Az agyalapi mirigy betegségei a hormontermelés egyensúlyának felborulását okozzák. Az agyalapi mirigy sokféle hormont termel, előfordulhat ezek túl-, vagy alultermelődése, az okok között szerepelhet például az egészséges szövetet összenyomó tumor. Az agyalapi mirigy borsó nagyságú szerv, a koponyában középen, az ún. töröknyeregben helyezkedik el. Az agyhoz viszonyítva annak alsó részén, a hypothalamus alatt található. A hypothalamus és az agyalapi mirigy (hipofízis, agyfüggelékmirigy, régies nevén turhamirigy) a belső elválasztású (endokrin) rendszer részei. Az endokrin rendszer azoknak a mirigyeknek az összessége, melyek a test legkülönfélébb működéseit szabályozó hormonokat termelnek. A hypothalamus kapcsolatban áll az aggyal és így az egész idegrendszerrel. Érzékeli, milyen hormon termelődése szükséges éppen a szervezet számára, és utasítja az agyalapi mirigyet a megfelelő hormon termelésére.
Az agyalapi mirigynek elülső és hátsó része van. Az elülső részben termelődik a növekedési hormon (growth hormone, GH), a mellékvesekéreg- működését serkentő hormon (adrenokortikotróp hormon, ACTH), a pajzsmirigyműködést serkentő hormon (thyreoidea stimuláló hormon, TSH), a sárgatest-képző hormon (luteinizáló hormon, LH), a tüszőérlelő hormon (follikulus-stimuláló hormon, FSH) és a prolaktin. Ezek a hormonok hatással vannak a csontok növekedésére, az izomtömegre, a szervezet stresszre adott válaszreakcióira, a vércukorszintre, az anyagcsere ütemére, a másodlagos nemi jellegek kialakulására, a termékenységre és az anyatej termelődésére. Mindegyik hormonnak megvan a maga célszerve, ezek közé tartozik a pajzsmirigy, a mellékvese, a petefészkek (nőkben), a herék (férfiakban). Az agyalapi mirigy hátsó részében termelődik az oxitocin, és itt tárolódik a hypothalamusban képződött antidiuretikus hormon (ADH). Az antidiuretikus hormon szabályozza, mennyi vizet válasszanak ki a vesék, és így jelentős szerepe van a folyadékháztartás egyensúlyának fenntartásában. Az oxitocin serkenti a méhösszehúzódásokat a szülés során és után, és az anyatej termelődését is elősegíti.
A hormontermelés zavarát leggyakrabban az agyalapi mirigyben kialakuló tumor okozza. A tumorok többsége szövettanilag jóindulatú, de esetleg maguk is hormont termelhetnek ellenőrizetlenül és szabályozatlanul, illetve összenyomják az egészséges mirigyszövetet, meggátolva ezzel a többi hormon termelését. Ha a daganat növekszik és a nyomás tovább fokozódik, a látóidegre is ráterjedhet, látási zavarokat és fejfájást okozva. Az agyalapi mirigy működésének zavarai örökletes genetikai elváltozások következtében is kialakulhatnak. Lehetnek veleszületettek, sérülés következtében, vagy a vérátáramlás elégtelensége miatt létrejövők, állhat a háttérben sebészi, vagy sugárkezelés és ritkán rosszindulatú daganat is. Egyes esetekben az ok ismeretlen marad. Attól függően, hogy melyik hormon alul-, vagy túltermelődése következik be, alakulnak ki az igen változatos tünetek.
Ha a hypothalamus működése zavart szenved, az az agyalapi mirigy hormontermelésére is hatással van. A hormonok termelődése akkor is megváltozik, ha az általuk serkentett miriggyel van a probléma. Például, ha a hypothalamus azt érzékeli, hogy kevés a vérben a pajzsmirigy-hormon, a pajzsmirigy-serkentő hormon termelésére utasítja az agyalapi mirigyet. A pajzsmirigy-serkentő hormon a pajzsmirigyet ösztönzi hormontermelésre. Ha azonban a pajzsmirigy valamilyen oknál fogva nem tud elegendő hormont termelni, a pajzsmirigy-hormonok szintje továbbra is alacsony marad a vérben, hiába termel az agyalapi mirigy a hypothalamus utasítására nagy mennyiségű serkentő hormont. Az eredmény így nagyon magas TSH- és alacsony pajzsmirigyhormon-szint lesz.
Az agyalapi mirigy működésének zavarai esetén a vizsgálatok célja, hogy megállapítsuk, melyik hormonból termelődik túl sok, vagy túl kevés és ez mennyire súlyos állapotot okoz. A vizsgálatok általában kiterjednek az agyalapi mirigy által termelt serkentő hormonokra (pl. TSH) és a serkentett mirigy által termelt hormonokra (pl. T3, T4) is. Az agyalapi mirigy hormonjai a szervezet pillanatnyi szükségleteinek megfelelően termelődnek. A TSH szintje viszonylag állandó, a növekedési hormon szintje már napi ciklusos ingadozást mutat, nőkben az FSH és az LH termelődésének szigorú havi ciklusa van, a prolaktin pedig csak szoptató nőkben termelődik nagyobb mennyiségben, az ACTH pedig a szervezetet ért fizikai, vagy érzelmi megterhelés esetén. Ennek okán szuppressziós, vagy stimulációs vizsgálatokra is szükség lehet. Ilyenkor bizonyos gyógyszerek segítségével mesterségesen próbálják növelni, vagy csökkenteni a hormontermelődést, és megfigyelik a kialakult változást. Olykor nem közvetlenül magát a hipofízis-hormont mérik, hanem az általa serkentett mirigy által termeltet; az IGF-1 (insulin-like growth factor-1, inzulinszerű növekedési faktor) például a növekedési hormon termelődéséről ad információt.
A vizsgálatokat a diagnózis felállításához és később a kezelés hatásosságának ellenőrzéséhez végzik. Az ellenőrzés általában hosszú távon szükséges, mivel előfordulhat, hogy kezeléssel is csak részleges javulást lehet elérni, vagy éppen a kezelés következtében (műtét, sugárkezelés) a későbbiekben még várható hipofízis-károsodás kialakulása, valamint veleszületett eltérések is elkísérik az érintett egyént egész élete során.
Laboratóriumi vizsgálatok
Nem laboratóriumi vizsgálatok
A kezelés attól függ, pontosan mi okozza az agyalapi mirigy működési zavarát. A túl sok hormon hatása gyógyszeresen gátolható, a hiányzó hormon mesterségesen pótolható, a daganat sebészileg eltávolítható, vagy besugárzással kezelhető. Előfordulhat, hogy a daganatnak csak egy részét lehet műtéti úton eltávolítani, még ha előzetes gyógyszeres, vagy célzott sugárkezeléssel csökkentették is a méretét. Az agyalapi mirigyet az orron keresztül operálják (transzszfenoidális sebészet). Az eljárás nem egyszerű, gyakorlott szakembert igényel.
A betegnek az orvossal szorosan együtt kell működnie a legmegfelelőbb kezelés megválasztása érdekében.
MEGJEGYZÉS: A jelen cikk az eredeti, az Amerikai Egyesült Államokban kiadott, a Lab Tests Online szerkesztő bizottsága által rendszeresen felülvizsgált írás magyar nyelvre fordításával, és a magyar viszonyokhoz történő adaptálásával készült. A cikk alapját az irodalomjegyzékben felsorolt írások és a szerkesztő bizottság tagjainak szakmai tapasztalatai képezik. A cikk tartalmát mind az amerikai, mind a magyar szerkesztő bizottság időszakonként ellenőrzi, frissíti, ha szükséges újabb irodalommal kiegészíti. A kiegészítő forrásmunka a régiektől megkülönböztetve kerül közlésre. A legutolsó frissítés dátuma a cikk alján látható.
A hivatkozott honlap címek a cikk írásakor valódi, működő honlapok voltak, hivatkozásuk nem reklám célból, hanem referenciaként szolgál. Az idők során a honlapok megváltozhatnak, tartalmuk elavulhat, ezt a Lab Tests Online szerkesztő bizottságai nem ellenőrzik. Ha egy címszó keresésekor egy link nem működik, célszerű felkeresni az eredő honlapot (pl. www.nih.gov vagy www.oek.hu), és ott keresni a kívánt szót.
Magyar nyelven további információ található ahttp://www.webbeteg.hu/cikkek/endokrin/2902/az-endokrin-rendszer-mukodese címen.