Hogyan alkalmazzák a vizsgálatot?
A PTH meghatározását akkor kérik, ha a vér kalcium szintje eltér a normálistól (alacsonyabb vagy magasabb), és az orvos szeretné kideríteni az eltérés okát.
A magas vér kalciumszint (melyet hypercalcaemianak hívnak) oka lehet egy hyperparathyreoidismusnak nevezett állapot, amely során a mellékpajzsmirigyek túl sok PTH-t termelnek. A hyperparathyreoidismus esetében megkülönböztetik a primer, a szekunder és a tercier hyperparathyreoidismust. A primer hyperparathyreoidismus leggyakrabban a mellékpajzsmirigy tumora miatt jön létre (általában jóindulatú, de nagyon ritkán rákos elfajulást mutat), amelyben a mirigy a PTH-t visszacsatolási ellenőrzés nélkül szekretálja, azaz a PTH termelése egy állandó "bekapcsolási pozícióba" kerül. Ez az állapot hypercalcaemiat okozhat, és vesekövek kialakulásához, a kalciumnak a szervekben történő lerakódásához, valamint a csontok dekalcifikációjához vezethet. A primer hyperparathyreoidismusos pácienseknek általában mind a kalcium, mind a PTH szintjük magas.
A szekunder hyperparathyreoidismus általában veseelégtelenség miatt jön létre. A vesebetegekben és/vagy a veseelégtelenség során a foszfor nem képes megfelelő mértékben kiürülni, megbontva ezzel a kalciummal való egyensúlyát. A vesebetegség még előidézheti azt is, hogy a páciens szervezete nem képes aktív D-vitamint előállítani, ez viszont azt jelenti, hogy nem képes megfelelő mértékben kalciumot felszívni a tápanyagból. Amint a foszforszint megemelkedik és a kalciumszint leesik, a PTH szekretálódik.
A szekunder hyperparathyreoidismusos pácienseknek általában magas a PTH szintjük és alacsony vagy normál a kalciumszintjük.
Az alacsony vér kalciumszintet (hypocalcaemianak hívják) néha hypoparathyreoidismus okozhatja, amely során a mellékpajzsmirigy PTH termelése nem éri el a kívánatos mértéket. Ezt az állapotot a PTH mérése segíthet diagnosztizálni.
A PTH szinteket hosszab ideig is figyelhetik (monitorozzák) azoknál, akiknek krónikusan kalcium egyensúlyzavarral járó állapotuk illetve betegségük van, vagy akiknek a mellékpajzsmirigy-daganatukat sebészileg vagy egyéb eljárással kezelték.
A kalcium és a parathormon koncentrációját a vérben azonos időben (egy vérvételből) célszerű ellenőrizni, mivel a két komponensnek nem csak a vérszintje fontos, hanem a köztük lévő egyensúly, és a mellékpajzsmirigynek a kalciumszint változására adott válasza is.
A kalciumháztartásban bekövetkező egyensúlyzavar nem tekinthető banális problémának, általában orvosi beavatkozást igényel. A tartós egyensúlyzavar hátterében komolyabb problémák lehetnek.
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot ?
A PTH vizsgálatot általában akkor kéri az orvos, amikor egy előzetes kalcium-meghatározás kóros eredményt ad, azaz a páciens kalciumszintje magas (hypercalcaemia) vagy alacsony (hypocalcaemia). A hypercalcaemia leggyakoribb tünetei: fáradtság, hányinger, hasi fájdalom, szomjúság. A hypocalcaemia leggyakoribb tünetei: hasi fájdalom, izomgörcsök, ujjbizsergés.
A PTH meghatározását a kalciummal - és más vizsgálatokkal - együtt olyan állapotok, kórképek monitorozására is kérhetik, amelyek érintik a kalciumháztartás szabályozását. Ide sorolható a mellékpajzsmirigy-daganat eltávolítását, vagy olyan krónikus állapotot, mint a vesebetegség.
Mit jelent az eredmény?
FIGYELEM: Mivel a referencia érték számos tényezőtől függ, (pl. a páciens kora, neme, a populáció, amelyből a mintavétel történt, a teszt módszere), az eredmények számértékei laboratóriumonként mást és mást jelenthetnek. Ezért ehhez a teszthez nem lehet általánosan érvényes referencia tartományt rendelni. Az Ön laboratóriumi leletén az a referencia tartomány van feltüntetve, amely a vizsgálatot végző laboratóriumban érvényes. Mindenképpen ajánlott az eredményeket szakorvossal megbeszélni. További információt kaphat a Referencia tartományok és jelentésük lapon.
Ha a PTH- és a kalciumszint is normális, akkor valószínűleg a szervezet kalciumszabályozása megfelelően működik.
Alacsony PTH szint kialakulhat hypercalcaemiát okozó állapotok miatt, vagy hypoparathyreoidismus során létrejött abnormális PTH termelés következtében. Fokozott PTH szekréciót idézhet elő a hyperparathyreoidismus, amelynek a leggyakoribb oka a jóindulatú mellékpajzsmirigy-daganat.
Kalcium-PTH összefüggés
- Ha a kalciumszint alacsony és a PTH szint magas, akkor a mellékpajzsmirigy úgy válaszol, ahogy kellene. A hypocalcaemia mértékétől függően az orvos vizsgálhatja az alacsony kalciumszint mellett a D-vitamin, a foszfor, és a magnéziumszinteket is.
- Ha a kalciumszint alacsony és a PTH szint normál vagy alacsony, akkor a mellékpajzsmirigy nem megfelelően válaszol, és valószínűleg hypoparathyreoidismusról van szó.
- Ha a kalciumszint és a PTH szint egyaránt magas, akkor a mellékpajzsmirigy nem megfelelő mennyiségű PTH-t termel. Ilyenkor az orvos általában röntgenvizsgálatot vagy egyéb képalkotó vizsgálatot kér a hyperparathyreoidismus okának és súlyosságának a kivizsgálására.
- Ha a kalciumszint magas és a PTH szint alacsony, akkor a kalcium szabályozási rendszere normálisan működik, de további vizsgálatok szükségesek a nem mellékpajzsmirigy eredetű emelkedett kalciumszint kivizsgálására.
Kalcium
PTH
Magyarázat
Normál
Normál
A kalcium szabályozási rendszere jól működik
Alacsony
Magas
A PTH megfelelően válaszol; egy másik tesztet lehet futtatni a hypocalcaemia vizsgálatára
Alacsony
Normál
Alacsony
A PTH nem válaszol megfelelően; valószínűleg hypoparathyreoidismus van szó
Magas
Magas
A mellékpajzsmirigy túl sok PTH-t termel; a hyperparathyreoidismus vizsgálatára képalkotó eljárást lehet elvégezni
Magas
Alacsony
A PTH megfelelően válaszol; egyéb teszteket lehet elvégezni a nem mellékpajzsmirigy eredetű emelkedett kalciumszint vizsgálatára
Mit kell még tudnom?
A PTH az anyagcserében három molekuláris fragmensre bomlik: egy N-terminálisra, egy C-terminálisra és egy középső szakaszt tartalmazó töredékre. Ezek közül bármelyik fragmens meghatározása információval szolgálhat az orvos számára a kalciumszabályozást illetően, méréstechnikai okokból azonban az intakt PTH meghatározása a leggyakrabban elterjedt, ráadásul ez a fő, biológiailag aktív forma is.
Fontos tudni, hogy a vérben mérhető PTH szint kifejezett napszaki ingadozást mutat, amelynek a csúcsa hajnali 2 óra körül van. A mintákat célszerű reggel, éhgyomorra levennei. Monitorozás esetén fontos, hogy a mintavétel lehetőleg azonos időpontban történjen.
A PTH szintet többféle vegyület illetve gyógyszer befolyásolhatja. Ilyenek pl. foszfátok, görcsoldók, szteroidok, isoniazid, lítium és rifampin.