Az egyes B-vitamin vizsgálatok vitaminhiányra utaló jellegzetes tünetek fennállása esetén a hiány szűrésére vagy kimutatására használhatóak.
A vizsgálatot olyan személyeknél is alkalmazni lehet, akiknél valamilyen állapot vagy betegség miatt a B-vitamin hiány kialakulásának kockázata fokozott. Ilyen lehet az alultápláltság vagy a nem megfelelő összetételű táplálkozás, az intravénás (parenterális) táplálás, a gyomor bypass műtét utáni állapot, az alkoholizmus, a felszívódási zavarral járó krónikus betegségek, mint például a lisztérzékenység (cöliákia).
Részletes információk a B-vitaminokról
B1-vitamin (tiamin)
Más néven: F-vitamin, Aneurin, tiamin-difoszfát (TDP) – ez az élettanilag aktív forma
Szerepe: a B1-vitamin koenzim, ami segíti a szervezet energiatermelését, szerepe van a glükóz, az aminosavak és az alkohol feldolgozásában, továbbá az idegrendszer, a szív és az izmok megfelelő működéséhez is szükséges.
Forrásai: teljes kiőrlésű gabonafélék, burgonya, sertéshús, a tenger gyümölcsei, dió- és mogyorófélék, hüvelyesek.
Hiánya: elsősorban krónikus alkoholistáknál fordul elő. A következő betegségeket okozhatja:
„Nedves” beriberi: szív- és érrendszeri elégtelenséggel társuló súlyos B1-vitamin hiány
„Száraz” beriberi: idegrendszeri tünetekkel, perifériás idegbántalommal járó forma
Wernicke-enkefalopátia, Wernicke-Korsakoff-szindróma: mentális eltérésekkel jár.
A vizsgálat elnevezése: tiamin (tiamin-difoszfát), mérése vérből. Egyéb vizsgálat: transzketoláz (funkcionális tiamin teszt).
B2-vitamin (riboflavin)
Más néven: G-vitamin
Szerepe: a B2-vitamin koenzim, aminek az energiatermelésben van szerepe, szükséges továbbá más B-vitaminok anyagcseréjéhez.
Forrásai: teljes kiőrlésű gabonafélék, zöld leveles zöldségek, sovány húsok, tejtermékek, tojás, tápanyagokkal dúsított kenyér.
Hiánya: az ariboflavinózis, többnyire más vitaminhiányokkal együtt lép fel az alkoholistákban, az idősekben, vagy felszívódási zavar, májbetegség esetén.
A vizsgálat elnevezése: riboflavin mérése vérből vagy vizeletből. Egyéb vizsgálat: glutation-reduktáz mérése vörösvértestekből (aktivitás mérés).
B3-vitamin (niacin)
Más néven: nikotinsav, nikotinamid, P-vitamin, PP-vitamin
Szerepe: a B3-vitaminnak az enzimreakciókban, az anyagcserében és az energiatermelésben van szerepe. Terápiás dózisban adva csökkentheti az LDL-koleszterin és a trigliceridek, és növelheti a HDL-koleszterin szintjét.
Forrásai: sovány húsok, tojás, halak, teljes kiőrlésű gabonafélék, hüvelyesek.
Hiánya: súlyos hiány rendszerint az alacsony fehérje tartalmú diéták mellett alakul ki. Pellagrát okoz, melynek klasszikus tünetei a bőrgyulladás, hasmenés és demencia, a napfénynek kitett bőrfelületeken kiütés is jelentkezhet.
B3-vitamin hiány alkoholizmus, májzsugorodás (cirrózis), Hartnup-betegség, Crohn-betegség és karcinoid szindróma mellett is jelentkezhet. A niacin szintézishez megfelelő mennyiségű B6-, B2-vitamin, vas és réz is szükséges. A niacin legfeljebb 60%-a triptofánból szintetizálódik.
Mérgezés: a terápiás mennyiség bőrpirosodást és fejfájást okozhat. A túl nagy dózis károsíthatja a májat.
A vizsgálat elnevezése: niacin metabolitok: N1-metilnikotinamid, 2-piridon mérése vizeletből, amit a bevitel és a szervezet számára elérhető vitamin mennyiség felmérésére a legmegbízhatóbbnak tartanak. Egyéb vizsgálat: NAD (nikotinamid-adenin-dinukleotid) mérése vérből vagy vizeletből.
B5-vitamin (pantoténsav)
Szerepe: a B5-vitamin a zsírok, fehérjék és szénhidrátok lebontásában és felhasználásában vesz részt.
Forrásai: a legtöbb élelmiszerben megtalálható.
Hiánya: a B5-vitamin hiány ritka, mivel az ételek széles palettája tartalmazza. Hiányában égő érzés tapasztalható a lábon, illetve károsodott a sebgyógyulás.
A vizsgálat elnevezése: pantoténsav mérése vérből vagy vizeletből.
B6-vitamin (piridoxál-foszfát)
Három fő formája: piridoxin, piridoxamin és piridoxál.
Szerepe: a B6-vitamin koenzim, aminek az aminosav anyagcserében és a hemoglobin szintézisben van szerepe. Az idegrendszer és az immunrendszer működéséhez is szükséges.
Forrásai: sertéshús, halak, baromfihús, banán, búzacsíra, hüvelyesek.
Hiánya: a B6-vitamin hiány önmagában ritka; a vitamin aktív formájának kialakulásához megfelelő mennyiségű B2-vitamin is szükséges. Kialakulhat krónikus alkoholizmusban, felszívódási zavarokban, felléphet dohányosokban és olyan asztmás személyekben, akik teofillint szednek; görcsöket és csökkent immunvédekező képességet okozhat. A vitaminhiány és a mérgezés is okozhat perifériás idegbántalmakat.
A vizsgálat elnevezése: piridoxál-foszfát (PLP). Egyéb vizsgálat: B6-vitamin funkcionális teszt, vizeletből 4-piridoxinsav és xanturénsav.
B7-vitamin (biotin)
Más néven: H-vitamin, B-w vitamin
Szerepe: a B7-vitamin koenzim, aminek a zsír, a fehérje és a szénhidrát anyagcserében, valamint a hormontermelésben van szerepe.
Forrásai: szója, tojássárgája, földimogyoró, hüvelyesek, banán, grépfrút. B7-vitamint a bélbaktériumok is előállítanak.
Hiánya: nagyon ritka; a csak mesterséges (parenterális) táplálásban részesülők vagy a veleszületett anyagcserezavarban szenvedők között fordulhat elő. Gyengeséget, fejlődésbeli elmaradást, kiütéseket, hajhullást okozhat.
A vizsgálat elnevezése: biotin mérése vizeletből. Egyéb vizsgálat: 3-hidroxi-izovalerát mérése vizeletből.
B12-vitamin (cianokobalamin)
A B12-vitamin és Folsav cikknél olvashat róla.
Folsav vagy folát
Más néven: B9-vitamin, M-vitamin
A B12-vitamin és Folsav cikknél olvashat róla.