A metotrexát koncentrációjának ellenőrzésére, a toxikus koncentráció kimutatására.
Metotrexát
Meghatározott időközönként nagy dózisú metotrexát adását követően, a metotrexát vérszintjének ellenőrzésére és a kezelés irányítására, illetve bármikor, ha a tünetek metotrexát mérgezésre utalnak.
A kar könyökhajlati vénájából vett vérmintára.
Nem szükséges előkészület, de a mintavétel időzítése fontos; vérvételkor mondja el a laboratóriumi dolgozónak, mikor vette be a legutóbbi adag metotrexátot.
-
Mire való a vizsgálat?
A nagy dózisú metotrexát terápia követésére rendszeres időközönként egy metotrexát adag bevitelét követően. A vizsgálat kimutatja a metotrexát toxikus koncentrációját ezen időpontokban. A leucovorin nevű gyógyszer (folsav) "mentő" kezelésként adható, hogy megvédje a beteget a metotrexát mérgező hatásaitól. A metotrexát sorozatvizsgálat azonosítja a leucovorin szükségességét, és irányítja a beadás időzítését és mennyiségét.
Az alacsony dózisú metotrexát terápiát ritkán követik metotrexát teszttel. Általában a vesefunkció, a májfunkció és a csontvelő sejttermelésének értékelése által követik. A vizsgálat tartalmazhat teljes vérképet a vörösvértestek, fehérvérsejtek és vérlemezkék számának mérésére; karbamid és kreatinin mérést a vesefunkció értékeléséhez; és májpanelt (vagy annak egy vagy több összetevőjének vizsgálatát) a májfunkció értékeléséhez.
-
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
A metotrexát tesztet jellemzően rendszeres időközönként (például 24, 48, 72 óra elteltével) a nagy dózisú metotrexát beadása után. A vérsejtek számának, valamint a vese- és májműködés vizsgálatát szintén rendszeres időközönként rendelik a metotrexát terápia során.
A metotrexát teszt bármikor rendelhető, ha egy betegnek olyan tünetei vagy panaszai vannak, amelyek metotrexát mérgezésre utalnak. Ritkán rendelik alacsony dózisú metotrexát terápia kapcsán.
A metotrexát alkalmazásával összefüggő gyakori mellékhatások (amelyek a metotrexát toxikus koncentrációja nélkül jelentkezhetnek) a következők:Hányinger
Hajhullás
Szájsebek
Fáradtság
Hasmenés
Napfény érzékenység
Fejfájás
Alvászavar
Alacsony vérsejtszám
A metotrexát mérgezés esetén észlelt súlyosabb tünetek és panaszok a következők:
Sötét széklet vagy vizelet
Bevérző zúzódások, vérzések
Gyógyszer-indukált májgyulladás
Köhögés
Láz és hidegrázás
Légszomj
Mellkasi fájdalom
Hasi fájdalom
Bakteriális szepszis
Súlyos bőrkiütés
Görcsrohamok
-
Mit jelent a vizsgálati eredmény?
A terápiás gyógyszerszint ellenőrzés során jellemzően létezik egy "terápiás tartomány", amelynek alsó határértéke a hatékonysággal, felső határértéke az elfogadhatatlan mellékhatásokkal és toxicitással áll összefüggésben. A nagy dózisú metotrexát kezelés esetében az elsődleges fókusz a felső határértéken – toxicitáson, a gyógyszer vesére, májra, vérsejtszámra gyakorolt hatásán, valamint a nem elfogadható mellékhatásokon van.
A vizsgálati eredményeket felhasználják a leucovorin (folsav), mint "mentő" kezelés mennyiségének és időzítésének meghatározásához.
Az alacsony dózisú metotrexát kezelést ritkán követik metotrexát teszttel. A gyógyszer terápiás koncentrációja függ a vérvétel időzítésétől és körülményeitől.Habár a mellékhatások és a szervi károsodások kockázata a metotrexát szintjének emelkedésével együtt nő, a beteg észlelhet a metotrexát alkalmazásából adódó mellékhatásokat a gyógyszer magas vérszintje nélkül is.
-
Mit kell még tudnom?
Különféle vényköteles és vény nélküli gyógyszerek és kiegészítő szerek befolyásolhatják a metotrexátot vagy kölcsönhatásba léphetnek vele, mint például az aszpirin, ibuprofen és más nem szteroid gyulladásgátló szerek (NSAID), fenitoin, retinol, teofillin, digoxin, szulfadiazin, warfarin, bizonyos antibiotikumok, és az E-vitamin. Ezeket az anyagokat el kell kerülni, vagy szükséges lehet a metotrexát és a többi gyógyszer adagjának módosítása.
A túlzott alkoholfogyasztás növelheti a metotrexáttal összefüggő májkárosodás kockázatát.
A metotrexát sterilitást okozhat.
A metotrexátot tilos szedni, mialatt egy nő terhes vagy szoptat.
Mondja el orvosának, ha fennáll vagy volt korábban olyan állapota, ami kizárhatja a gyógyszer alkalmazását vagy óvatosságot indokol:
Túlzott alkoholfogyasztás
Vérszegénység
Alacsony fehérvérsejtszám
Májbetegség
Alacsony vérlemezkeszám
Gyengült immunrendszer (immunhiányos)
Aszcitesz (hasi folyadékgyülem)
Vesebetegség
Pleurális (mellűri) folyadékgyülem
Cukorbetegség
Elhízottság
Peptikus fekélyek
Ulceratív kolitisz (a vastagbél gyulladása)
Múltbeli sugár- vagy kemoterápia
Bakteriális, gombás vagy vírusfertőzés
A metotrexát érzékenység és a mellékhatások fokozódnak az életkorral, míg a metotrexát terápiára adott egyéni válaszok eltérőek. A hatékonyság és atoxicitás különbözősége részben a genetikai változatoknak tulajdonítható. Jelenleg kutatók vizsgálják ezt az elképzelést, amely végső soron egy vagy több genetikai vizsgálat klinikai alkalmazásához vezethet, amelyek segíthetnek megjósolni egy beteg metotrexátra adott válaszát.
-
Miért javasolja az orvos a folsavpótlást, ha metotrexátot szedek?
-
Közölnöm kell az orvosaimmal, ha metotrexátot szedek?
-
Mi másra használható még a metotrexát?
-
Miért kell kerülni az élő vakcinákat, ha metotrexátot szedek?
Az élő vakcinák olyan gyengített mikroorganizmusokat tartalmaznak, amelyek célja egy páciens immunrendszerének stimulálása, hogy ellenanyagokat hozzon létre egy adott fertőzés elleni védelemhez. Mivel a metotrexát korlátozza az immunrendszer működését, a szervezet immunrendszere kevésbé képes megfelelően reagálni.