A vizsgálattal a dehidroepiandroszteron-szulfát koncentrációját lehet meghatározni. Az eredmény elsősorban a mellékvese-funkcióról ad felvilágosítást.
DHEA-S
Ha egy nőnél az arcon vagy a testen túlzott szőrnövekedés (hirsutismus), akne (pattanásos bőr), amenorrhoea (menstruáció hiánya) tapasztalható, vagy meddőség esetén.
Fiúgyermeknél nagyon korai (praecox) pubertás esetén, leánygyermeknél pedig virilizmusra (férfias jelleg kialakulására) utaló tünetek észlelésekor.
A kar könyökhajlati vénájából vett vérminta szükséges. (Piros- ("natív") vagy sárga-kupakos ("géles") csőben.) A speciális igények miatt célszerű előzetesen érdeklődni a vizsgálatot végző laboratóriumban.
Nincs speciális teendő, de a nőknek javasolt, hogy a vizsgálat időzítését beszéljék meg orvosukkal, mivel a mintát a menstruáció előtt, vagy azután egy héttel célszerű levenni.
-
Hogyan alkalmazzák a vizsgálatot?
A DHEA-S szintet nem rutinszerűen ellenőrzik. Ha nincsenek olyan tünetek, amelyek szükségessé tennék a DHEA-S vizsgálat elvégzését, akkor erre valószínűleg sosem fog sor kerülni. A DHEA-S, a tesztoszteron és más androgének vizsgálata arra szolgál, hogy értékeljék a mellékvese működését, továbbá elkülönítsék a mellékvese-eredetű betegségeket a petefészek- illetve here-eredetűektől. A DHEA-S koncentrációjának mérése segít diagnosztizálni az adrenokortikális (mellékvesekérgi) tumort illetve mellékvese hiperpláziát (amely lehet veleszületett vagy szerzett), és segít elkülöníteni ezeket a petefészek tumoroktól.
A DHEA-S koncentrációt gyakran más hormonokkal együtt mérik, (pl. FSH, LH, prolaktin, ösztrogén és tesztoszteron) hogy felismerjék a policisztás ovárium szindrómát (PCOS), és kiszűrjék a meddőség, menstruációs zavarok és hirsutismus egyéb okait.
DHEA-S vizsgálatot kérhetnek más hormonokkal együtt tizenéveseknél azért is, hogy diagnosztizálják mi okozza fiatal lányoknál a virilizmust, illetve fiatal fiúknál a túl korai pubertást. -
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
A DHEA-S vizsgálat - más hormonvizsgálatokkal együtt - bármikor kérhető, ha felmerül az androgén-túltermelődés (ritkábban alultermelődés) gyanúja, és/vagy amikor az orvos a mellékvese működését szeretné értékelni.
Vizsgálhatják a DHEA-S koncentrációját akkor is, ha egy nőnél olyan tünetek jelentkeznek, mint pl. hirsutismus, hajhullás (alopecia), menstruációhiány (amenorrhoea), meddőség, akne (pattanásos bőr), túlzott izomgyarapodás vagy mellkisebbedés. Kérhetik a vizsgálatot, ha egy fiatal lánynál a virilizmus tünetei jelentkeznek (pl. hirsutismus, mély hang), vagy ha egy lánygyermeknél a külső genitáliák rendellenesek (a csikló túl nagy, de a belső nemi szervek normálisnak tűnnek).
DHEA-S vizsgálatot kérhetnek azoknál a fiatal fiúknál, akiknél jóval a normális idő előtt mutatkoznak a serdülés jelei (mélyülő hang, fokozott izomzatfejlődés, szeméremszőrzet kialakulása, megnövekedett pénisz).
-
Mit jelent az eredmény?
FIGYELEM: Mivel a referencia érték számos tényezőtől függ, (pl. a páciens kora, neme, a populáció, amelyből a mintavétel történt, a teszt módszere), az eredmények számértékei laboratóriumonként mást és mást jelenthetnek. Ezért ehhez a teszthez nem lehet általánosan érvényes referencia tartományt rendelni. Az Ön laboratóriumi leletén az a referencia tartomány van feltüntetve, amely a vizsgálatot végző laboratóriumban érvényes. Mindenképpen ajánlott az eredményeket szakorvossal megbeszélni. További információt kaphat a Referencia tartományok és jelentésük lapon.
Az alacsony DHEA-S-szintet okozhatja a mellékvese működési zavara vagy az agyalapi mirigy csökkent működése, amikor csökken az agyalapi mirigy hormonjainak szintje (ezek szabályozzák a mellékvese-hormonok termelését és elválasztását). Ha a DHEA-S-szint - a többi androgén-szinttel együtt - normális, akkor a mellékvese valószínűleg normálisan működik, vagy (ritkábban) egy meglévő mellékvese-tumor vagy rák miatt nincs hormonelválasztás. PCOS esetén a DHEA-S szint normális lehet, mivel a rendellenesség általában a petefészek androgén-termelésével (elsősorban a tesztoszteronnal) áll összefüggésben.
Emelkedett DHEA-S szint adrenokortikális (mellékvesekérgi) tumorra, mellékvese rákra illetve hiperpláziára utalhat. Megerősíti a gyanút, ha olyan más metabolitok, mint pl. a 17-OH progeszteron vagy a vizeletben lévő 17-ketoszteroid szintje is emelkedett. Önmagában a DHEA-S koncentráció mérése nem alkalmas a mellékvese-rák diagnózisának kimondásához, további vizsgálatok szükségesek, hogy megállapíthassák a hormonális zavar okát. -
Mit kell még tudnom?
A DHEA-S szint újszülötteknél (lányoknál, fiúknál egyaránt) általában magas. Születés után a szint hirtelen lecsökken, majd serdülőkorban ismét emelkedik. A DHEA-S koncentrációja pubertás után éri el a tetőpontját, majd ezután – a többi férfi- ill. női nemi hormonhoz hasonlóan – a szint az életkor előrehaladtával csökken.
-
1. Emelkedett DHEAS szint esetén mindig vannak tünetek?
Nem feltétlenül. Felnőtt férfiaknál pl. nehéz lehet észrevenni az emelkedett DHEA-S szintet, mert náluk már kialakult a másodlagos férfi nemi jelleg. De egyes népcsoporthoz tartozó (pl. ázsiai) felnőtt nőknél is magasabb lehet a DHEA-S vagy tesztoszteron-szint anélkül, hogy bármilyen látható tünetük lenne (pl. túlzott szőrnövekedés vagy akne). Azt is figyelembe kell venni, hogy a meglévő tünetek és azok súlyossága egyénenként is igen eltérő lehet.
-
2. Hogyan kezelik a DHEAS- többletet?
Emelkedett DHEA-S szint esetén először is a kiváltó okot diagnosztizálják és kezelik. Mellékvese-tumor, rák esetén műtéti úton távolíthatják el a beteg részeket. Ha az érintett, egyik mellékvesét teljesen el kell távolítani, akkor a petefészkek illetve herék, és megmaradó mellékvese képes elegendő hormont termelni. Gyógyszeres kezeléssel (pl. antiandrogénekkel), szájon át szedhető kisdózisú fogamzásgátlókkal, vagy a megtermékenyülést elősegítő gyógyszerek szedésével is ellensúlyozható az androgén-többlet hatása. A kisdózisú fogamzásgátlók segítenek egyensúlyban tartani a férfi és női hormonokat, és helyreállítják a menstruációs ciklust, míg a megtermékenyülést elősegítő gyógyszerek segíthetnek az ovuláció indukálásában.
Hormone Health Network: An Introduction to the Endocrine System
Hormone Health Network: Adrenal Disorders
Hormone Health Network: Precocious Puberty
American Cancer Society: Adrenal Cancer
National Cancer Institute: Adrenocortical Carcinoma
National Endocrine and Metabolic Diseases Information Service: Adrenal Insufficiency and Addison's Disease
National Endocrine and Metabolic Diseases Information Service: Polycystic Ovary Syndrome (PCOS): Overview