Annak vizsgálatára, hogy volt-e szívrohama vagy szívizom károsodása, illetve, hogy az anginája (szívproblémák miatti mellkasfájdalom) súlyosbodik-e.
Troponin
Ha valószínűleg szívroham okozta tünetei vannak, mint például fájdalom a mellkas, a váll, a nyak, az állkapocs területén és/vagy légszomj, ha súlyosbodik az anginája, különösen, ha nyugalomban nem enyhül, rögtön el kell végezni a troponin vizsgálatot, majd néhány órán belül további troponin vizsgálatokra van szükség.
A kar egyik könyökhajlati vénájából vett vérre.
Nincs szükség előkészületre.
-
Mire való a vizsgálat?
A troponin vizsgálatokat főleg azért kérik, hogy a szívinfarktus diagnosztizálását segítse és kizárjon más, hasonló tünetekkel járó betegségeket. Vagy a troponin I, vagy a troponin T vizsgálatot végzi a laboratórium. A koncentrációk különböznek, de alapvetően ugyanazon információt szolgáltatják.
A troponin I és a troponin T fehérjék, amelyek a szívizomban találhatók a szívet ért károsodás esetén a vérbe kerülnek.
A troponin vizsgálatokat akkor is alkalmazzák, ha szívinfarktuson kívüli egyéb ok miatti szívkárosodás miatt vizsgálják a betegeket, hogy elkülönítsék a tüneteket (pl. mellkasi fájdalom), amelyeknek más oka is lehet. A vizsgálatot akkor is elvégezhetik, ha az anginás betegnek rosszabbodnak a tünetei.
A troponin vizsgálatokat néha más kardiális biomarker vizsgálatokkal együtt kérik: CK–MB vagy mioglobin. Azonban a troponin a legmegfelelőbb vizsgálat szívinfarktus gyanújakor, mert jóval specifikusabb a szívkárosodásra, mint más tesztek (amelyek megnövekedhetnek a vérben vázizomsérüléskor is) és hosszabb ideig emelkedett marad.
A nagy érzékenységű troponinnak (hs-troponin) nevezett vizsgálat ugyanazt a fehérjét detektálja, mint a standard teszt, csak jóval alacsonyabb koncentrációt is képes kimutatni. És mivel a vizsgálat e fajtája jóval érzékenyebb, hamarabb lesz pozitív és segíthet a standard tesztnél hamarabb detektálni a szívkárosodást és az akut koronária szindrómát. A hs-troponin vizsgálat pozitív lehet azok esetében is, akiknek stabil anginájuk van, illetve azoknál, akiknek nincsenek tünetei. Ha emelkedett ezekben az egyénekben a hs-troponin, jövőbeni szívproblémákat, például szívinfarktust jelez előre. Jelenleg ezt a vizsgálatot kardiális biomarkerként rutinszerűen alkalmazzák a klinikai gyakorlatban (Magyarországon is).
-
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
A troponin vizsgálatot akkor kéri a kezelőorvos, ha a beteg szívinfarktus gyanújával először érkezik be a sürgősségi osztályra. A troponin vizsgálatot néhány óra múlva ismételt troponin vizsgálat követ.
A következőkben felsorolt panaszok és tünetek jelentkezésekor szívinfarktus gyanítható és a vizsgálatot el kell végezni. Fontos, hogy nem mindenki tapasztal mellkasi fájdalmat, és a nők a férfiaknál nagyobb eséllyel tapasztalnak nem tipikus tüneteket.
- Mellkasfájdalom, kellemetlen érzés és/vagy nyomásérzés (leggyakoribb)
- Gyors szívritmus, „kimarad egy szívdobbanás”
- Légszomj és/vagy nehézlégzés
- Kimerülés
- Hányinger, hányás
- Hideg verejtékezés
- Szédülékenység
- Indokolatlan fáradtság
- Fájdalom egyéb helyeken: hát, kar, állkapocs, nyak, has
A stabil anginában szenvedő betegek esetén akkor kérik a troponin vizsgálatot, ha:
- Tünetek súlyosbodnak
- A tünetek, akkor lépnek fel, amikor a beteg nyugalmi állapotban van
- A tünetek kezeléssel nem enyhíthetők
Ezek a jelek mind arra utalnak, hogy az angina instabillá alakult, ami növeli a szívinfarktus vagy egyéb súlyos szívproblémák kockázatát a jövőben.
-
Mit jelent a vizsgálati eredmény?
A magas troponin koncentráció, de még a kismértékű emelkedés is valamilyen fokú szívkárosodást jelezhet. Ha egy betegnél jelentős troponin koncentráció emelkedést tapasztalnak, főleg, ha ez a néhány órával később megismételve tovább emelkedik, akkor valószínű, hogy a betegnek szívinfarktusa, vagy valamilyen más szívkárosodása volt. A troponin szint megnövekedhet a vérben a károsodást követő 3-4 órában és 10-14 napig emelkedett maradhat.
Az anginás betegek esetében az emelkedett troponin azt jelezheti, hogy az állapotuk rosszabbodik és a szívinfarktus kialakulásának magasabb a kockázata.
A troponin szintek emelkedettek lehetnek más szívbetegségek, például miokarditisz (szívizom gyulladás), szívizomelfajulás (kardiomiopátia) vagy pangásos szívelégtelenség és a szívhez nem kapcsolódó betegségek, mint például a súlyos fertőzések és vesebetegség esetén.
Ha egymás után néhány órával megismételt több mérés alkalmával normál troponin értékeket mérnek, nem valószínű, hogy a betegnek szívbetegsége lenne. A tünetek megjelenése valószínűleg nem szíveredetű.
Mivel a troponin vizsgálatok szívspecifikus troponint határoznak meg, a vizsgálatot nem befolyásolja a vázizmot ért sérülés, így nem befolyásolják a kardiális troponin szintet az injekciók, a balesetek, és a gyógyszerek, amelyek a vázizmot károsítják. A troponin megemelkedhet megerőltető testmozgás során, habár szívbetegség tünetei nélkül általában nincs orvosi jelentősége.
-
Mit kell még tudnom?
Az emelkedett troponin szint önmagában nem alkalmas a szívinfarktus diagnosztizálására vagy kizárására. A fizikális vizsgálat, az anamnézis felvétel és az EKG szintén fontosak. A kezelőorvosnak azt is szükséges látnia, hogy vizsgálatok sorozata alkalmával a troponin stabilan emelkedett marad-e vagy néhány óra múlva tovább emelkedik.
Nagyon ritkán előfordul, hogy normál troponin koncentrációja van annak a betegnek, akinek szívinfarktusa van, viszont vannak, akiknek emelkedett troponin koncentráció mellett nincs szívbetegségük.
-
Mit jelent a szívinfarktus?
A szívinfarktus azt jelenti, hogy a szívizomszövet egy része súlyosan sérült vagy elhalt. Az orvosi szakkifejezés a szívizom elhalásra a miokardiális infarktus. Mivel nem mindig lehetséges meghatározni, hogy csak súlyos sérülésről vagy infarktusról van-e szó, a kórállapotra az általános kifejezés az akut koronária szindróma (ACS).
A szívinfarktus leggyakrabban erős mellkasi nyomásérzéssel kezdődik, gyakran kisugárzik a nyakba vagy a bal karba. A beteg nehezen lélegzik, vagy gyengének érezheti magát és hideg verejtékezése lehet.
A szívinfarktus általában akkor fordul elő, amikor az egyik ér (koszorúér), ami a szív vérellátásáért felel, elzáródik. Ez általában akkor történik, amikor a már részben elzáródott érben vérrög keletkezik. A részleges elzáródás általában az ateroszklerózis (gyakran érelmeszesedésként emlegetik) miatt alakul ki. Az elzáródás fokozatosan, évek alatt alakul ki, ahogyan a lipidplakkok az érfalra rakódnak. Ezek a plakkok szűkítik és keménnyé teszik az artériákat és váratlanul elrepedhetnek, elzárva az érintett artériát.
-
Ha mellkasi fájdalmam van, azt jelenti, hogy szívinfarktusom van?
Több más oka lehet a mellkasi fájdalomnak, és nem lehetséges a mellkasi fájdalom típusából megmondani, vajon szívinfarktusról van-e szó. Sokaknak azért van mellkasi fájdalmuk, mert meghúzták a mellkasi izmukat, vagy gyomorégés, vagy más, a gyomrot és nyelőcsövet érintő betegségben szenvednek. Érzelmi stressz és a tüdővel kapcsolatos problémák is okozhatják a mellkasfájdalmat. A fizikai megterhelés, kemény munka, vagy stresszes időszak alatt jelentkező mellkasfájdalmat, ami néhány percig tart és nyugalomban megszűnik, gyakran angina okozza. A mellkasfájdalom egy relatív ritka típusa az átmeneti anginának nevezett átmeneti szívgörcs. Ezek a görcsök általában éjjel jelentkeznek, nyugalomban és súlyos, de átmeneti fájdalmat okozhatnak.
Ha a mellkasi fájdalom néhány percnél tovább tart, azonnali orvosi segítséget kell hívni, különösen, ha nyugalomban jelentkezik.
-
Mi történik, ha nem vagyok benne biztos, hogy szívinfarktusom van?
Sokan nem biztosak benne, hogy szívinfarktusuk van-e. Ha bizonytalan, ne várjon, inkább hívjon segítséget. Azonnal hívjon orvosi segítséget, ha fájdalmat érez a felsőtestében: a mellkasában, a vállában, karjában, nyakában vagy állkapcsában, vagy a gyomra felső részében. Valamint, ha korábban diagnosztizáltak Önnél anginát és a felírt gyógyszerei nem enyhítik a fájdalmat. További tünetek a nehézlégzés, hányinger, izzadás és szédülés. Az azonnali segítség segíthet a túlélésben és a szívinfarktus után közvetlenül adott kezelés csökkentheti a szívkárosodást.
-
Mi az a nagy érzékenységű troponin teszt (hs-troponin)?
A nagy érzékenységű troponin (hs-troponin) vizsgálat ugyanazt a fehérjét detektálja a vérben, mint a standard teszt, csak jóval alacsonyabb koncentrációt is képes kimutatni. Mivel ezek az újgenerációs tesztek jóval érzékenyebbek, mint a standard tesztek, hamarabb kimutatják a pozitivitást, ezzel segítik az akut koronária szindróma korábbi detektálását. A hs-troponin vizsgálat pozitív lehet azok esetében is, akiknek stabil anginájuk van, illetve azoknál, akiknek nincsenek tünetei. Ha emelkedett ezekben az egyénekben, jövőbeni szívproblémákat, pl. szívinfarktust jelez előre.