A rovarölőszerek és növényvédőszerek által okozott munkahelyi ártalmak ellenőrzése esetén
A szerves foszfát vegyületekkel történt érintkezést követően az acetilkolin-észteráz (AChE) és a pszeudokolinészteráz (PChE) aktivitása a normál szint 80%-ára eshet még mielőtt megjelennek a tünetek, illetve 40%-ára az igazán súlyos tünetek jelentkezése előtt. Azokat, akik rendszeresen ki vannak téve ezen vegyületeknek, az acetilkolin-észteráz vagy a pszeudokolinészteráz aktivitásának nyomon követésével ellenőrizni lehet. Ha a munkába lépés kezdetén megállapított szintekhez képest jelentősen csökkennek az enzimaktivitások, az mérgezés lehetőségét veti fel.
A rovarölőszerek által okozott akut mérgezés vizsgálata esetén
A kolinészterázok aktivitásának jelentős csökkenése rendszerint azt jelzi, hogy nagy mennyiségű szerves foszfát vegyület jutott be a szervezetbe. A pszeudokolinészteráz és a VVT acetilkolin-észteráz aktivitások általában percek vagy legfeljebb néhány óra alatt lecsökkennek a mérgező vegyületeknek való kitettséget követően. A pszeudokolinészteráz aktivitása akár napok vagy néhány hét alatt normalizálódhat, míg az acetilkolin-észteráz aktivitása akár 1-3 hónapig is alacsonyabb maradhat. Mind a plazmában, mind a vörösvértestekben található enzimek aktivitása azonnal csökkenni kezd a mérgező vegyületek hatására. Azonban a normál szintekre történő visszatéréshez szükséges idő különböző, hiszen az acetilkolin-észterázt a vörösvértestek állítják elő, melyek élettartama átlagosan 120 nap, míg a pszeudokolinészterázt a máj termeli, féléletideje pedig körülbelül 2 hét.
A szukcinilkolinra való érzékenység vizsgálata esetén
Az emberek kb. 3%-ának alacsony a pszeudokolinészteráz szintje öröklött enzimhiány miatt, aminek következtében az izomlazító szukcinilkolin hatása sokkal tovább érvényesül náluk. A pszeudokolinészteráz aktivitást azon személyek esetében mérik meg tervezett műtét előtt, akiknél vagy akiknek közeli rokonánál elhúzódó légzéskimaradás (apnoe) lépett fel a szer alkalmazását követően. Az alacsony pszeudokolinészteráz aktivitás azt jelzi, hogy az ilyen emberek esetében nagyobb kockázattal lesz az izomlazító hatása megnyúlt. Az úgynevezett dibukain gátlóteszttel a szer iránti érzékenység mértéke is meghatározható. Minél alacsonyabb értéket kapunk, annál magasabb a szer iránti érzékenység kockázata. Krónikus májbetegségek és hiányos táplálkozás (malnutríció) szintén csökkent kolinészteráz aktivitásokhoz vezethetnek. A kolinészteráz aktivitás továbbá még számos esetben lehet alacsony, például terhességben, vesebetegségben, sokkos állapotban és bizonyos rákos megbetegedésekben.