A kóros pajzsmirigyfunkciót előidéző betegségek közé tartoznak:
Hipotireózis: túl kevés a pajzsmirigyhormon; lassul a szervezet működése; a tünetek közé tartozik a hízás, száraz bőr, székrekedés, hideggel szembeni intolerancia, puffadt bőr, hajhullás, kimerültség, és nőknél a rendszertelen menstruáció. A súlyos nem kezelt hipotireózis, amit mixödémának nevezenek, szívelégtelenséghez, görcsrohamokhoz és kómához vezethet. Gyermekeknél a hipotireózis lassíthatja a növekedést és késleltetheti a nemi érést. A hipotireózis specifikus típusai:
- Veleszületett hipotireózis: ez az állapot a kisgyermekeket megszületésüktől érinti; ok a nem kielégítő pajzsmirigyhormon termelés. A leggyakrabban amiatt alakul ki, hogy a pajzsmirigy hiányzik, vagy csak részben alakult ki, vagy a szervezetben rendellenes helyen található. A többi esetben a pajzsmirigy normális méretű vagy megnagyobbodott, de nem működik megfelelően vagy termel elég pajzsmirigyhormont. Ha nem kezelik, ez az állapot a fizikális és az intellektuális fejlődés lassulását okozza. A hipotireózist a Magyarországon az újszülöttkori szűrőprogram részeként vérvizsgálattal szűrik, mivel a korai felismerés és kezelés a hosszú távú károsodás kockázatát minimálisra csökkentheti.
- Hashimoto tireoiditisz (pajzsmirigy gyulladás): a hipotireózis leggyakoribb oka az Egyesült Államokban;egy olyan krónikus autoimmun betegség, amiben az immunválasz a pajzsmirigy ellen lép fel, gyulladást,károsodást és autoantitestek termelését okozva. Hashimoto tireoiditiszben azonban a pajzsmirigy kis mennyiségben termel pajzsmirigyhormont.
- Jód hiány: ennek (a jodidként elérhető) elemnek a hiánya csökkenti a pajzsmirigy pajzsmirigyhormon termelő képességét. A T4-ben négy, a T3-ban három jodid van. A jodid a környezetben jelen van, a legtöbb jodid azonban a tengervízben és az algákban található. Azoknál az embereknél, akik a tengertől távol levő országokban élnek, gyakran van jelen jodid hiány, hacsak az étrendi forrásukat nem egészítik ki jodiddal. Szerencsére jodidokat (például jódozott sót) használnak sok ételben arra, hogy bennük a baktériumok elszaporodását gátolják, illetve jelen van számos étrendi kiegészítőben.
Hipertireózis: azt jelenti, hogy túlságosan sok a pajzsmirigyhormon; néha „hiperaktív pajzsmirigy”-nek is nevezik. Ilyenkor a szervezet működése felgyorsul; a tünetek közé tartozik a gyorsabb szívverés, szorongás, fogyás, alvászavar, kézremegés, gyengeség, és néha hasmenés. A szem körüli terület bedagadhat, bőrszárazság, ingerlékenység, egyes esetekben a szem kidülledése is jelen lehet. A beteg érzékeny a fényre és látászavarai lehetnek. Mivel a szem nem mozog normálisan, úgy tűnhet, hogy az illető meredten néz. A hipertireózis specifikus típusai:
- Graves-kór: a hipertireózis leggyakoribb oka; ez egy krónikus autoimmun betegség, aminek során a beteg immunrendszere olyan ellenanyagokat termel, amelyek TSH-ként hatnak, a pajzsmirigyet fokozott mennyiségű pajzsmirigyhormon termelésére késztetve
- Pajzsmirigy tumor: apró jóindulatú tumor, ami érzéketlenné válik az alacsony TSH-szint gátló hatására és ezért folyamatosan túl sok pajzsmirigyhormont termel.
- Kóros pajzsmirigy stimuláció: olyan sejtek szaporulata, amelyek TSH-t termelnek; ez fokozott pajzsmirigyhormon-termelést eredményezhet. A human choriogonadotrop hormon (hCG), - az a hormon, ami a terhesség alatt a magzat növekedését segíti – szintén TSH-szerű hatást fejthet ki és néha hipertireózist okoz várandós nőknél, különösen, ha a hCG szintek nagyon magasak.
- Golyva: a pajzsmirigy látható megnagyobbodása; régen ez az állapot viszonylag gyakori volt és a jódhiány miatt következett be, azonban az ételek jóddal való kiegészítése miatt az étrenddel kapcsolatos golyva előfordulási gyakorisága számottevően csökkent az Egyesült Államokban. A világ többi részén azonban a jódhiánnyal kapcsolatos golyva továbbra is gyakori, egyes országokban ez a hipotireózis leggyakoribb oka. A golyva a nyakon életfontosságú területeket, így a légcsövet és a nyelőcsövet is elnyomhatja. Ez a nyomás légzési és nyelési nehézséget okozhat. A fent felsorolt betegségek bármelyike okozhat golyvát. Egy ritka ok a pajzsmirigyhormon rezisztencia szindróma, amikor egy pajzsmirigy hormon receptort érintő mutáció miatt csökken a pajzsmirigyhormon hatása.
- Tireoiditisz (pajzsmirigy-gyulladás) a pajzsmirigy gyulladása; ez hipo- vagy hipertireózissal is járhat. Fájdalmas lehet, torokfájást okozhat, de van, amikor nem okoz fájdalmat. A tireoiditisz autoimmun betegség (különösen Hashimoto tireoiditisz), fertőzés, a pajzsmirigyre káros vegyületekkel való találkozás, vagy ismeretlen ok (idiopátiás) miatt alakulhat ki. Az októl függően lehet akut (heveny), átmeneti vagy krónikus (idült).
Azok a betegségek, amelyek a pajzsmirigy daganataként jelentkezhetnek:
- Pajzsmirigy csomó: a pajzsmirigyben apró csomó, ami lehet tömör vagy folyadékkal töltött ciszta; ezek a göbök gyakoriak, túlnyomó részük pedig ártalmatlan. Esetenként azonban a pajzsmirigy göbök rákosak és kezelni kell őket.
- Pajzsmirigyrák: a pajzsmirigyrák elég gyakori, előfordulási gyakorisága az elmúlt pár évtizedben emelkedett. Az American Cancer Society (Amerikai Rák Társaság) becslése szerint 2014-ben az Egyesült Államokban mintegy 63 000 új esetet diagnosztizálnak, ez a 8. leggyakoribb rák. A pajzsmirigyrákok négy fő típusa:
- Papilláris pajzsmirigyrák—a pajzsmirigyrákos esetek mintegy 80%-a papillaris típusú. Ez a típus több nőt érint, mint férfit, és gyakoribb fiatalabb korban.
- Follikuláris pajzsmirigyrák—a pajzsmirigyrákos esetek mintegy 15%-a follikuláris típusú, ez az agresszívabb típusú rák idősebb nőknél gyakoribb.
- Anaplasztikus pajzsmirigyrák, ami szintén inkább idősebb nőknél fordul elő, a felelős a pajzsmirigyrákok mintegy 2%-áért – ez agresszív és nehezen kezelhető típus.
- Medullaris pajzsmirigyrák (MTC)—ez felelős a pajzsmirigyrákok 3%-áért is igen malignus (rosszindulatú); a pajzsmirigyen könnyen túlterjed és nehezen lehet kezelni, ha nem fedezik fel korán. A MTC fokozott mennyiségben termel kalcitonint, jelen lehet önmagában vagy egyéb hormontermelő rákokkal együtt – utóbbit többszörös endokrin neoplázia (multiple endokrin neoplasia, MEN) szindrómának nevezik. A kalcitonint termelő sejtek mások, mint a pajzsmirigyhormont termelők. Van, amikor ezek száma nő, ami a C-sejtes hiperpláziának nevezett betegséget okozza. Ez jóindulatú állapot, ami szintén fokozott kalcitonintermeléssel jár; az esetek egy részében medullaris pajzsmirigyrákká alakulhat.
- A limfóma, egy olyan daganat, ami limfocitákból áll (ezek a sejtek védenek a baktériumokkal és a vírusokkal szemben), és a pajzsmirigyben is kialakulhat.