A laboratóriumi vizsgálatok jelentős mértékben segítik a hasűri folyadék típusának elkülönítését és a felszaporodás okának megállapítását. A kezdeti mérések azt teszik lehetővé, hogy eldöntsük, transzudátum vagy exudátum az adott minta. Az alábbi eredményeket kaphatjuk:
Transzudátum esetén
A legtöbb aszcitesz folyadék transzudátum és általában pangásos szívelégtelenség vagy májcirrózis okozza. Ilyen esetben a tipikus eltérések a következők:
· Minta kinézete - általában tiszta vagy halványsárga színű,
· Fehérje tartalma - kisebb mint 30 g/L,
· Albumin szintje – alacsony (általában azért kerül meghatározásra,hogy elkülönítsék a szérum albumin és a peritoneális folyadék albumin szintjét egymástól. Ezt szérum-aszcitesz albumin gradiensnek hívják, ami 11 g/L felett transzudátumot jelent.)
· Folyadékgyülem/szérum laktát dehidrogenáz (LDH) arány – kisebb mint 0,6
· Glükóz – megegyezik a vércukorszint értékével,
· Sejtszám – kevés sejt, általában limfocita,
· Fajsúly – kisebb mint 1,015.
Exudátum esetén
Exudátum különböző kórképekben alakulhat ki és általában további laboratóriumi vizsgálat szükséges a diagnózis felállításához. Fertőzések, trauma, tumorok vagy hashártyagyulladás vezet exudátum termelődéshez. A következő kiegészítővizsgálatokat végezhetik el az exudátum termelődés hátterének tisztázására, melyek az alábbi jellegzetes eltéréseket mutatják:
Mint a kinézete – a normális peritoneális folyadék általában halványsárga színű vagy színtelen. Amennyiben kóros, a következő eltéréseket tapasztalhatjuk:
· Sárga színű májbetegségben, tejszerű a nyirokrendszer érintettsége esetén és zöld színű, ha epét tartalmaz.
· Vörös színű, ha vérrel keveredik általában valamilyen trauma miatt.
· Ha zavaros a kinézete, akkor az általában valamilyen kórokozó jelenlétére utal, amely magas fehérvérsejtszámmal is együtt jár, ugyanakkor jelezheti a nyirokrendszer útjának elzáródását is.
Kémiai tesztek – kiegészítő laboratóriumi vizsgálatok az albuminmeghatározás mellett az alábbiak:
· Glükóz - általában hasonló értéket mutat, mint a vércukor,ugyanakkor fertőzés esetén jelentősen csökkenhet
· Amiláz - emelkedett a szintje hasnyálmirigygyulladás esetén
· Tumormarkerek - segítik a tumor típusának megállapítását.
Mikroszkópos vizsgálat – elvégzendő, hogy ha fertőzés vagy daganat lehetősége merül fel. Normálisan kis mennyiségben a hasűri folyadék tartalmazhat fehérvérsejteket, de vörösvértestek és egyéb mikróbák nem lehetnek jelen. A következő eredményeket kaphatjuk különböző sejtekre vonatkozóan:
· Összsejtszám - fehérvérsejtszám és a vörösvértestszám meghatározása. Emelkedett fehérvérsejtszámot tapasztalhatunk fertőzéses és daganatos kórképekben.
· Fehérvérsejtek differenciálása - a különböző fehérvérsejttípusok százalékos arányának meghatározása. Az emelkedett neutrofilek aránya bakteriális fertőzésre utal.
· Citológia - egy speciális centrifuga segítségével leülepítik a sejteket egy tárgylemezre, majd speciális festék segítségével megfestik őket és mikroszkóp alatt vizsgálják a kóros sejteket és a fehérvérsejteket. A sejtek beazonosítása lehetővé teszi, hogy eldöntsék vajon fertőzés vagy tumor áll a háttérben.
Fertőzés specifikus tesztek – ezek a vizsgálatok azt segítik elő, hogy beazonosítsák a mikrobákat egy infekció esetén.
· Gram festés - a baktériumoknak vagy gombáknak közvetlen vizsgálatát teszi lehetővé mikroszkóp alatt. Normálisan nem szabadna kórokozóknak jelen lenni a hasűri folyadékban.
· Baktérium tenyésztés és antibiotikum érzékenység vizsgálat - ha a baktériumok jelenléte igazolódik, akkor érdemes elvégezni az érzékenységi tesztet, amely segíti a megfelelő antibiotikum kiválasztását. Amennyiben mikróba nincs jelen a mintában, az nem zárja ki egy fertőzés lehetőségét. Ilyenkor elképzelhető, hogy egy korábbi antibiotikum kezelés csökkentette le a számukat.
· Gomba tesztek - ha a tenyésztés eredménye pozitív lett gombára,akkor a fertőzés hátterében ez a mikróba áll, melynek eliminálására hasonlóan érzékenységi teszt elvégzése javasolt.
· Adenozin deamináz mérés – a jelentősen megemelkedett szintje arra utal, hogy valaki tuberkulózisban szenved. Ez különösen akkor igaz, ha valaki olyan országban él, ahol relatíve magas a TBC-s esetek száma.
Egyéb ritkábban elvégzett mikrobiológiai vizsgálatok is rendelkezésre állnak, melyek segítségével beazonosítják a vírust vagy parazitát, mely a gyulladás és a folyadékgyülem kialakulását segítette elő.