulladás és a szöveti szerkezet változásának az értékeléséhez. Ez a vizsgálat invazív, és kevésbé indokolt, ha gyulladás nincs jelen.