Hogyan alkalmazzák a vizsgálatot?
Az Lp(a) vizsgálatát - rendszerint más lipid-meghatározásokkal együtt, a szív koronáriás artéria betegségének (CAD) és a cerebrovaszkuláris betegség (CVD) kockázatának megítélésére kérik. Előfordul, hogy akiknek családi kórtörténetében korai koronáriás artéria betegség szerepel, azoknál elsőként Lp(a)-t és néhány egyéb kardiális kockázati marker ( mint pl. Apo A, Apo B, hs-CRP, Homocystein) meghatározását kérik.
Ezeket a vizsgálatokat kérhetik azoknál is, akik már átestek szív- vagy érrendszeri betegségen, és akiknek normál vagy kissé emelkedett lipid szintjük van. Ennek az az oka, hogy a szívrohamon átesett emberek 50%-ának normál a koleszterin szintje, ezért más, a szívbetegséggel szoros kapcsolatban lévő markert kell használni. Úgy vélik, hogy az Lp(a) szint meghatározása alkalmas erre a célra, mert az emelkedett Lp(a) szinttel rendelkező betegeknél a szív- és érrendszeri betegségek lefolyása súlyosabb, mint az alacsonyabb szinttel rendelkezőknél.
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
A Lp(a) meghatározását - általában más lipidekkel együtt - rendszerint azoknál kérik, akiknek családi kórtörténetében korán bekövetkező koronária artéria betegség szerepel, és az orvos emögött családi hiperkoleszterinémiát sejt. Azoknál a betegeknél is hasznos lehet az Lp(a) vérszintjének ismerete, akiknek szélütésük (stroke-juk) vagy szivrohamuk volt, de normál vagy csak kissé emelkedett lipid szintjük van.
Ritkábban menopausaban lévő nőknél is kérik az Lp(a) meghatározását azért, hogy kimutassák, hogy az Lp(a) szintnek - a csökkenő ösztrogén szinthez köthető - megemelkedése nőveli-e az illető kockázatát a CAD kialakulására.
Mit jelent az eredmény?
FIGYELEM: Mivel a referencia érték számos tényezőtől függ, (pl. a páciens kora, neme, a populáció, amelyből a mintavétel történt, a teszt módszere), az eredmények számértékei laboratóriumonként mást és mást jelenthetnek. Ezért ehhez a teszthez nem lehet általánosan érvényes referencia tartományt rendelni. Az Ön laboratóriumi leletén az a referencia tartomány van feltüntetve, amely a vizsgálatot végző laboratóriumban érvényes. Mindenképpen ajánlott az eredményeket szakorvossal megbeszélni. További információt kaphat a Referencia tartományok és jelentésük lapon.
A Lp(a) szint genetikailag meghatározott, és viszonylag állandó marad az egyén élete során. Fontos tudni, hogy - a többi lipidféleséggel ellentétben - az életstílus és a legtöbb gyógyszer nem befolyásolja a vérszintet!
A magas Lp(a) megnöveli az egyén kockázatát a koronáriás artéria betegség és a cerebrovaszkuláris betegség kilakalulására, még akkor is, ha az illető egyéb lipid-komponensei a normál referencia tartományon belül vannak. A megnövekedett Lp(a) szint hozzájárulhat bármely aktuális szív- vagy érrendszeri betegség kialakulásához. Leggyakrabban emelkedett Lp(a) szint található az alábbi esetekben:
- krónikus veseelégtelenség,
- ösztrogén kiürülés,
- családi hiperkoleszterinémia,
- miokardiális infarktus (szívroham),
- korai koronáriás artéria betegség,
- heveny hypothyreosis,
- cerebrális artériák sztenozisa,
- szélütés (stroke),
- kontrollálatlan diabetesz.
Úgy tűnik, hogy csak a magas Lp(a) szint okoz betegséget, az alacsony nem. Alacsony Lp(a) szint (leginkább mint következmény) fordulhat elő az alábbi esetekben:
- alkoholizmus,
- krónikus májbetegség,
- alultápláltság.
Mit kell még tudnom?
Az Lp(a) meghatározása nem tartozik a rutin vizsgálatok közé. Bár az újabb irányelvek (pl. a "National Institutes of Health" (NIH) irányelvek az “Adult Treatment Panel III” (II-21 oldalon - elérhető a z aláhúzott szavakra kattintva available in PDF ) elismerik az Lp(a) hasznosságát a szívbetegségek kockázatának megítélésében, de nem ajánlják a vizsgálatot széleskörű szűrésre. Ez elsősorban annak a ténynek köszönhető, hogy a Lp(a) szint genetikailag meghatározott, és szintje egy személynél meglehetősen állandó. Egyes gyógyszerekről illetve biológiailag aktív vegyületekről (pl. niacin, ösztrogének) kimutatták, hogy képesek kissé befolyásolni az Lp(a) szintet, de a hatásuk rövidtávúnak tünik. Nem egyértelműen tisztázott az sem, hogy ha sikerülne gyógyszeresen csökkenteni az Lp(a) szintjét, akkor ez a csökkenés ténylegesen csökkenti-e a szív- és érrendszeri események bekövetkezésének kockázatát. A szakértők jelenleg nem ajánlják a megemelkedett Lp(a) szint gyógyszeres kezelését, ugyanakkor erősen javasolják az alacsony denzitású lipoprotein (LDL - a "rossz koleszterin") szintjének csökkentését, amely segíthet az összkockázat csökkentésében.
Általánoságban: a lipideket nem érdemes mérni a következő esetekben: súlyosabb fertőzések esetén, az akut miokardiális infarktus (szívroham), a stroke, vagy nagyobb sebészeti beavatkozások után 4 héten belül, túlzott alkohol felvételt követően, súlyos, szabályozatlan diabéteszben, terhességkor, gyors súlyvesztés alatt.