Az acetaminophen az egyik leggyakrabban alkalmazott vény nélkül kapható fájdalomcsillapító (analgetikum) és lázcsillapító (antipiretikum). Általában biztonságosnak tartják, azonban a toxikus hepatitis leggyakoribb oka az Egyesült Államokban és Európában is, az egyik leggyakoribb oka mind a véletlen, mind a szándékos mérgezéseknek.
Az acetaminophent elsődlegesen a máj dolgozza fel (metabolizálja). A terápiás adagokat a máj általában biztonságosan képes feldolgozni bármely káros hatás nélkül. Nagy dózis fogyasztásakor és/vagy amikor a bevett dózis meghaladja az ajánlott mennyiséget, a máj nem képes feldolgozní a túlzott mennyiségű gyógyszert. Ez azt eredményezi, hogy a gyógyszerből mérgező termékek keletkeznek a májban, melyek károsítják a májsejteket. Szélsőséges esetben májelégtelenség léphet fel.
Ezért az acetaminophen ártalmas, vagy akár halálos is lehet, ha helytelenül alkalmazzák. Különösen a gyermekek veszélyeztetettek, ha a gondviselőjük nem követi gondosan a gyógyszeradagolási utasításokat. Gyakorta a használók nincsenek tudatában annak, hogy az acetaminophen számos gyógyszerkombináció hatóanyaga, pl. a meghűlés és az influenza elleni készítmények része. Ha két vagy több ilyen gyógyszer együtt kerül bevételre, akkor az acetaminophen szintje meghaladhatja a még biztonságos határt.
Az acetaminophen készítmények különböző hatáserősségben és több különböző kiszerelésben kaphatók, tabletták, kapszulák és folyadék formában is.
- Felnőtteknél tipikusan a tolerálható maximális napi dózis 4000 milligramm (mg). 4000 mg-nál több gyógyszer fogyasztása túladagolásnak számít, míg 7000 mg-ot meghaladó mennyiség fogyasztása súlyos túladagoláshoz vezethet, ha nem történik azonnali kezelés.
- Gyerekek esetében az életkor és a testsúly határozza meg a túladagolással járó mennyiséget. (Részleteket a Mayo Klinika weboldalán honlapján az Acetaminophen and children: Why dose matters alpontban.)
Amennyiben gyanú merül fel, vagy ismert, hogy valaki túlzott mennyiségben fogyasztott acetaminophent, ajánlatos az illetőt sürgősségi osztályra vinni. Ha egy orvos megállapítja, hogy túladagolás történt, N-acetylcysteine (NAC) antidótumot adhat, amely csökkentheti a máj károsodását, ha a túladagolást követően 8-12 órán belül adják be. Bár a NAC ideális esetben ezen időtartamon belül be adandó, a fogyasztást követő 12 óra után is lehet még hatása.
Mostanáig a NAC adása nem számított standard ellátásnak az Egyesült Államokban az acetaminophen fogyasztását követően 24 órán túl. Azonban egy angol vizsgálat szerint a NAC az acetaminophen indukálta májelégtelenségben 24 órán túl is jótékony hatású lehet.