Az eredmények kiértékelése, illetve a minták és a tenyészetek tanulmányozása általában magas fokú mikológiai (gombatani) szakértelmet kíván. A vizsgálati eredmények kizárólag a tünetek és a kórtörténet összevetésével értelmezhetők, egyes esetekben a páciens korábbi utazási céljai is befolyásolhatják az eredmények interpretációját.
Felszíni fertőzések
Számos felszíni gombás fertőzés diagnosztizálható fizikális vizsgálattal. Az általános tünetek mellett ilyenkor jellegzetes elváltozások észlelhetők (pl. gombás köröm megjelenése) jellegzetes testtájékon (pl. atlétaláb jelei a lábujjak közötti területen). A fizikális vizsgálat ugyanakkor nem nyújt információt a kórokozó gomba fajtájáról, ezért a kezelési stratégia érdekében mikroszkópos vizsgálatra vagy tenyésztésre lehet szükség.
Példákfelszíni gombafertőzésekre:
- Candida fajok által okozott fertőzések
- atlétaláb
- tinea cruris
- a fejbőr vagy a haj gombásodása
- az ujjak vagy a lábköröm ombásodása
- ótvar
Mély szöveti-,tüdőfertőzések, vérmérgezés és szisztémás infekciók
Tartósan fennálló, mély szöveti vagy szisztémás fertőzés esetén egzakt diagnózis és a kórokozó gomba jellemzőinek átfogóbb vizsgálata szükséges, amely a terápiát is meghatározza. Ilyenkor általában többféle tesztet végeznek el az adott mintából, ami többek között lehet köpet, tüdőszövet, vér, vizelet vagy agy-gerincvelői folyadék.
Példák széleskörű kivizsgálást igénylő, súlyos gombás fertőzésekre:
- aspergillózis (aspergillosis)
- blasztomikózis (blastomycosis)
- kokkoidiomikózis (coccoidiomycosis)
- kriptokokkózis (cryptococcosis)
- hisztoplazmózis (hystoplasmosis)
Általánosságban,a negatív vizsgálati eredmény arra utal, hogy nem áll fenn gombás fertőzés, a tünetek hátterében más ok feltételezhető. A gombás fertőzés kezelését követően kiadott negatív eredmény a terápia sikerességére utal.
A pozitív vizsgálati eredmény gombás megbetegedést jelezhet, egyes esetekben a kórokozó gomba fajtáját is tartalmazza a lelet.
- Mikroszkópos vizsgálatok (KOH reakció, kalkofluor fehér festés): a gomba alkotóelemeinek jelenléte a mintában arra utal, hogy a tüneteket gombafertőzés okozza. Ezekkel a vizsgálatokkal az adott gomba fajtája nem határozható meg.
- Tenyésztés (kultúra): az eredmények kiértékelése alapos mérlegelést kíván, gyakran a minta típusa is meghatározó jelentőséggel bír.
- A nem steril testtájékról vett minták esetében a pozitív eredmény gomba jelenlétére utal, amely lehet kórokozó (patogén), opportunista kórokozó, amely csak immunhiányos állapotban okoz betegséget vagy a normál flóra tagja, de akár a fentiek keveréke is.
- A steril mintákat – mint például a vér, az agy-gerincvelői folyadék vagy a megfelelő körülmények között vett szövetminta – nem szennyezi a normál flóra. A vizsgálati eredmény ebben az esetben a fertőzést okozó gombát azonosítja.
- Pozitív antigénteszt esetén valószínű, hogy a vizsgált gomba a fertőzés okozója.
- A pozitív antitest teszteredmény (egyetlen vérmintából) egy adott gombafajtával való érintkezésre utal, azonban nem nyújt információt arról, hogy korábbi kitettségről van szó vagy az jelenleg is fennáll-e. Ezzel szemben kettő, 2-3 hetes időközönként vett vérmintából kimutatott antitest szint emelkedés friss vagy jelenleg is fennálló gombás fertőzésre utalhat.
- Molekuláris vizsgálatok: amennyiben steril tájékról vett mintából (pl. vér, agy-gerincvelői folyadék, szövetminta) történik a meghatározás, a pozitív eredmény a vizsgált gombatípus okozta megfertőződés valószínűségére utal.