A digoxinszint meghatározását kérik a gyógyszeres terápia megkezdéskor, a megfelelő dózis beállítására. Körülbelül egy-két hetet vesz igénybe, amíg a digoxin szintje állandó értéket ér el vérben, valamint a tulajdonképpeni célszervben, a szívben. Az ebben az időszakban végzett vérvizsgálat pontosabban tükrözi azt, hogy a digoxin dózisa az Ön számára valóban megfelelő-e. Ezután, a digoxinszinteket kezelőorvosa által meghatározott gyakorisággal rendszeresen monitorozzák, hogy a gyógyszer helyes adagolásáról megbizonyosodjanak, vagy ha valamilyen változás áll be, például megváltozik a gyógyszerkészítmény gyártója, dózisa, vagy egyidejűleg más gyógyszereket is szednie kell. Az Ön egészségi állapotában beállt változások ugyancsak befolyásolhatják a digoxinszinteket, és a hatóanyag betegségtüneteket enyhítő képességét. A vérdigoxinszinteket esetlegesen befolyásoló élettani változások például a következők:
- megváltozott veseműködés
- pajzsmirigy-rendellenességek
- rákos megbetegedés
- gyomor- vagy bélbetegségek.
A digoxin a szívelégtelenséget nem gyógyítja meg, de segít a tünetek enyhítésében. Mivel a digoxint a beteg krónikus betegségének hosszú távú kezelésére írják fel, annak szintjét rendszerint az egész életen át követni kell.
A digoxinvérteszt időzítése igen fontos. A mintát az utolsó adag beszedését követően legalább 6-8 órával kell levenni. A vérmintát sokszor a következő dózis bevételét közvetlenül megelőzően veszik le. A mintavétel ideje azért fontos, mert ha a mintavételre a gyógyszer bevételét követően túl hamar kerül sor, a vizsgálat eredménye tévesen túl magas értéket mutat, és toxikus szintekre fog utalni, amikor valójában nem ez a helyzet.