Az A-vitamin vizsgálattal a retinol szintjét mérjük a vérben; a retinol az A-vitamin elsődleges formája állatokban. Az A-vitaminra az egészséges látáshoz, a bőr növekedéséhez és épségéhez, a csontképződéshez, az immunfunkciókhoz és az embrionális fejlődéshez van szükség. A szem fényreceptorainak termeléséhez és a kötőhártyának, valamint egyéb nyálkahártyáknak az egészségéhez is szükséges. A-vitamin hiányában romlik a látás gyenge fényviszonyok között, továbbá szemkárosodás vagy súlyos esetben akár vakság is létrejöhet.Arövid vagy hosszabb távú A-vitamin túladagolás különböző tünetekkel járó mérgezést okozhat, néha pedig fejlődési rendellenességekhez is vezethet.
A szervezet nem képes A-vitamint előállítani, ahhoz a táplálékokkal jut hozzá. A hús retinol formájában tartalmaz A-vitamint, míg a zöldségek és gyümölcsök karotin tartalmúak, amelyet a máj át tud alakítani A-vitaminná. Az A-vitamin zsíroldékony vitamin, a májban és a zsírszövetekben raktározódik. Az egészséges felnőttek akár egy évre elegendő mennyiséget is tárolnak. Az A-vitamin vérszintje viszonylag állandó a pontosszabályozásnak (ún. visszacsatolásos vagy feedback rendszernek) köszönhetően: a szükségletek szerint szabadul fel a vitamin a raktárakból, illetve változik a bélből történő felszívódás hatékonysága.
Az A-vitamin hiány ritka a nyugati civilizációkban, a fejlődő országokban azonban, ahol sok ember hiányosan táplálkozik, komoly egészségügyi problémát okoz. Az A-vitamin hiány egyik első tünete a szürkületi vakság, az ún. farkasvakság. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által 1995 és 2005 között az A-vitamin hiányglobális előfordulásának felmérése céljából a nagy kockázatú csoportok körében egy vizsgálatot végzett; az eredmények alapján a szürkületi vakság világszerte 5 millió iskoláskorúnál fiatalabb gyermeket és csaknem 10 millió várandós nőt érint. Ezen túlmenően, a becslések szerint világszerte további 190 millió iskoláskorúnál fiatalabb gyermek és 19 millió várandós nő retinol szintje alacsony, vagyis esetükben nagy az A-vitamin hiány kialakulásának kockázata az elégtelen vitaminbevitel miatt.
A nyugati országokban az A-vitaminhiány elsősorban hiányos táplálkozás esetén, felszívódási zavarral járó kórképekben (például cöliákiában, cisztás fibrózisban, krónikus hasnyálmirigy-gyulladás esetén), időskorúakban, alkoholistákban és májbetegségek mellett alakulhat ki.
A-vitamin mérgezés elsősorban az A-vitamintartalmú készítmények túlzott fogyasztása miatt következik be. Néha magas A-vitamin tartalmú táplálékok (például a máj) nagy mennyiségű fogyasztása is okozhatja. Az A-vitamin előanyag karotin (amit A-vitamin helyett a vitaminkészítmények általában tartalmaznak) nem okoz A-vitamin mérgezést.