Hogyan alkalmazzák a vizsgálatot?
A fruktózamin mérésére az 1980-as évektől van lehetőségünk. A fruktózamin- (és a HbA1C-) vizsgálatot elsődlegesen monitorozási eszközként alkalmazzák. Mind a fruktózamin, mind a HbA1C a vér glükózszintjét tükrözi, csak a fruktózamin 2-3 hétre, a HbA1C 2-3 hónapra visszamenőleg. A HbA1C-vizsgálatot szívesebben alkalmazzák; a fruktózamin olyan helyzetekben lehet hasznos, amikor a HbA1C nem mérhető megbízhatóan.
Néhány példa arra, amikor a fruktózamin mérése hasznosabb lehet a monitorozásra, mint a HbA1C:
- Gyors változtatások a diabéteszkezelésben – a fruktózamin mérése lehetővé teszi az újonnan bevezetett diéta hatékonyságának, vagy a gyógyszeres beállítás hatásosságának rövidebb távú (2-3 hetes, szemben a 2-3 hónapos) kiértékelését.
- Diabéteszes terhesség – a terhesség alatt megfelelő ellenőrzés szükséges, és az anyák kezelési igényei gyakran változnak a terhesség alatt. A glükóz szintjének ellenőrzése az éhomi vércukor mérése mellett történhet fruktózamin meghatározásával is. Ez optimális időtartamot jelent a terhesek glükózszintjének nonitorozásához.
- Vérveszteség, kóros vvt-k – a HbA1C-vizsgálat nem ad megbízható eredményt, ha a páciens olyan állapotban van, amely befolyásolja a vörösvértestek (vvt-k) átlagos életkorát. Ilyen lehet pl. a hemolitikus anémia vagy a vérvesztés. Kóros hemoglobinvariánsok jelenléte is befolyásolhatja a HbA1C mérési eredményeit, ezért ezekben az esetekben a fruktózamint lehet alkalmazni a glükóz monitorozására.
A fruktózamin azonban nem alkalmazható a diabétesz szűrésére, mivel a fruktózamin eredményeiben nem tükröződnek a jó és a rossz anyagcsere-periódusok változásai.
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
A fruktózamin meghatározása akkor hasznos, ha a kezelőorvos meg akarja ítélni a páciens átlagos glükózszintjét az utóbbi 2-3 hét alatt. Hasznos akkor is, ha új diabéteszkezelési tervet vezetnek be, vagy változtatnak az addigi kezelési terven; ezen időszak alatt kényelmesen megfigyelhetik a bevezetett változtatások, a gyógykezelés hatásait. A fruktózamin meghatározása akkor is hasznos, ha a diabéteszes beteg terhes vagy ha olyan akut vagy szisztémás betegsége van, amely rövidebb időperióduson belül változtatja a glükózszintet vagy az inzulinigényt. A fruktózaminteszt alkalmazható akkor is, ha a vércukorszint monitorozására van szükség, de valamilyen oknál fogva a HbA1C meghatározása nem alkalmazható megbízhatóan.
Mit jelent az eredmény?
FIGYELEM: Mivel a referenciaérték számos tényezőtől függ (pl. a páciens kora, neme, a populáció, amelyből a mintavétel történt, a teszt módszere), az eredmények számértékei laboratóriumonként mást és mást jelenthetnek. Ezért ehhez a teszthez nem lehet általánosan érvényes referenciatartományt rendelni. Az Ön laboratóriumi leletén az a referenciatartomány van feltüntetve, amely a vizsgálatot végző laboratóriumban érvényes. Mindenképpen ajánlott az eredményeket szakorvossal megbeszélni. További információt kaphat a Referenciatartományok és jelentésük lapon.
Ha a vizsgált beteg fruktózaminszintje emelkedett, akkor az azt jelenti, hogy a páciens átlagos glükózszintje az elmúlt 2-3 hét alatt emelkedett volt. Általában: minél magasabb a fruktózaminszint, annál magasabb az átlagos glükózszint. A tendenciák fontosabbak lehetnek, mint az abszolút érték. Ha a normáltól a magasabb fruktózamin felé tartó tendencia van, akkor ez azt jelezheti, hogy a páciensek glükóz szintjének szabályozása nem megfelelő - túl sok cukorhoz, vagy túl kevés inzulinhoz jutnak, vagy azt, hogy az inzulin kezelés hatástalanná vált. A normál fruktózamin szint azt jelezheti, hogy a beteg vagy nem diabeteszes (és ezért nem kell monitorozni), vagy hogy jó diabeteszes terápiában és ellenőrzésben részesül. A magasabbtól a normál felé tartó fruktózamin tendencia jelezheti, hogy beteg kezelési rendje hatékony.
A fruktózamin eredményeket a beteg összes klinikai leletével összefüggésben kell kiértékelni. Nem valósan alacsony fruktózamin eredmények társulnak alacsony fehérje szinthez, megnövekedett fehérje veszteség esetén, vagy ha a szervezet által termelt fehérjetípus megváltozik. Ebben az esetben ellentmondás tapasztalható a napi glükózszint monitorozással kapott, és a fruktózamin meghatározásával kapott eredmények között. Úgyszintén, ha valakinek a glükózkoncentrációja szabálytalanul ingadozik a magas és az alacsony értékek között, annak normál, vagy közel normál fruktózamin- (és HbAC1-) szintje lehet (hiszen egy átlag állapotról kapunk adatokat), de ezek a betegek mégis gyakori monitorozást igényelnek.
Mit kell még tudnom?
A magas C-vitamin-szint (aszkorbinsav), lipémia (nagy mennyiségű zsír a vérben), hemolízis (a vvt-k lebomlása), és a hyperthyreosis (pajzsmirigy-túlműködés) zavarhatja a teszt-eredményeket.